Materiał sfinansowany ze środków KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Strona główna / Informacje / Aktualności / Awantura o biogazownię

Awantura o biogazownię

Na zebranie przybyło ponad 200 osób. Ponad 200 mieszkańców uczestniczyło w zebraniu wiejskim dotyczącym budowy biogazowni w Ciążeniu. Choć temat był niezwykle ważny, na spotkaniu nie pojawił się żaden reprezentant urzędu gminy.

Zebranie prowadzili radni Czesław Siuba (60 l.), Adam Brodziak (52 l.) i Waldemar Błaszczak (55 l.).

– Zebranie wiejskie ma charakter wewnętrzny. Władze gminy były poinformowane o zebraniu, jednak nikt nie przybył – na wstępie mówił Siuba.

Jeden z mieszkańców głośno skomentował, że pani skarbnik jest z Ciążenia. Dziwił się, dlaczego jest nieobecna.
Wójt wznowił postępowanie

Adam Brodziak starał się wyjaśnić, jak doszło do takiego stanu rzeczy.

– W grudniu ubiegłego roku wójt poinformował radnych, że jest okazja sprzedać teren po wysypisku śmieci. Gminę rekultywacja kosztowałaby ok. 2,5 mln zł. Inwestor planuje w Ciążeniu postawić biogazownię. 10 grudnia został sprzedany teren po wysypisku 2,65 ha. 22 kwietnia podczas sesji wójt poinformował o sprzedaży terenu Jakubowi Szafarkowi. Następnego dnia zostało wszczęte postępowanie administracyjne dotyczące budowy biogazowi w Ciążenu. 10 maja mieszkańcy Ciążeniu złożyli pisemny protest przeciw inwestycji. Do protestu mieszkańców Ciążenia przyłączyły się także miejscowości Dąbrowa i Dziedzice. 18 maja wójt zawiesił postępowanie do czasu złożenia raportu oddziaływania na środowisko. Raport się ukazał i wczoraj wójt wznowił postępowanie. Strony mają 21 dni na zapoznanie się z nim.
Wyjazd do Niemiec nie był zgodą na inwestycję

Brodziak kontynuował: – 3 lipca miał miejsce wyjazd do Niemiec, który zorganizował inwestor. Tam oglądaliśmy biogazownię. Niestety widzieliśmy nie to co ma powstać tutaj. Budować ma ta sama firma. Z wyjazdu zostały spisane spostrzeżenia. Mieszkańców zaniepokoiły także ostatnie doniesienia prasowe oraz nieścisłości w raporcie i uczestnicy wyjazdu do Niemiec postanowili do wójta wysłać oficjalne pismo, w którym czytamy m.in. „po wstępnym zapoznaniu się z raportem o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, zleconej przez inwestora oraz po ukazaniu się artykułu w Kurierze Słupeckim z 7 września br. na temat biogazowni, postanowiliśmy wyrazić swoją opinię w przedmiotowej sprawie. Zaskoczyła nas informacja prasowa sekretarza gminy Lądek w odpowiedzi na zapytanie redakcji: Nie było potrzeby rozprawy administracyjnej, ponieważ inwestor zabrał do Niemiec przedstawicieli Ciążenia i pokazał, na jakiej zasadzie tam funkcjonują biogazownie”.

Z kolei w raporcie można przeczytać: „W czasie sporządzania niniejszego raportu znane są inwestorowi wątpliwości i niepokoje mieszkańców miejscowości Ciążeń dotyczące planowanej inwestycji. Wychodząc naprzeciw zaistniałej sytuacji, inwestor zaprosił przedstawicieli lokalnej społeczności na wyjazd w dniu 3 lipca 2010 do funkcjonującej biogazowni w Kremmen (Niemcy)”. Czujemy się zmanipulowani i odnosimy wrażenie, że wyjazd za granicę w celu obejrzenia jakiejś tamtejszej biogazowni został potraktowany jako konsultacje społeczne przed wydaniem decyzji administracyjnej i stanowił sprytny wybieg, aby uniknąć rozprawy administracyjnej z udziałem pana wójta, przedstawicieli inwestora oraz możliwie szerokiego gremium lokalnej społeczności, nie tylko z Ciążenia, ale i z Dąbrowy, Działów oraz Dziedzic (miejscowości te są położone w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji). W dalszym ciągu oczekujemy i domagamy się wspomnianej rozprawy, bo nakazuje tego uczciwość wobec mieszkańców i zapewnienie możliwie pełnej informacji, bez niedomówień. Inwestor ma świadomość, że odczucia zdecydowanej większości osób, które uczestniczyły w wyjeździe do Niemiec, są negatywne, a mimo to prawdopodobnie uważa sprawę za zakończoną (co można wywnioskować z raportu). Liczymy, że władze gminne, które dotychczas nie były ciekawe naszych opinii, zechcą się z nimi zapoznać i wziąć pod uwagę…. Cały artykuł w Kurierze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>