Strona główna / Informacje / Aktualności / Skandal w witkowskiej parafii!

Skandal w witkowskiej parafii!

To, co w ostatnich dniach wydarzyło się w witkowskiej parafii przechodzi ludzkie pojęcie! Wśród lokalnej społeczności aż wrze. Wszystko przez skandaliczne i haniebne zachowanie księdza proboszcza, który postanowił zakończyć współpracę z nowym organistą i kościelnym. Uczynił to w sposób, który trudno opisać słowami. Skrzywdzonej rodzinie na pomoc ruszyły już siostry zakonne oraz mieszkańcy.

Pod koniec minionego roku Teresa i Tadeusz Kandefer przeprowadzili się do Witkowa z województwa opolskiego, sądząc że w miejscowej parafii znajdą nie tylko zatrudnienie, ale również spokój i życzliwość tutejszego proboszcza. Zmieniając miejsce zamieszkania, a wraz z nim swoje dotychczasowe życie nie sądzili, że zamiast szczęścia zaznają bólu, krzywdy i cierpienia. Początkowo wszystko wydawało się w porządku. Mąż pani Teresy objął stanowisko kościelnego, a po kilku tygodniach zasiadł również przy organach, zastępując tym samym zasłużonego dla witkowskiej parafii Mieczysława Kaźmierczaka. Okazuje się jednak, że od 1 października pan Tadeusz pracował na zasadzie wolontariatu. Dopiero od 1 lutego zaczęła obowiązywać jego umowa na okres próbny. Ten nie trwał jednak długo, ponieważ 12 lutego ksiądz proboszcz Stanisław Goc wręczył nowemu pracownikowi wypowiedzenie. Co ciekawe, 3 dni później rozpoczął już poszukiwania nowego organisty i kościelnego (w jednej osobie). Na stronie internetowej www.organum.pl ukazała się bowiem oficjalna oferta pracy (treść obok artykułu). Do czasu znalezienia kolejnego pracownika, podwójną funkcję sprawuje ponownie Mieczysław Kaźmierczak.

Pojechali do biskupa

Decyzja witkowskiego duchownego spadła na państwo Kandefer jak grom z jasnego nieba. Szok, niedowierzanie, smutek. Zrozpaczeni zostali zobowiązani przez proboszcza do opuszczenia mieszkania – tzw. organistówki. Co więcej, znajdowały się w nim niedawno zakupione przez nich meble, których najprawdopodobniej nie zabiorą, ponieważ nie mają, gdzie. Według naszych informacji proboszcz Goc, nadal nie wypłacił panu Tadeuszowi wynagrodzenia, motywując to faktem, że zapłacił za ogrzewanie budynku, który zamieszkiwali.  Przeprowadzając się do Witkowa wydali swoje oszczędności, aby móc rozpocząć nowy etap życia. Pozbawiona niemal grosza przy duszy rodzina znalazła się na krawędzi. Załamani udali się do Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, który po wysłuchaniu ich historii zapewnił, że zbada sprawę. Pomocną dłoń do skrzywdzonej rodziny wyciągnęły siostry służebniczki z Witkowa, które zorganizowały zbiórkę pieniędzy. Ich akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem witkowian. Przez ostatnie dni drzwi siedziby sióstr wręcz się nie zamykały.

Drodzy w Chrystusie. Zwracamy się z serdeczną prośbą o pomoc byłemu Kościelnemu i jego żonie: P.P. Tadeuszowi i Teresie Kandefer, którzy muszą wyjechać z Witkowa po zwolnieniu przez Ks. Proboszcza. Państwo wydali swoje małe oszczędności by tutaj zamieszkać. Umeblowania, które zakupili do tego domu nie zabiorą, bo nie maja gdzie. Mają umeblowane maleńkie mieszkanie. Ksiądz proboszcz nie zwrócił tych pieniędzy, które włożyli i to nic go nie obchodzi. Musieli tez oddać to co Ksiądz pożyczył im na węgiel nie wypłacając wynagrodzenia. Są z rozpatrzeni. Dlatego postanowiłyśmy zorganizować wśród osób nam życzliwych zbiórkę pieniędzy (ofiar) by przekazać Tym Zacnym Ludziom. Ofiary prosimy dostarczyć dzisiaj i jutro przed południem do sióstr służebniczek ul. Czerniejewska. Wraz z lista ofiarodawców przekażemy PP Tadeuszowi i Teresie Kandefer – czytamy w poniedziałkowym komunikacie sióstr zakonnych.

