Materiał sfinansowany ze środków KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Strona główna / Informacje / Aktualności / Ofiary śmiertelne w polskich Tatrach

Ofiary śmiertelne w polskich Tatrach

– Pani to wina tych turystów, którzy wiedzą, że będzie padać, a mimo to idą w góry.Słychać helikoptery to  znaczy, że doszło do tragedii.. – opowiada stara góralka.

Dzisiaj  w stolicy polskich Tatr wydarzyła się ogromna tragedia po południu  w okolicach Giewontu i nie tylko doszło do silnych wyładowań atmosferycznych. Uderzenia piorunów były tak silne, że turyści zatrzymywali się na ulicach. Po kilkunastu minutach nad Zakopanem zaczęły krążyć helikoptery. jak powiedzieli nam starzy górale to oznacza, ze dzieje się coś złego. Potem było słychać karety i samochody policyjne. Szybko Zakopane obiegła wiadomość, ze kilka osób zostało porażonych przez piorun w okolicy Giewontu. Silne wyładowania nastąpiły także w innych okolicach Tatr, gdzie ucierpieli także mieszkańcy. Okazało się, ze kilka osób zostało porażonych piorunem śmiertelnie, wiele trafiło do szpitala. Wydostanie się z samego Zakopnego graniczyło prawie z cudem i trwało ponad 1,5 godziny. W Zakopanem tworzą się ogromne korki, droga jest zablokowana. Na widok przejeżdżających karetek głos wszystkim zamierał. Łączą się w smutku z rodzinami poszkodowanych. Metalowy krzyż na szczycie Giewontu często przyciąga wyładowania atmosferyczne. Przebywanie na szczycie podczas burzy jest niebezpieczne, podobnie jak wędrowanie szlakami, które są uzbrojone w łańcuchy pomocnicze.

Dzisiejszy dzień pokazał jak góry mogą być  nie tylko piękne, ale przede wszystkim  niebezpieczne i tym bardziej nieprzewidywalne.  (zdjęcie PAP). To najtragiczniejsza burza od 80 lat. Poszkodowanych jest ponad  80 osób, w tym 4 zmarły. Kilkadziesiąt osób udziela pomocy. Obecnie mgła zeszła bardzo nisko i utrudnia akcję.

 

8 komentarzy

 1. Przestańcie wpisywać się w lewicowy atak na krzyż! Krzyż na Giewoncie to nic innego jak piorunochron i przebywanie obok gwarantuje bezpieczeństwo. Zabici trzymali się łańcucha.

  • Czerwone wszy – zawsze były uczulone na ten Krzyż ! Niech spróbują go usunąć to powstanie obok „Bezpieczna”- drewniana szubienica !

 2. Od nagłej i niespodzianej śmierci zachowaj nas Panie. Tylko dziś Bóg staje się niepotrzebny. ….trzeba być zawsze gotowy i sprawy z Bogiem i bliznimi uczciwie załatwione.

 3. Mieszkaniec

  Kto o zdrowych zmysłach wychodzi w góry gdy są ostrzeżenia o wyładowaniach i to w samych paczkach i sandałach a ci się nie znają to niech sobie góry w telewizji oglądają i.d.i.o.t.y.z.m

 4. Anonim , a dla kogo ta szubienica ? To tak po katolicku?Prawdziwy obraz polaczka – katolika .

 5. Mieszkaniec

  Izydor i gdzie ten b. ó. g był i w jakim celu zabrał tyle istnień z tego świata w tym dzieci które poszły pod krzyż jak wytłumaczyć jaka była wola B. o. g. a w tym przypadku wyjaśnijcie mi żal mi tych ludzi co ślepo wierzą w B. o. g. a pozdrawiam

 6. To było ostrzeżenie. NIE WOLNO znieważać Matki Bożej !!!

  • Anonim , czy ci ludzie znieważyli Matkę Boża ? Chyba jeszcze żyjemy w świeckim kraju ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>