Strona główna / Informacje / Aktualności / Pomnik z motywem smoleńskim?

Pomnik z motywem smoleńskim?

Od lat centralne miejsce obchodów patriotycznych na terenie Witkowa. Na ten rok zaplanowano jego gruntowną renowację. Pomnik Powstańców Wielkopolskich czekają poważne zmiany. Nie brakuje głosów na temat treści, które miałby się na nim znaleźć.

Oprócz prac typowo budowlanych, które obejmą renowację witkowskiego pomnika, zaplanowano również demontaż tablic pamiątkowych, ich odnowienie oraz ponowne umiejscowienie na jego ścianach. Na początku roku lokalne władze wystąpiły do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie inwestycji. Mimo iż nadal trwa ocena formalna złożonego projektu, już teraz pojawiły się głosy na temat tablic, które miałby znaleźć się na pomniku. Aktualnie ich liczba to 6 (w tym 4 z napisami). W kuluarowych rozmowach burmistrz Marian Gadziński usłyszał od jednego z radnych o pomyśle dołożenia kolejnej – tym razem z motywem smoleńskim. Nowa tablica miałaby upamiętniać osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku. Od propozycji wnioskodawcy na razie odcina się sam samorząd.

– Na daną chwilę nie przewidujemy dostawiania innych tablic – komentował burmistrz.

Sprawą pomnika oraz tablic zainteresował się lokalny historyk Grzegorz Musidlak. Rodowity witkowianin apeluje do lokalnych władz o rozwagę i konkretne działania w tym temacie.

– Trzeba gruntowanie przyjrzeć się zapisom zawartym na tablicach. Na to są określone procedury – w tym opinia Instytutu Pamięci Narodowej. Warto poddać ten temat także pod konsultację społeczną. Śp. Bartkowiak, który ogromnym wysiłkiem społecznym postawił ten pomnik, uniknął wówczas bardziej frapujących napisów, które znajdują się na innych tego typu pomnikach w wielu polskich miastach. W tym witkowskim są właściwie tylko dwa słowa, które należałoby wykreślić. Wspomniany Bartkowiak nazwał ten pomnik Pomnikiem Chwały i Męczeństwa. Wydaje mi się, że tak znaczący obiekt w Witkowie powinien być przeredagowany i obejmować swoim wyrazem chwałę i męczeństwo całego stulecia – uważa historyk.

W maju upływa termin składania niezbędnej dokumentacji przez samorząd. Do tego czasu istnieje szansa na zmianę wizji lokalnych władz.

13 komentarzy

 1. Mojego dziadka brat ten pomnik zaprojektowal. Godnym by było uczcić z imienia i nazwiska powstańców wlkp Kompanii Witkowskiej. I taka tablica w Rocznicę tak wielką, bo setną powinna zostać ufundowana.

 2. No jeszcze tylko smolenska tam brakuje… mam nadzieje ze samorzad pojdzie po rozum do glowy i zostawi pomnik takim jaki jest.

 3. Pomnik Smoleński w każdej wsi na 10-lecie.

 4. a ja się pytam jakim historykiem jest P.Musidlak z tego co wiem to on był chyba zakonnikiem a nie historykiem

 5. Jaki lokalny historyk? Chyba histeryk, który nich coś opowie o finansach lokalnej gazety w której pracował. Chodzi po Witkowie i straszy IPNem ludzi. To już było.

 6. Ktoś tu z Witkowian zażartował słowami: potrzebna opinia IPN! Oj nie kochaniutki, ipn już całkowicie stał się pisowską przybudówką i „opinii” owych harcowników nikt poważny sobie nie życzy. Pomnik jest cenny, bo jest
  upamiętnieniem SUKCESU Powstańców Wielkopolskich, naszych krajan! Należy upamiętniać sukcesy, a nie – jakby chcieli wciąż w Nadwiślańskim Kraju dość liczni mesjanistyczni romantycy – klęski, katastrofy, czy akty „męczeństwa”. Wara od zmian tablic. Ostatnie, czego nam lokalnie potrzeba, to rewolucji kulturalnej oszołomstwa nowego chowu.

 7. Ja również nie mogę pojąć dlaczego ów Pana tytułuje się historykiem. Przyjeżdża do Witkowa, wciska swoje pięć groszy i zawsze ma jakieś uwagi do lokalnych inicjatyw; szczególnie krytycznie odnosi się do tych, na które nie został zaproszony (a przy tym wyczytany). W Krakowie nie ma nic do powiedzenia, bo jest „jednym z wielu”, to przyjeżdża do Witkowa i wysuwa jakieś dziwne pretensje do demokratycznie wybranej lokalnej władzy.

 8. ciemnogrod modlacy sie do plamy na szybie

 9. Panie Musidlak czy to prawda,że zamiast pieniądzy na koncert Enej-chciał Pan od Burmistrza kasę na swoją książkę o Witkowie? Jaki będzie miała tyłuł „Jak oczerniać Witkowianom za pomocą narzędzi Pisowskich „?. Niech Pan tu nie przyjeżdża.

 10. Witkowo strasznie cuchnie komuną, porobiło by się zakupy w swoich sklepach w koszarach? A tu niestety wszyscy równi, jak chcesz się wybić trzeba wziąć się do roboty.

 11. Pomnik zaprojektował zdaje się poznański plastyk o nazwisku Drygas. Związku Witkowa z tablicą smoleńską szczególnie nie widzę. Jedna już istnieje w kościele. Dublowanie nie ma chyba sensu. Wspomniany Pan próbuje tworzyć historię na nowo, szkoda, że na swoją modłę i na siłę. Witkowo już nie cuchnie komuną. Ci którzy byli nią zainteresowani przechodzą bardzo szybko do tzw. lamusa. Zakupy w koszarach? Dzisiaj? W dobie hipermarketów. Co za bzdura.

 12. Książka o Witkowie. Chyba to już przerabialiśmy. Były dzieje powstania wielkopolskiego, Witkowa. Powielanie tematów za Nasze pieniądze, bo Pan Musidlak chce spełnić swoje marzenia to chyba przesadyzm. Pomnik niech pozostanie jaki jest, no oczywiście po remoncie elewacji. Żadnych dodatkowych tablic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.