Strona główna / Bez kategorii / Spółdzielnia nie dostała dotacji, ale nie rezygnuje z inwestycji

Spółdzielnia nie dostała dotacji, ale nie rezygnuje z inwestycji

Słupeckiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie udało się zdobyć 6 mln zł dofinansowania na odnowienie osiedla przy ul. Kilińskiego, Pułaskiego i Kopernika. – Szkoda, ale nie oznacza to, że naszych planów nie zrealizujemy – zapewnia prezes Henryk Lewandowski.

Cały projekt opiewał na 7,3 mln zł. 6 mln zł Spółdzielnia chciała pozyskać z urzędu marszałkowskiego, pozostałe 1,3 mln planowała wyłożyć z własnego budżetu. Projekt zakładał ocieplenie aż 14 budynków przy ul. Kilińskiego, Pułaskiego i Kopernika. W planach była także modernizacja starego kortu tenisowego – miałoby powstać tam wielofunkcyjne boisko z nawierzchnią poliuretanową. Wewnątrz wymienionego ogrodzenia miałyby zostać zamontowane ławeczki i stół do warcabów, a tuż za ogrodzeniem siłownia zewnętrzna składająca się z kilku urządzeń. Projekt przewidywał też przebudowę strategicznych dróg osiedlowych. Na odcinku od Hermesu w stronę bloku Kilińskiego 6A zostałby zerwany zniszczony już asfalt, a w to miejsce powstała nowa droga z kostki brukowej. Odnowiony i poszerzony zostałby także wjazd od strony bloku Kilińskiego 3. Projekt uwzględniał budowę nowego placu zabaw w miejscu aktualnego boiska, przy bloku Kilińskiego 6E. Z kolei w miejscu, gdzie obecnie mieści się plac zabaw sąsiadujący z tym boiskiem wybudowany ma być parking. Drugi parking powstałby przy Hermesie, od strony bloku Kilińskiego 6H. Autorzy wniosku chcieli także utworzyć świetlicę seniora. Miałaby on się mieścić w specjalnie zaadaptowanych na ten cel pomieszczeniach na zapleczu siedziby spółdzielni naprzeciwko Hermesu.

Miesiąc temu urząd marszałkowski ogłosił ostateczną listę rankingową. Wniosek spółdzielni nie dostał dofinansowania. – Pieniądze dostały wyłącznie projekty miejskie i kilka mających na celu sprawy socjalne, a nie termomodernizacyjne, jak jest w naszym przypadku. Próbować jednak zawsze trzeba – mówi Henryk Lewandowski, prezes spółdzielni. Zaznacza, że mimo braku dofinansowania, część planowanych zadań spółdzielnia zrealizuje. Jeszcze w tym roku w miejscu dawnego kortu tenisowego przy ul. Kilińskiego powstać ma boisko wielofunkcyjne z poliuretanową nawierzchnią. W ten sposób teren przy bloku Kilińskiego 6E, który obecnie służy jako boisko, będzie można przeznaczyć na plac zabaw, a z kolei obecny plac zabaw stanie się parkingiem. – Będziemy starali się wybudować boisko na wakacje. Mamy już dokumentację, ale wymaga ona jeszcze weryfikacji. Termin realizacji inwestycji będzie zależny od tego, jak szybko uda się rozstrzygnąć przetarg – tłumaczy prezes. Na ten rok planowane jest też ocieplenie bloków na os. Niepodległości 7, 11, 12, 13, 13A i Pułaskiego 2 oraz ocieplenie pozostałych stropodachów na os. Niepodległości. – W ubiegłym roku zrobiliśmy wszystkie stropodachy na Kilińskiego, Pułaskiego i Kopernika. Na 2020 zostanie ocieplenie bloków na os. Niepodległości 9, 10, 17 – wylicza Lewandowski i dodaje, że miasto ma w planach utworzenie świetlicy w budynku przy ul. Kilińskiego 6L.

40 komentarzy

 1. Suuupeeerrrr ! tak trzymać !

 2. Prezes Spółdzielni niech się we snie za inne sprawy a nie wydaje pieniądze mieszkancow na glupoty i sie nimi chwali najpierw zmniejsza czynsze puzniej podnosi to jest wszystko chore jedni w Słupcy placa za podgrzanie wody 11 zl a w Społdzielni 22 zl i tak samo jest z ogrzewanie i innymi rzeczami .