Inspekcja Pracy u proboszcza

Treść powyższego apelu trafiła również na portal społecznościowy Facebook, wywołując lawinę komentarzy. W witkowskiej społeczności wrze! Z informacji jakie udało się nam ustalić wynika, że to nie pierwszy przypadek nie przestrzegania norm i przepisów przez administratora parafii. W grudniu minionego roku parafia stała się obiektem kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która dotyczyła przede wszystkim braku aktualnych badań lekarskich wśród pracowników, braku szkoleń bhp, nieprowadzenia ewidencji czasu pracy i urlopów oraz nieudzielania dni wolnych w tygodniu w zamian za pracę w niedzielę. Nie wykluczone, że po kolejnym incydencje zarządca parafii znów będzie musiał się tłumaczyć przed odpowiednimi organami. Jego zachowanie godzi w postawę proboszcza i sam urząd kościoła. Parafianie zgodnie twierdzą, że wymaga od nich nawrócenia i przestrzegania dekalogu, a sam zachowuje się skandalicznie. Takie traktowanie jest pozbawione wszelkich ludzkich odruchów. Hańba!

56 komentarzy

 1. o tym księdzu wiele złego się mówi i żadnej reakcji ze strony władz kościelnych, a państwo T.T.K. są z pewnością zrozpaczeni a nie „z rozpatrzeni”

 2. Poszli na służbę szatanowi – to mają.

 3. Ruch oburzonych

  Niech ktos w koncu tego i… proboszcza pogoni.

 4. dlaczego ten proboszcz jeszcze jest we Witkowie , tyle skarg na niego , przenieść Go do innej Parafii , i problem rozwiązany , dawniej księży częściej przenosili i nie było takich zgrzytów

 5. to skandal , przenieść proboszcza na drugi koniec Archidiecezji , poprostu pozamieniać proboszczów , nie tylko w Witkowie

  • Przenieść do Kazachstanu q nagrodę

  • A to podejscie wierzacego katolika,zamienic proboszcza na innego,niech inni wierzacy maja ten syf na glowie byle nie ja!

 6. Z całą pewnością nie jestem „wielbicielką” proboszcza ale tak szczerze: dorosły człowiek /a właściwie dwoje ludzi/ przeprowadza się do odległej parafii, zgadza się kilka miesięcy pracować bez umowy i za darmo i jeszcze mebluje nie swoje mieszkanie ? Gdzie zdrowy rozsądek ? I kto w końcu kupił ten opał na zimę: w artykule pisze, że proboszcz a w sms, że proboszcz pożyczył kasę /byłemu już/ organiście-kościelnemu ? Czyli na opał nie mieli a na nowe meble tak ? Dorośli ludzie…

 7. Tak,czarna stonka myśli że prawo to MY,jednak ludzie mają swoją zasadę.Przyjdzie czas, że czarni to odpokutują bo nie będzie dla nich miejsca w społeczeństwie.

  • Tylko KIEDY to będzie? Czekam z niecierpliwością, aż ludziom otworzą się oczy, zaczną myśleć samodzielnie i zakończą tę średniowieczną szopkę… Bierzmy przykład z Czech. Tam porządek zrobili już dawno.

 8. zbojkotować proboszcza i nie chodzić do kościoła

 9. Andrzej Karpinski

  Lubą grać na organkach ? sprzątać u księdza – ciekawe zajęcia . To w Polsce uczciwej pracy już brak . Średniowiecze

 10. Jak go wyrzucą, to gdzieś wrzucą.To żadne rozwiązanie.

 11. Napiszę po raz setny. Aby zmienić proboszcza wystarczy przestać dawać kasę na tacę i nie chodzić do kościoła. Po kilku tygodniach biskup sam go przeniesie na mniejszą parafię Temu organiście i jego żonie bardzo się dziwie i zdrówka życze bo potrzebne.

