Strona główna / Bez kategorii / Słupca dla seniorów

Słupca dla seniorów

- Chcemy pokazać seniorom, że mają w sobie jeszcze mnóstwo energii i są pełnoprawnymi członkami naszej społeczności - mówi Bożena Gawrych, szefowa słupeckiego stowarzyszenia kreatywnych "Bo Warto".O projekcie „Orły i orliki – współpraca między pokoleniami” z Bożeną Gawrych, prezesem słupeckiego stowarzyszenia kreatywnych „Bo Warto” rozmawia Hubert Lisiak.
Jakie były początki zainicjowania nowo powstałego projektu i skąd pomysł na taką inicjatywę?
Pomysł zrodził się z obserwacji rzeczywistości. Patrząc na nią i doświadczając jej zauważyłam, że organizowane są projekty dla dzieci, młodzieży, bezrobotnych, matek samotnie wychowujących dzieci. Natomiast grupa seniorów pod tym względem jest mocno zaniedbana. Dlatego postanowiliśmy napisać projekt przeznaczony właśnie dla nich. Tak też się stało i nasze stowarzyszenie pozyskało środki z Samorządu Wojewódzkiego Wielkopolskiego. Projekt realizowany będzie w Słupcy, Golinie oraz Wrześni i rozpocznie się już w lipcu. W Słupcy pierwsze spotkanie odbędzie się 11 lipca o godzinie 19.00 w Miejskim Domu Kultury. Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest w listopadzie.
Dla kogo przeznaczony jest wasz projekt?
Do projektu zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły 55 lat.
Na czym będzie polegał projekt?
Zależy nam na zaktywizowaniu, podniesieniu samooceny oraz doskonaleniu umiejętności społecznych seniorów. Z rozmów z osobami starszymi wiem, że czasem mają oni kłopoty z obroną swoich praw, np. podczas zakupów. Naszym celem jest usprawnienie zarówno ducha, jak i ciała osób w wieku bardzo dojrzałym.Jakie działania przewidziane są w trakcie realizacji projektu?
Pierwszym działaniem będą warsztaty „Seniora – świadomy człowiek, obywatel, konsument”. Będą one zawierać elementy treningu asertywności. Seniorzy dowiedzą się, jak korzystać z asertywnych umiejętności: nie pozwolić na wyłudzenie pieniędzy, skutecznie złożyć reklamacje, korzystać z przysługujących im praw. Zajęcia będą realizowane w formie ćwiczeń. Do udziału w nich zostanie zaproszony Powiatowych Rzecznik Konsumentów oraz policjant. Następnie odbędą się warsztaty „Mam chęć do wzmocnienia”. Będą to zajęcia doskonalące pamięć, koncentrację uwagi, a także umiejętność panowania nad roztargnieniem. Przede wszystkim będzie to po prostu super zabawa!
Czy projekt przewiduje także zajęcia ruchowe?
Tak. Będą one prowadzone przez fizjoterapeutkę, która dostosuje rodzaj ćwiczeń do kondycji i wieku uczestników. Oprócz zajęć typowo ruchowych przewidziane są również ćwiczenie relaksacyjne: odprężające i oddechowe. Cały wywiad na łamach Kuriera Słupeckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.