Strona główna / Informacje / Aktualności / Pierwszy taki dom. Są jeszcze miejsca

Pierwszy taki dom. Są jeszcze miejsca

To pierwsza taka placówka w powiecie. Seniorzy codziennie spędzają tam kilka godzin. Mają zapewnione pełne wyżywienie, opiekę lekarską, ciekawe zajęcia, a przede wszystkim dobre towarzystwo. I wszystko zupełnie za darmo.

Od początku tygodnia w Skrzynce (gmina Ostrowite) działa dom dziennego pobytu. W gospodarstwie agroturystycznym Ewy i Rafała Koszal, w specjalnie do tego celu zaadaptowanym budynku, mieści się przestronny salon, służący także jako jadalnia, duży pokój dzienny, kilka mniejszych pokoi, gabinet, łazienki i kuchnia. – Wszystko po to, by nasi goście czuli się jak w domu – mówi Ewa Kanabus-Koszal, autorka projektu, w ramach którego funkcjonuje nowa placówka. Dom stoi na dużej działce, m.in. z ogródkiem i siłownią zewnętrzną, położonej przy lesie, daleko od ruchliwych dróg. Póki co z dobrodziejstw domu dziennego pobytu cieszą się cztery panie, ale rekrutacja nadal trwa. Chętni muszą się jednak spieszyć, bo miejsc jest tylko 15. – To, kto może zostać naszym gościem szczegółowo określa regulamin. Generalnie, naszą ofertę kierujemy do osób starszych z powiatu słupeckiego, ze szczególnym naciskiem na mieszkańców gminy Ostrowite – tłumaczy E. Kanabus-Koszal. Za dolną granicę uważany jest wiek 60 lat, choć w uzasadnionych przypadkach przyjęte mogą być też nieco młodsze osoby. Placówka otwarta jest zarówno na osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, jak i zupełnie zdrowe. – Projekt pisaliśmy z myślą o seniorach, którzy mieszkają samotnie, ale i takich, którzy mieszkają z dziećmi czy wnukami, ale ci ze względu na swoje obowiązki nie są w stanie poświęcić im tyle czasu i uwagi, ile by chcieli – wyjaśnia autorka projektu. W domu w Skrzynce seniorzy znajdą przede wszystkim miłe towarzystwo, ale nie tylko. W placówce zatrudnione są dwie opiekunki, których zadaniem jest zorganizowanie czasu seniorom. – To różnego rodzaju zajęcia kulturalno-edukacyjne, manualne, rekreacyjne, ale i wspólne oglądanie filmów, telewizji, czytanie książek i gazet. A gdy ktoś z naszych gości będzie miał chęć się zdrzemnąć, też nie będzie to żadnym problemem. Nasz dom to zatem takie przedszkole dla osób starszych. Myślę, że to całkiem trafna nazwa – opisuje autorka projektu.

Dom działa codziennie od 8.00 do 18.00, ale to sami uczestnicy decydują, w jakich godzinach w nim przebywają. – Nie zmuszamy nikogo, by rano zrywał się z łóżka i do nas przyjeżdżał, albo siedział u nas do wieczora. My jesteśmy dla naszych podopiecznych, i to oni decydują, jak długo u nas zostają. Nie ma też problemu, żeby nas odwiedzali przykładowo trzy dni w tygodniu – zapewnia szefowa placówki.

Raz w miesiącu przyjeżdżać będzie lekarz, który kontrolnie będzie badał wszystkich uczestników. Placówka zapewnia pełne wyżywienie. To trzy posiłki dziennie, przygotowane na miejscu ze świeżych produktów. Smakować ma tak, jak w domu. Co bardzo ważne, za opiekę, wyżywienie i liczne atrakcje uczestnicy nie płacą ani złotówki. Jedyne koszty, jakie muszą ponieść, to transport. – Założenia projektu są takie, że bliscy naszych podopiecznych przywożą i ich odbierają. Ale jeśli dla kogoś to będzie problem, będziemy starali się zorganizować dowóz – zapowiada E. Kanabus-Koszal.