 12. Coś takiego jak Bóg nie istnieje … istnieje za to kasa i głupi ludzie którzy wierzą w „hokus pokus ” księdza proboszcza

 13. Dziecko księdza

  Kto pracuje dla kleru ten sam sobie winien. Trzymajcie się z dala od religiotyzmu to nie będziecie mieli takich problemów.

 14. Dawno nie czytalam tak dziwnego artykulu.
  Zastanawia fakt, dlaczego Panstwo K nie przeniesli sie do Witkowa wraz z meblami, tylko za niewielkie oszzcednosci kupowali nowe wyposazenie.
  Przeprowadzili sie tu ot tak, czy po przyjeciu oferty pracy W kosciele ? Bo dziwnym sie wydaje fakt, ze Pan K nie otrzymywal wynagrodzenia od 4 miesiecy i zyl!!!! Nadal z oszczednosci? Nie dostawal wynagrodzenia i siedzial cicho, a dopiero jak po 2 tyg. zatrudnienia ksiadz Go zwolnil to obudzil sie i stwierdzil, ze zostal pokrzywdzony?
  Co jest ciekawego W tym, ze ksiadz po 3 dniach od wypowiedzenia zaczal szukac nowego koscielnego i organisty?

  • No sory Szwedka ale jeśli masz ogłoszenie o pracy w której jest jak byk napisane że praca na dłuższy okres czasu to co mieli zrobić trzymać wszystko tam skąd pochodzą? Normalni ludzie zmieniając pracę i miasto zazwyczaj sprzedają mieszkania wraz z całym wyposażeniem. No chyba że Ty jesteś inna. Być może masz 10 mieszkań które oplacasz bo trzymasz je tylko dlatego że być może wrócisz tam skąd przybylas. A jeśli od urodzenia mieszkasz w Witkowie to może lepiej na temat przeprowadzek do innych miast się nie wypowiadaj bo jak widać nie masz o tym zielonego pojęcia. A co do pożal się Boże księdza to się nie będę wypowiadać bo szkoda nerwów na takiego pasożyta.

 15. Witkowianka

  Do Szwedki (a raczej trolla)
  A nie dziwi cię to, że proboszcz wszystkich miejscowych wyzywa od indiotow i szuka kogoś na zewnątrz? Kilka miesięcy temu opowiadał, że zatrudni kogoś „ze świata ” bo tu normalnych ludzi nie ma. A prawda jest taka, że w okolicy już każdy się na nim poznał i wie że do sterowania ma jeszcze jedną panią co to jak gospodyni z Rancza nad wszystkim „czuwa”. Dlatego nikt młody i zorientowany jak szukać informacji o przyszłym pracodawcy tu nie przyjdzie…
  Co do Pana Tadeusza i jego żony – ufali w uczciwość księdza i to nie powinno dziwić. A proboszcz jak zwykle pokazał się na początku jako milutki starszy pan po czym pokazał rogi i ogonek. Czym on myślał jak sprowadza ludzi do pracy tak daleko? Bo chyba nie głową. Niby testował, niby sprawdzała a później mu się odwidzialo. Ot taki dorosły człowiek.

  • Że wyzywa ludzi od idiotow, to mnie nie dziwi. Widzą co wyrabia, narzekają, a i tak właża mu w d…

 16. zbulwersowany

  Ci biedni ludzie zostali nabrani przez tego pseudo księdza. Woli jeździć na wycieczki pod palmami niż szanować prostych ludzi.

 17. z dala od klechów , bo im to pomóc , ale oni nie pomogą nikomu , tylko im dawać , dawać….

 18. a co bez mebli mieli żyć , meble to nie wielki majątek , a przypomnijcie sobie wiele innych spraw dotyczących witkowskiego proboszcza

 19. Też się zastanawiam dlaczego nie są opisywani inni proboszczowie z dekanatu witkowskiego, równie przyzwoici jak G. np. jeden który oficjalnie prowadza się po wsi ze swoją „dziewczyną” i wspólnym dzieckiem, inny który w karty potrafi przegrać całą niedzielną tacę i kolejny który opuścił probostwo po tym jak pojawiły się ulotki z kłopotliwymi pytaniami i został proboszczem w witkowskiej diecezji. Może chodzi o to że innym proboszczom tak bardzo zależy na kasie za śluby i chrzty, że chrzestnymi czy świadkami na ślubie zostają rozwodnicy, którzy mają drugie rodziny bo ksiądz nie wymaga jakiegokolwiek zaświadczenia czy spowiedzi.

