Strona główna / Informacje / Aktualności / Noc Bibliotek. Co się działo w Słupcy?

Noc Bibliotek. Co się działo w Słupcy?

CDN Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie Filia w Słupcy włączyła się w obchody IV ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Zaprosiła wszystkich chętnych do odwiedzenia placówki 9 czerwca 2018 r. Noc Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Słupcy rozpoczęła się o godzinie 18:00, tego dnia została ona specjalnie przybrana w narodowe barwy. Do sufitu zostały przyczepione balony w kolorze białym i czerwonym. Balony zostały tak zawieszone, żeby symbolizowały flagę Polski.

Osoby, które odwiedziły naszą placówkę w Noc Bibliotek wysłuchały dwóch opowiadań. Opowieści swoją tematyką nawiązywały do hasła „Droga do wolności – historia sprzed 100 lat”. Na początku przypomnieliśmy uczestnikom legendę o powstaniu państwa polskiego Lechu, Czechu i Rusie, wszyscy dokładnie słuchali czytanego tekstu, gdyż jego treść stanowiła bazę do pytań, na które musieli odpowiadać w dalszej części spotkania. Drugie opowiadanie „Droga do Niepodległej”, było nieco trudniejsze, zwierało bowiem szereg wiadomości historycznych, żeby ułatwić zapamiętanie wydarzeń, postaci, przedmiotów pojawiających się w czytanej historii, przygotowane zostały specjalne ilustracje. Ilustracje stały się inspiracją dla uczestników, do własnej interpretacji wysłuchanego tekstu. Uczestnicy spotkania opowiedzieli swoimi słowami, jak Polska odzyskała Niepodległość.

Po wysłuchaniu opowiadań goście zostali zaproszeni do gry. Zaaranżowaliśmy w bibliotece wielką planszę do gry. Grupa młodzieży wykonała dużą kostkę, z kartonu. Pozostali uczestnicy rozkładali planszę. Członkowie Nocy w Bibliotece zostali podzieleni na cztery drużyny. Pionkami w grze byli oni sami.

Zadaniem każdej drużyny było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na wylosowane pytania. Pytania dotyczyły wysłuchanego wcześniej tekstu, a umieszczone zostały w balonach. Gracze losowali swoje pytania poprzez przebicie wybranego balonu. Prawidłowa odpowiedź pozwoliła uczestnikom przesunąć się w grze do przodu o ilość oczek wyrzuconych na kostce. Finał gry nastąpił, gdy każda drużyna zameldowała się na swoich pozycjach końcowych. Zaproponowana gra planszowa okazała się doskonałą formą zabawy. Zabawa ta zawierała edukacyjne i wartościowe treści. Dzięki niej jednocześnie swobodnie zdobywaliśmy wiedzę i doskonale się bawiliśmy. Taka forma docierania do młodych odbiorców biblioteki okazała się bardzo skuteczna i efektywna właśnie dlatego, że sprawiła wszystkim przyjemność.

Po zmaganiach i wyzwaniu jakim okazał się udział uczestników w grze planszowej, przystąpiliśmy do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Rozpoczęliśmy od głośnego wykonania pieśni „Przybyli ułani”, każda osoba otrzymała tekst piosenki. Na początek wykonaliśmy utwór wszyscy razem. Następnie tę samą piosenkę zaśpiewaliśmy w innej aranżacji, pierwszą zwrotkę wspólnie, drugą wszystkie dziewczęta, trzecią sami chłopcy, czwartą wszyscy tak głośno jak potrafią. Pieśń „Przybyli ułani” roznosiła się po okolicy, bo wszyscy uczestnicy z niesamowitym zaangażowaniem wykonali utwór.

Po wspaniałym rozśpiewaniu grupy, wykonywaliśmy w formie karaoke utwory: „Legiony to”, „Serce w plecaku”, „Szara piechota”, „Hej, hej ułani”, „Pierwsza kadrowa”, „Gdy strumyk płynie z wolna”, „Nie masz nad żołnierza”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”.

Doskonała zabawa została zakończona wykonaniem przez wszystkich przybyłych tego wieczoru do Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy plakatu Polska za 100 lat. Tegoroczna Noc Bibliotek zakończyła się pamiątkowym zdjęciem i deklaracją „DO ZOBACZENIA ZA ROK”.

Szczególne podziękowania za udział w akcji Noc Bibliotek chcemy wyrazić pani Marii Główczyńskiej, która przybyła do Biblioteki z zuchami i harcerzami I Szczepu Harcerskiego im. Janusza Korczaka w Słupcy, oraz pani Katarzynie Kulczewskiej ze Szkoły Podstawowej w Kotuni, która przybyła na Noc Bibliotek z uczniami tej szkoły.

Oprac. Anna Chudzińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.