Korzystanie z dobrodziejstw domu w Skrzynce jest darmowe, bo placówka działa w ramach dużego projektu, jakie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich realizuje (we współpracy z firmą Euro-Edukator Ewa Kanabus-Koszal oraz Miastem i Gminą Mikstat) w czterech gminach: Ostrowite i Słupca oraz Kobyla Góra i Mikstat w powiecie ostrzeszowskim. Projekt rozpisany jest na 32 miesiące, a jego łączna wartość wynosi ponad 2 mln zł. Finansowany jest z funduszy unijnych. Dom dziennego pobytu dla seniorów działa tylko w gminie Ostrowite, a we wszystkich gminach objętych projektem prowadzone są zajęcia świetlicowe i podwórkowe dla dzieci i młodzieży, poza tym udzielana jest darmowa pomoc specjalistów, m.in. psychologa, czy szkoleni są kandydaci chcący utworzyć rodzinę zastępczą. Generalnie, całemu projektowi przewodzi idea wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Projekt potrwa do marca 2019 r. Później dom w Skrzynce, jeśli będą chętni, funkcjonować będzie nadal, ale już odpłatnie. Tym bardziej warto teraz, za darmo skorzystać z bogatej oferty. – Nasza placówka to zupełna nowość w okolicy, dlatego niektórzy może jeszcze sceptycznie do niej podchodzą. Zupełnie niepotrzebnie. Oferujemy miejsce, w którym seniorzy miło spędzą kilka godzin dziennie. W Skandynawii czy Europie Zachodniej takich placówek tworzy się coraz więcej i cieszą się dużym powodzeniem. Jestem przekonana, że u nas wkrótce też tak będzie – tłumaczy Ewa Kanabus-Koszal i zachęca wszystkich chętnych do zgłaszania się. Telefon kontaktowy: 602 573 781.

20 komentarzy

 1. Takie miejsce przydało by się w Mieście Słupca ale niestety burmistrz nic nie potrafi załatwić

  • Potrafi już tylko uśmiechać się i składać puste obietnice. Czas bycia burmistrzem czy się tego chce czy nie chce dobiega końca. !!! Nie ma rozwoju gospodarczego, ludność się zmniejsza. Jest regres…

  • Nie byłbym tak pewny czy czas burmistrza się kończy. Obieca znów budowę basenu to ludzie ponownie na niego zagłosują

 2. snejk nie można organizować igrzysk, gdy nie ma chleba. Syty i bogaty nigdy nie zrozumie głodnego i biednego.

 3. Na basen się nie nabiore,bo to jest nierealne
  Ale ścieżke rowerową do Giewartowa
  Pamiętam

  • Ścieżki też nie wybudują bo Miasto słupca jest jednym z najgorzej starających się samorządem o środki unijne

 4. anty-żmija

  patologia popiera patologię…..

 5. Anty-zmija zgadzam się… widzę, że ktoś bardzo zawistny i zazdrosny o dom w Skrzynce…od razu wiadomo kto pisał ten przebrzydły komentarz…karma powraca… nie rozumiem jak można tak o koleżankach pisać…wstyd!!!

 6. do gada pełzającego

  jaka patologia w ŚDS Lucynowo, co za bzdury wypisujesz żmijo jedna

  • Dajcie już wszyscy spokój…to nie ma sensu…szkoda tylko że osoby z Lucynowa poniżaja tak swoje koleżanki z którymi pracowały. Bo tak wnioskuje się z tego komentarz. Tak jest jak ktoś nie ma swojego honoru. Nie życzę tej osobie, która to pisała aby wydało sie kim jest, ponieważ w dzisiejszych czasach nikt mimo wszystko nie jest anonimowy…

  • Wszystko jasne. Wiadomo kto wypisuje bzdury…tylko się zastanawiam dlaczego w tych osobach tyle jadu, tyle zawiści…niech każdy robi swoje, zajmie się swoją pracą, a nie patrzy na ręce innych…kopiecie dołki pod kilkoma osobami, uważajcie żebyście same do nich nie wpadły…

  • anty-żmija

   Kończ waść, wstydu oszczędź….

 7. Ludzie nie ubliżajcie sobie. Lepiej jest pomyśleć jak wyplenić zieloną koniczynkę z powiatu słupeckiego

 8. ale ta osoba „popieram śds” ma rację, a wiadomo, że prawda jest niewygodna to teraz ja atakują

 9. Zazdrość jest najwyższą formą uznania więc Ośrodek w Skrzynce powinien być dumny

 10. Zazdrość jest najwyższą formą uznania więc Ośrodek w Skrzynce powinien być dumny.

 11. Ośrodek wypoczynkowy będzie dumny, będzie, no i wczasowicze też bo ta sama kadra będzie tam mogła marchewki i ziemniaczki obierać albo pościel przebierać a może i co nieco pomasować

  • Pani Iwono, jeśli w ten sposób będzie Pani nadal obrażać kadrę ośrodka (nie wypoczynikowego) w Skrzynce, to i Pani też – być może – będzie mogła niebawem co nieco pomasować, ale w zakładzie penitencjarnym.

  • A interpunkcji, to gdzie się pan kierownica Iwon uczył?

 12. ~ELO_Ziomale

  Ludzie nie kłocie się. Lepiej pomyśleć jak zielonych pozbyć się z powiatu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.