  • Idol w spółdzielni mostostalowiec ciepła woda kosztuje 22,- zł za m3 i do tego opłata stała 0,45 zł za m2 .

  • 22 za podgrzanie plus metr wody i ścieków
   A 0.45 od metra to chyba ogrzewanie

  • do .. 0,45 od metra to nie ogrzewanie tylko”opłata stała CW ” takie są podane opłaty w zawiadomieniach o zmianie czynszu od 1.01.19.

 3. mieszkaniec Osiedla

  Konkretne stanowisko Prezesa, bez biadolenia, że nie dofinansowali to spoczywamy na laurach, tak trzymać. Swoją drogą nie wiem dlaczego też nie dofinansowali, projekt dotyczył prawie połowy mieszkańców miasta. Może Rada Miasta wesprze!

  • Rada Miasta ma wyje… na wszystko. Zaczęli od podwyżek swoich wynagrodzeń tak jak by coś nadzwyczajnego zrobili dla mieszkańców.

 4. Prezes Spółdzielni przeznacza pieniądze nie na to co powinien a szczerze podnosi opłaty które były obniżone i jak widac nie ma zimy moze pomyslec nad ludzmi co oszczedzaja ogrzewanie i zamontowac podzielniki ciepla a także dziwi sprawa za płacenie za podgrzanie wody inne wspolnoty placa po 11zl za kubik podgrzanej wody a Spółdzielnia 22zl i od tego samego odbiorcy.Brak czystości na klatkach i piwnicach można również pomyśleć nad zakupem wycieraczek do obuwia jest jeszcze wiele spraw ale brakloby strony do opisywania.

  • prezes pójdzie ci na klatce posprzątać i może buciki umyć… oj Kazik jesteś prawdziwy Kazik

  • H.Lewandowski SM Słupca

   Cieszy mnie osobiście, że jest dyskusja na temat kosztów centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Przypominam, że w naszej spółdzielni kwota 22 zł za podgrzanie 1m3 wody to nie „cena” tylko „zaliczka. Tak samo cena z CO od 1 stycznia 2019 roku w wysokości 3,99 zł.m2, czyli takiej samej jak w roku 2016 i roku 2017, to też zaliczka. Te zaliczki są rozliczane z mieszkańcami na początku następnego roku i mieszkańcy mają zwroty. Potrzeba podniesienia zaliczek wynika z podniesienia cen przez wytwórcę ciepła oraz Miejski Zakład Energetyki Cieplnej. Wysokość tych podwyżek to od ponad 16% do ponad 33%. My podnieśliśmy zaliczki o 14%. Robimy inwestycje termomodernizacyjne, aby zmniejszyć straty ciepła. Piszemy od dawna pisma do władz miasta, zakładu ciepłowniczego, aby podjąć konieczne działania. Rozumiem, że może komuś boisko się nie będzie podobać, ale będzie się podobać dzieciom i wnukom i mnie również jeszcze. Po do obniżyliśmy koszty funkcjonowania spółdzielni, aby starczyło nam i na boisko, place zabaw i na parkingi. Nie wołamy o dodatkowe pieniądze od mieszkańców. Kwestia podgrzania ciepłej wody: proszę podać przykład gdzie kosztuje 11 zł.m3 w starym budynku bez izolacji pionów i z układem cyrkulacji? W naszych budynkach zużywa się od 0,3 do nawet 0,7 GJ ciepła na podgrzanie ciepłej wody. Na Orzeszkowej 5 było własnie 0,7. Tam był „piękny” układ schładzania ciepłej wody w zbiorniku stojącym w nieogrzewanym garażu. Za to płacili mieszkańcy. „Fachowcy” od ciepłownictwa przez ponad 30 lat nie zauważali w czym problem. Czeka nas jeszcze dużo pracy i nakładów na te sprawy.

  • Czy rozważa się wykonanie wiatrołapów w pozostałych blokach
   takich jakie np.zastosowano w blokach na Os.Niepodległości ?
   Drugie drzwi skutecznie zmniejszyłyby ucieczkę ciepła z budynku w okresach jesień/zima.
   Oczywiście Mieszkańcy muszą również pamiętać o zamykaniu okien na klatce !!!

  • Kazik, mam lepsze rozwiązanie niż podzielnik kosztów ciepła. Zdemontuj kaloryfery w mieszkaniu i wystąp do spółdzielni o to, żeby nie naliczano Tobie opłat za ogrzewanie. Podzielniki to oszustwo. To nie są liczniki.