 20. witkowski proboszcz , inni okoliczni proboszczowie to jedna rodzina , zależy od humoru , żeby cokolwiek załatwić , nasladowcy Chrystusa tak nie robią , wiadomo Rada Parafialna będzie bronić proboszcza , zaproście na to spotkanie ludzi postronnych

 21. jest okazja od 1 lipca na zmiany księży , w Witkowie i okolicy , wtedy się wszystko uspokoi

 22. przez nich ludzie coraz bardziej odwracają sie od Kościoła , gdzie jest służba Bogu , gdzie miłosierdzie , tylko kasa ,

 23. Aby robić takie rzecz ,trzeba mieć niezłe plecy.Założę się z każdym, że ksiądz nie poniesie żadnych konsekwencji.

 24. Proboszcz otrzymuje wypasioną parafię za zasługi, w dowód uznania za dotychczasową pracę.Za co Goc otrzymał Witkowo- nie wiadomo .Nawet papież Franciszek jest za krótki, by go stąd odwołać.

 25. Do pieniędzy ksiądz się modli, do pieniędzy lud się podli. P.S. Jeśli Bóg ma mi pomóc zbędne jest wstawiennictwo księdza!!

 26. Kuria wykorzystuje takie sytuacje żeby więcej ofiar od parafii dostać. To jest tak jak z kasta sędziów w Polsce. Ktoś załatwi, ktoś pomoże. Wierny naród traci, a kler się bogaci.

 27. Witkowianka

  Kuria to się powinna WSTYDZIĆ za takiego człowieka. Ludzie by groszem sypneli jakby Goca stąd zabrano. I kościół by był wyremontowany, kaplica, plebania i wszystkie budynki parafialne. A tak tylko Volvo jeździ i nic z tego nie ma.

 28. Śpiewałam w zespole młodzieżowym jak ten ksiądz przyszed do Witkowa. Bardzo mi przykro co zrobił z naszą parafią. Rozwalił również nasz zespół. Przez jego zachowanie bałam się przychodzić na próby i występy…
  Kościelny Pan Heniu bal się jego glupich odzywek. Jak tak można ludzi traktować?!

 29. prawda ze klamca

 30. przestańcie ludzie walić na tacę , lepiej pomóżcie ludziom biednym , Domom Dziecka itp… , to dopiero będzie Kościół , każda pomoc w potrzebie , bo niektórzy nie wiedzą co to Kościół , idą po to żeby poobserwować , bo tak trzeba , Kościołem trzeba być codziennie , przez pomoc drugiemu człowiekowi

 31. a kolega z Powidza to samo

 32. zoriętowany

  nie chcesz chodzić, jeden z drugim do kościoła, to nie chódź..nie chcesz na tackę dawać to nie dawaj, …s…w banie”k.ten który napiał ten artykuł nie podał wszystkich faktów,,,biedny koscielny…jak mu się urząd skarbowy za tylek weźmie to dopiero biedny będzie…!!!!!

  • Piszę się zorientowany. Troche zasad ortografii gospodyni by się przydało. Broni swojego Stasia…. A jak Stasiu namataczyl to on powinien w Urzędzie Skarbowym się tłumaczyć. Niestety ma takie metody jak wtedy z zawalonym grobem… Zasypac problem i do przodu. Co tam zabytki, dobra parafialne, a ludzie tym bardziej…

 33. Hańba!!!!!!
  Nikt nie widzi tego co się dzieje w parafii??? Najwyższe władze kościelne wiedzą i przymykają oczy??? To już przekroczyło wszelkie granice. 14 lat cierpimy przez tego księdza.. Nikogo nie szanuje: księży wikariuszy, współpracowników, a co dopiero myśleć o zwykłych ludziach. Najgorsze w tym wszystkim są kłamstwa proboszcza, które padły publicznie na mszy na nowennie w środę i w gazecie. Jest wielki post. Powinien przyznać się do błędu, przeprosić. A tu na odwrót. Idzie w kłamstwo w zaparte… Jak to zwykł mówić bydełko witkowskie nie będzie mu podskakiwać, bo on tu rządzi.

