Strona główna / Bez kategorii / Kleryk ze Strzałkowa przyjął nową posługę

Kleryk ze Strzałkowa przyjął nową posługę

Wczoraj w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się uroczystość włączenia ośmiu alumnów Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie do grona akolitów i lektorów. Posługę akolitatu przyjął pochodzący ze strzałkowskiej parafii kleryk Tomasz Mandziuk (na zdjęciu powyżej w środku).

– Posługa lektoratu i akolitatu jest istotnym etapem na drodze przygotowania kandydata do święceń diakonatu, a następnie prezbiteratu. Przyjmujący tę pierwszą czyta odtąd Pismo Święte podczas liturgii z tą świadomością, że staje się potrzebnym pomocnikiem kapłanów i diakonów. W ten sposób włącza się w dzieło umacniania wiary słuchaczy Słowa Bożego i przygotowuje ich do godnego przyjęcia sakramentów. Ma również prawo do błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Akolita jest ustanowiony aby wspomagać diakona i usługiwać kapłanowi. Jako nadzwyczajny szafarz Komunii świętej może tego sakramentu udzielać gdy brakuje kapłanów i diakonów albo gdy liczba wiernych jest tak duża, że bez pomocy akolity obrzęd sprawowania Mszy św. znacznie by się przedłużył – czytamy na stronie archidiecezji.

fot. archidiecezja.pl

2 komentarze

  1. Tomaszu bądź wierny Chrystusowi będąc kapłanem przestrzegaj Jego nauczania

  2. Co ich tak mało….tylko 4 na 3 roku i 4 na 4 roku w seminarium.A dopiero połowa ich drogi bo seminarium to chyba 6 lat….A mają dodać jeszcze jeden rok i będzie 7 lat….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>