  • Jest kilka typów podzielnika , który z nich jest zły ?

   a) podzielnik wyparkowy (pracujący na zasadzie odparowania cieczy) – najczęściej spotykany w starym budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym
   b) podzielnik elektroniczny z czujnikiem temperatury grzejnika
   c) podzielnik elektroniczny z dwoma czujnikami temperatury – grzejnika i pomieszczenia, w którym się znajduje

  • Jednym wiatrołapy, a drugim żałuje się na domofon.

  • SŁUPCZANIN

   Do: H.Lewandowski SM Słupca Taki pan uratowany z tej dyskusji, że postanowił pan wprowadzić ludzi w błąd? Kwota 22 złote za podgrzanie wody to cena, czy jak pan woli stawka. Proszę nie mylić ceny ( stawki ) z zaliczką. Zaliczka to ta kwota, która wynika z zadeklarowanego miesięcznego zużycia ciepłej wody. Jeżeli przekroczymy zadeklarowane metry sześcienne to mamy niedopłatę, jeżeli zużyjemy mniej, to mamy nadpłatę.
   „Potrzeba podniesienia zaliczek wynika z podniesienia cen przez wytwórcę ciepła oraz Miejski Zakład Energetyki Cieplnej” – chce pan powiedzieć, że jeżeli zużyję mniej ciepłej wody niż zadeklaruję, to obniży pan stawkę za metr za podgrzanie wody, którą to stawkę ustala Miejski Zakład Energetyki Cieplnej?

 5. Masz szczera rację Kazik.Brak parkingów a może pomyśleć nad miejscem parkingowym odpłatnie do jednego auta mieszkańca bo niektórzy robią sobie komis pod blokami

  • H.Lewandowski SM Słupca

   Moja koncepcja, to: wprowadzenie kart parkingowych dla mieszkańców. Jedna karta za darmo następne ( ewentualnie) płatne. Oczywiście rozbudowa parkingów, tam gdzie jest taka możliwość. Zapraszam mieszkańców do naszej grupy na Facebooku: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Słupcy, celu wyrażenia swojej opinii w dyskusji.

  • Hey Ciepło

   Słuchaj no „Ciepło”, a byłeś ty choć na jednym zebraniu z prezesem na którym ten temat był poruszany? może byś tak coś mądrego podpowiedział?

  • Żyjemy w klimacie, w którym trzeba ogrzewać mieszkania. Dopóki płaci się za ciepło zamówione, podzielniki nie mają sensu. Im więcej ludzie będą oszczędzać tym droższa będzie jednostka ciepla. I nawet oszczędzając może się okazać, że dostaniesz rozliczenie, na którym będzie widniała niedopłata 1200 zl. Były podzielniki w jednej ze słupeckich spółdzielni. Blok, który miał najmniejsze zużycie ciepła, miał trzykrotnie droższą jednostkę i najwięcej zagrzybiałych mieszkań. W tym bloku jednostka kosztowała 0,69 zł, a w innym bloku w tej samej spółdzielni 0,23 zl. W tym pierwszym ludzie mieli dopłaty po kilka tysięcy złotych. To nie jest kwestia typu podzielnika.

  • Jeśli kwestie techniczne dot. podz. ciepła i CO dla ciebie to nic mądrego ?
   to twój problem a nie mój .
   Jeśli drażni ciebie ,że ktoś choć odrobinę się w tym temacie orientuje lub ma chęci doczytać to też jest to twój problem i twoja zgryzota a nie moja
   A twoje wrzutki typy Hey dobrze nie świadczą o twoje kulturze ani o twojej mądrości .
   Więcej Ciepła :-))

 6. Opłaty za ogrzewanie nie podnosi prezes tylko zakład ciepłowniczy, który chyba jest najdroższy w Polsce. Drodzy państwo, troszkę wiedzy by się przydało

  • Właścicielem Kotłowni jest firma zamiejscowa i odpowiada za wyprodukowanie ciepła.
   Za przesył ciepła odpowiada Miejski ZEC .
   Obydwa podmioty podniosły na 20019 składniki kosztów ciepła

 7. A dlaczego parking odpłatnie?
  Płacimy za teren wspólny
  Więc do każdego mieszkania 1 miejsce parkingowe powinno być przypisane
  Chyba że ktoś rezygnuje to jego sprawa.
  Z miejscami parking.jest tragedia.

