Jedyna noclegownia w powiecie

Sala, w której śpią bezdomni wyglądała przytulnie.Jedyna noclegownia dla bezdomnych w powiecie znajduje się w Słupcy, przy ulicy Sienkiewicza. – Czasami słyszę takie historie życia, że którzy tak łatwo wydają opinie nie chcieliby przeżyć dziesiątej części tego, co taki człowiek – mówi Ewa Wisła, kierownik MOPS w Słupcy.
Kończy się okres działalności noclegowni dla bezdomnych. Jakie są pani wnioski na przyszły rok?
Ten lokal jest wypożyczony od Urzędu Miasta na zorganizowanie miejsc noclegowych. Taki lokal mamy. Uważam, że spełnia on swoje warunki. Jedyny mankament to brak toalety. Też byśmy chcieli i będziemy dążyć do tego, żeby była. Jeżeli w przyszłym roku okaże się, że to samo pomieszczenie będzie przeznaczone na ten cel, na pewno tam toaleta się znajdzie. Będziemy mieć czas na to, żeby te prace remontowe przeprowadzić. Na tym etapie tworzenia noclegowni w ubiegłym roku nie było na to czasu. Ważne było dla nas, żeby zabezpieczyć miejsce schronienia, żeby ludzie nie spali na ulicach. To jest najważniejsze. Pozostałe warunki są w pełni spełnione.
Brak toalety to kłopot. Bardzo utrudniał życie?
To prawdziwy mankament. Aura nie sprzyja temu, żeby to zmienić. Uważam jednak, że warunki w noclegowni są na tyle dobre, że nie powinno to przekreślać reszty, która została dla bezdomnych stworzona. Jest łazienka, bieżąca ciepła i zimna woda, jest pisuar. Brak toalety to jedyny mankament. Jesteśmy tu od godziny 7 do 19. Po tej godzinie sprzątaczka ma informację, że osoby bezdomne z noclegowni mogą korzystać z toalety. Nie jestem w stanie stworzyć czegoś czego nie ma fizycznie. Inne warunki począwszy od środków czystości, poprzez wyżywienie, odzież, pranie pościeli, ciepło, prąd, wszystkie zapewniamy. Więcej na łamach Kuriera

Komentarze: 6

 1. realista

  Przy wylocie ze Słupcy na Piotrowice i Giewartów jest mnóstwo miejsca. Powinna tam powstać powiatowa noclegownia dla bezdomnych, postawiona możliwie tanim kosztem ze względu na niewielkie możliwości budżetowe, ale przy tym stosunkowo duża i zapewniająca przyzwoite warunki sanitarno-higieniczne. Można ją postawić z płyty obornickiej, która jest materiałem prostym, niedrogim, ciepłym i łatwym do utrzymania w czystości. Wewnątrz powydzielać pomieszczenia na pokoje i skromne łazienki. Wszystko z tanich i prostych płyt, ale za to czysto i przejrzyście. Używane łóżka z powodzeniem można zebrać od mieszkańców naszego powiatu. Ludzie często mają je poupychane gdzieś na strychach, w piwnicach i garażach tylko dlatego, że nie są w stanie w prosty sposób się ich pozbyć. Wystarczy ogłosić taką zbiórkę w jakimś wybranym miesiącu, oferując bezpłatny odbiór i transport. Myślę, że sporo sprzętów udałoby się w ten sposób zebrać. Nie trzeba od razu wszystkiego kupować i jęczeć, że ciągle kasy brakuje. Ul. Sienkiewicza z kolei powinna zostać zabudowana w następujący sposób: od drewnianego kościółka do torów domkami jednorodzinnymi, a od torów do węzła autostradowego firmami dającymi pracę i podnoszącymi znaczenie Słupcy jako dogodnie zlokalizowanego miasta powiatowego przy głównej autostradzie i linii kolejowej, a nie miasta nieudacznika wiecznie marnującego szanse. Jeżeli tamtejsi rolnicy nie chcą sprzedać ziemi, to biorąc pod uwagę, że są to tereny strategiczne dla rozwoju miasta i regionu należy im nie tylko zapłacić tyle ile ta ziemia jest warta, ale dodatkowo przekazać identyczną wielkość gruntów w innym miejscu i na 10 lat zwolnić ich z podatku od gruntów i nieruchomości. Zapewniam, że w dłuższym okresie czasu wszystkim by się to opłaciło. Inaczej Słupca będzie kiedyś taka jak miasteczka byłego NRD, z których młodzi wyjechali do Berlina lub byłych Niemiec Zachodnich, a zostali tylko emeryci.

