Materiał sfinansowany ze środków KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Strona główna / Informacje / Aktualności / Seniorzy z Ciążenia w dziekanowickim skansenie

Seniorzy z Ciążenia w dziekanowickim skansenie

 

Żywy Skansen w Dziekanowicach stał się obiektem zainteresowań uczestników Klubu Senior+ z Ciążenia.

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to skansen zrekonstruowanej XIX-wiecznej wsi wielkopolskiej, dworu i folwarku. Na terenie parku znajdują się przykłady budownictwa z terenów historycznej Wielkopolski (od XVII po XX w.), kompletne wyposażenie domostw i dekoracja wnętrz z oryginalnym umeblowaniem, sprzętami gospodarstwa domowego, narzędziami rękodzielniczymi i maszynami rolniczymi.

Dziekanowice to miejsce niezwykłe pozwalające przenieść się do czasów naszych pradziadków i prapradziadków, kiedy rytm życia wyznaczały pory roku oraz ciężka praca na polu i w warsztacie. Pełen potencjał miejsca widać podczas Żywego Skansenu, którego świadkami byli ciążeńscy seniorzy. W zabytkowych domach i warsztatach pracowały hafciarki, plecionkarze, rzeźbiarze, garncarz, kowal i szewc. Wszyscy korzystali z dawnych narzędzi i materiałów. Co więcej, przy niektórych z zadań uczestnicy mogli pomóc oraz zrobić coś samodzielnie dla siebie lub bliskich. Seniorzy mogli również obserwować jak w dawnych czasach robiono masło, wyplatano kosze czy pieczono chleb oraz w jaki sposób wielkopolskie gospodynie prały, prasowały żelazkiem na węgiel czy też maglowały. Uzupełnieniem prezentacji dawnych zajęć były występy zespołów ludowych i kapel.

W centrum zrekonstruowanej wsi odbył się jarmark, na którym można było kupić tradycyjne i ekologiczne jedzenie, ręcznie robioną biżuterię, naczynia wykonane przez garncarzy czy też unikatowe drewniane zabawki.

Kolejnym etapem wycieczki było udanie się na Ostrów Lednicki, wyspę na Jeziorze Lednickim, na której znajduje się jeden z najważniejszych grodów Państwa Pierwszych Piastów. Na teren Ostrowa Lednickiego wycieczkowicze dostali się promem i mogli zwiedzić wyspę z przewodnikiem.Działania dofinansowano ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015 – 2020 oraz ze środków gminy Lądek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>