Strona główna / Informacje / Aktualności / Parafialna własność na sprzedaż?

Parafialna własność na sprzedaż?

Witkowska parafia już wkrótce może utracić część swoich nieruchomości. Ksiądz proboszcz Stanisław Goc wraz z Kurią Metropolitalną w Gnieźnie bierze pod uwagę sprzedaż domu jednorodzinnego.

Sprawa dotyczy m.in. tzw. Organistówki, którą w ostatnich latach zamieszkiwali pracownicy byłego technikum rolniczego i parafii. Wśród nich byli państwo Dylewscy, Mieczysław Kaźmierczak z żoną, Grzegorz Sip z rodziną oraz Teresa oraz Tadeusz Kandefer. Od ponad roku dom nie jest zamieszkały. Okazuje się, że wspomniana nieruchomość w przyszłości może zmienić status prawny. Inne – m.in. kioski i garaże posiadają właścicieli, którzy wydzierżawiają tamtejsze tereny od parafii. Do sprawy w korespondencji z naszym dziennikarzem odniósł się ksiądz Stanisław Goc.

– Parafia Św. Mikołaja jak każda instytucja posiada szereg spraw do uregulowania. To dotyczy również szeregu małych działek zabudowanych kioskami, garażami oraz domkiem jednorodzinnym tzw. Organistówką i jeszcze kolejnym pustostanem. Część z tych obiektów niszczeje i wymaga szybkiego zagospodarowania. O uregulowanie wystąpiła wcześniej Kuria Metropolitalna w Gnieźnie. Zostały podjęte wstępne prace geodezyjne mające na celu uregulowanie prawa własności. Wszystkie te sprawy non stop konsultowane i uzgadniane z organem naczelnym – jakim jest Wydział Ekonomiczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Ostateczna wycena, sprzedaż i podział zysku również nastąpi za zgodą Kurii według pragmatyki Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nasza – parafialna część zysku pochodząca z ewentualnej sprzedaży będzie przeznaczona na ciągle trwające remonty kościoła, licznych budynków parafialnych i obiektów cmentarnych, które prowadzimy od kilku lat. O stanie tych prac i kosztach jest sukcesywnie informowana Parafialna Rada Ekonomiczna – informuje proboszcz.

Do sprawy wrócimy.

Jeden komentarz

  1. Sprzedaje się raz. Mój Boże miej litość nad tym gnieźnieńskim kościołem. …sprawa Stawu teraz dom należący do parafii. ..rachunki dzierżawy czynsze opłaty. ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>