  • Każde mieszkanie winno mieć przypisane 1 miejsce na parkingu. Wspaniale, a jeżeli nie ma na to warunków, to dlaczego jedni stawiają po 3 samochody /słusznie że komisowo, bo niekiedy z kartkami do sprzedaży/, a inni nie są w stanie postawić nawet jednego. Wracając nieco później, nie ma szans zaparkowania o obrębie bloku. Ta odpłatność ma sens – tak uważam.

 8. mieszkaniec

  Zakład Ciepłowniczy jest w Słupcy monopolistą. Kieruje nim zasiedziały staruszek z dobrą emeryturą i pensją ponad 10 tys. zł i wszystko ma w d….Dziwi tylko fakt, że jest to zakład podległy Burmistrzowi i Radzie Miasta i nikomu z nich nie zależy na dobru mieszkańców. I tu widać kogo wybraliśmy. Podobnie sprawa się przedstawia z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji. Jak trzeba to nawet na Kukurydzianą doprowadzili wodę. A Starosta się obawia zrobić z nimi porządek!

 9. gratulacje dla tych, którzy ten zabytek wybrali. Wspaniale prowadził pierwszą sesję :)) Stwórzmy muzeum ciepłownictwa, kustosz już jest. Eee co ja gadam mamy muzeum i to działające.

 10. A kiedy zostanie ocieplony blok nr 15 na os. Niepodległosci, bo nic nie pisze na ten temat???

  • Henryk Lewandowski - Spółdzielnia Mieszkaniowa

   W tym roku – czyli 2019. Zapraszam do grupy na Facebooku Spółdzielnia Mieszkaniowa w Słupcy

  • Boisko, parking, plac zbaw… A domofonów na koszt spółdzielni nie chcą zakładać. Gdzie tu logika? Poza tym, panie prezesie, jeżeli jeszcze raz opie*dolip pan tak drzewa, jak ostatnio, to złożę na pana skargę do właściwego rzeczowo urzędu. Ma pan to jak w banku. Ogłowienie drzew nie było podobno samowolą firmy, która usługę wykonywała.

 11. Henryk Lewandowski - Spółdzielnia Mieszkaniowa

  Wiatrołapy w pozostałych blokach z pewnością by się przydały. Jednakże, pilniejsza jest modernizacja instalacji CO i CWU, montaż zaworów termostatycznych i wymiana okien w piwnicach. Dodatkowo widoczny jest problem balkonów. Wiatrołapy tak, tylko kwestia kiedy.

 12. Zrobił się straszny bałagan w piwnicach wszędzie stoją rowery,przejść nie można.
  Może sm się zainteresuje

  • H.Lewandowski SM Słupca

   Proszę zgłosić do administracji, albo przynajmniej skonkretyzować jaki budynek i jaka klatka.

 13. Osiedlowiec

  Pamiętam jak sadzono te drzewa, przywożono na przyczepie i sadzono jak popadnie, gdziekolwiek, bez ładu i składu. Później zapomniano je pielęgnować i tak sobie rosły jak im się podobało. Dziś spadają ludziom konary na głowę. Eliza jak Ciebie taki trafi to polecisz do stosownego urzędu czy do może do spółdzielni? A może trochę odwagi a nie anonimowo bo tak najłatwiej? Pokarz twarz pracownikom spółdzielni. Prezes teraz ponoć to chłop do pogadania i do dogadania. A tak na marginesie – wszystkie drzewa żyją 🙂 a ostre cięcie każdemu się przyda.

  • Też osiedlowiec

   Trochę śmieszna ta dyskusja.
   Panie osiedlowiec–gdzie jest twoja odwaga żeby się podpisać?
   uwaga o zamykaniu drzwi na klatce-..
   jeśli chodzi o porządek w piwnicach..
   To wszystko już było przerabiane
   i co???jest jak było
   jeśli potrzebujecie donosicieli
   to sprawami dot.bloków powinny zająć się komitety blokowe.
   A tak nawiasem mówiąc
   Ogłoście kto jest w składzie…

  • SŁUPCZANIN

   Jakie komitety blokowe? Statut spółdzielni nic nie mówi o takim tworze.

 14. Oj Słupczanin
  widać że o wszystkim nie wiesz
  albo nie doczytałeś
  albo na ostatnim walnym nie byłeś

  • SŁUPCZANIN

   Nie bylem na walnym…
   Nie o wszystkim wiem…
   Doczytałem…
   Nie znalazłem w statucie takiego tworu, jak komitet blokowy…
   Oświeć mnie proszę…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>