 2. czytelnik

  co ty realisto p…,w noclegowni przebywa 7 osób,chcesz też skorzystać?Myślę ,ze jesteś realistą inaczej.Zmeblami nie ma żadnego problemu.A KIEDYŚ chodziło się za stodołe…Noclegownia ,to nie hotel 5 gwiazdkowy facet.

  • realista

   Najwyraźniej nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Pisałem o prostym budynku z płyty obornickiej, który byłby bardzo skromny, a jednocześnie czysty i tani w utrzymaniu. Ty nagle ni stąd ni z owąd zarzucasz mi, że jakiś hotel 5-gwiazdkowy proponuję, co oczywiście jest zarzutem absurdalnym. Piszesz też, że kiedyś chodziło się za stodołę. To prawda, tylko że wtedy koszty wykonania nawet najprostszej łazienki były ogromne w stosunku do zarobków, a dzisiaj już tak nie jest. Poza tym kiedyś nie istniały setki rzeczy, którymi obecnie ludzie zaśmiecają świat jak np. torebki foliowe, opakowania plastikowe czy różne chemikalia. Nie miało więc dużego znaczenia to, że ktoś załatwiał się na wolnym powietrzu, bo i tak świat był prawie wolny od zanieczyszczeń. Jak to wygląda dzisiaj każdy doskonale wie. Tony walających się folii, plastików i innych śmieci powinny dawać Ci dobitnie do zrozumienia, że kupke i siusiu lepiej jednak robić w łazience. Nawet w bardzo skromnej, ale jednak w łazience.

 3. mieszkanka

  Może noclegownia jeszcze nie jest potrzebna,ale jeżeli w Słupcy nie powstaną nowe inwestycje dające miejsca pracy,to takie baraki będą potrzebne dla eksmitowanych mieszkańców bloków,których nie będzie stać na czynsz.
  Haracz za śmieci wskazuje,że najbardziej po d… dostaną mieszkańcy bloków.

  • mieszkaniec

   Trochę się mylisz „mieszkanko”. Haracz za śmieci spowoduje, że najgorzej wyjdą na nim osoby zużywające więcej wody niż inne. To, czy ktoś miesza w bloku czy we własnym domu nie ma tu nic do rzeczy. Po prostu promowane będą te rodziny, które się nie myją i nie dbają o czystość swoich domów i mieszkań. W ekstremalnym przypadku doprowadzi to do wybuchów różnych epidemii i licznych zatruć pokarmowych oraz jeszcze większego smrodu latem w kolejkach sklepowych, gdyż przesadne oszczędzanie wody ze względu na podwójne płacenie za nią wskutek debilowatej decyzji słupeckich radnych do takiego stanu rzeczy może doprowadzić. Nikt nie powinien płacić za wywóz śmieci według zużycia wody, bo jest to absurdalne. Podobno już się gdzieniegdzie ze Słupcy śmieją, bo tylko 3 czy 4 miejscowości w Polsce wprowadziły takie debilne zasady. Wstyd i żenada.

 4. xz

  Jak przestaną się myć,to załatwi się przymusowe szczepienia-chorób w 21 wieku nie będzie,tylko odór będzie większy.hi.ha ha

Dodaj komentarz

Loading Facebook Comments ...

DODAJ OGLOSZENIA
tv.slupca.pl: oglądaj filmy z Twojego regionu
 • Gala MMA Witkowo
 • Pożar hali przy ulicy Bielawskiej
 • Wyrok za śmierć Wiktora