Strona główna / Informacje / Aktualności / Nie ma już grodu w Lądzie

Nie ma już grodu w Lądzie

Słupeckie starostwo informuje, że ze względów bezpieczeństwa festiwalowej publiczności i grup rekonstrukcyjnych została zdemontowana replika słowiańskiego grodu z palisadą. Festiwal kultury słowiańskiej i cysterskiej ma się jednak odbyć tradycyjnie na początku czerwca. 

W związku z pogarszającym się stanem technicznym grodu we wrześniu 2018 r. odbyło się spotkanie w terenie, w którym uczestniczyły wszystkie zainteresowane strony (Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy w Lądku, ZPKWW (OEP). Podczas wstępnych oględzin stwierdzono, że obiekty będą musiały zostać zlikwidowane, gdyż nie ma możliwości ich dalszego wykorzystywania w celach edukacyjnych.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Słupcy wszczął postępowanie administracyjne z urzędu w sprawie stanu technicznego grodu, w skąd którego wchodziły cztery chaty zrębowe, świątynia słowiańska oraz palisada z bramą i wieżą obserwacyjną. Podczas kontroli ustalono, że chaty budzą wątpliwości pod względem stanu technicznego i bez usunięcia nieprawidłowości stan obiektów będzie ulegał dalszej degradacji. Najbardziej niebezpiecznym elementem grodu była palisada wraz z podestem stanowiąca mur obronny, która ze względu na zniszczone w wyniku korozji biologicznej bale utwierdzone w ziemi oraz deski stanowiące podest, nadawały się do całkowitej wymiany. Taka sama sytuacja tyczyła się także bramy wraz z wieżą obserwacyjną, których konstrukcja nośna była zniszczona i brak było utwierdzenia jej w gruncie.

Ze względu na zły stan techniczny, na podstawie ekspertyzy Rzeczoznawcy oraz decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Gmina Lądek z końcem stycznia dokonała likwidacji istniejących obiektów.

Po dokonanej likwidacji, zarówno powiat, gmina, jak i ZPKWW, wyrażają wolę wszczęcia działań zmierzających do ponownej odbudowy grodu, który będzie można wykorzystywać do celów kulturalno edukacyjnych.

2 komentarze

  1. Seminarzysta

    Za to są ładne kucharki w Seminarium .

    • Seminarzysto w takim razie widzę, że niedługo będziesz ślubował kobiecie a nie Panu Bogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>