 34. Przykra sytuacja z Panem Tadeuszem. Ten ksiądz nie liczy się z nikim. Zlikwidowal mszę o 18.00 w sobotę. Przyszłam o 17.55 i pocałowałam klamkę. Nie było nic ogłoszone. Wstyd księże Proboszczu…

 35. Ankieta w sprawie odwołania Proboszcza:
  https://www.survio.com/survey/d/H0D5B1M6I9Q4G0M7U

 36. Mikołaj - parafianin

  Prymas jest do niczego. Jak w Stawie ksiądz Sobaszkiewicz udowodnił mu, że Kuria porwała 23 hektary ziemi bez wiedzy proboszcza i parafian a Rada Ekonomiczna oddała tę sprawę w ręce prokuratury, to natychmiast wywalił proboszcza nie dając mu żądnej parafii.
  W przypadku gdy to parafianie domagają się zmiany mając ku temu słuszne powody, wówczas Prymas ma to gdzieś. Traktuje ludzi podobnie jak nasz witkowski proboszcz. „Hołota niech milczy i robi to co im każemy a nich się nie wymądrza”- to motto jakże pasujące do działań Prymasa. Jego też zdałoby się zmienić i myślę, że do tego dojdzie. Kochajmy Boga ale jednocześnie usuwajmy tych, którzy nam Go przysłaniają i odciągają.

 37. Mikołaj - parafianin

  Jeśli mi nie wierzycie to poczytajcie sobie:

  jeszcze wierząca 2016-02-04 z 01:57
  Parafianie ze Stawu
  28-01-2016 02:28
  Odpowiedz

  Taki z prawdziwego zdarzenia Prokurator, przydałby się w parafii Staw a ni w gminie. Przekręt z 23h ziemi kuria w Gnieźnie zrobiła kradnąc ją bez wiedzy administratora i parafian, a prokuratura w Pile stwierdziła, że nie ma żadnego przestępstwa. Potem na skutek wyroku Sądu okręgowego w Poznaniu całą sprawę cofnięto do Sądu rejonowego w Gnieźnie i nagle okazało się, że kuria musi skradzioną ziemię zwrócić parafii. Okazuje się, że w majestacie prawa kurii wolno takie szwingle czynić i nikt z tej racji żadnej kary nie poniósł. Jedynie, niczemu nie winnemu administratorowi księdzu Andrzejowi Sobaszkiewiczowi, Prymas odebrał parafię i pozbawił po dzień dzisiejszy pracy a więc i środków do życia. Tym, o dziwo, nie ma się kto zająć, zaś do szukania dziury w całym są wszyscy. To ma być to państwo prawa? To są stróże prawa co boją się złodziei w sutannach? Niech się wreszcie skończy to udawanie, że się nic nie stało. Chłop w psychiatryku spędził kilka lat bo ktoś się „pomylił”. Niech teraz ten co się pomylił idzie tam tyle samo posiedzieć! Zobaczymy czy się jeszcze kiedyś pomyli. Podobnie jest z księdzem Andrzejem Sobaszkiewiczem. Cierpi bo stanął po stronie parafii i parafian a nie kurii a szczególnie Prymasa, który kosztem księdza Andrzeja Sobaszkiewicza, broni właściwych winowajców. Może jednak Prokuratura wnikliwie i uczciwie zajęłaby się tą sprawą ponownie, by zrehabilitować księdza Andrzeja Sobaszkiewicza, który nie jest niczemu winien. Gdyby Prokuratura chciała się tą sprawą zająć, prosimy powiadomić redakcję Kuriera strzałkowskiego, a wówczas my się w odpowiednie miejsce zgłosimy.
  Przepraszam Was parafianie, że pozwoliłam sobie na przeniesienie tego komentarza z pod artykułu: „Prokurator sprawdza gminę” Zrobiłam to dlatego, że wprost nie mogę uwierzyć, iż nie ma w Polsce choćby jednego odważnego adwokata, który chciałby wam pomóc udowodnić, jak haniebnego czynu dopuściła się Kuria w Gnieźnie wobec was i waszego księdza Andrzeja Sobaszkiewicza. Czyż tylko my ludzie przeznaczeni jesteśmy do ponoszenia kar za złe uczynki. Pijanego rowerzystę, mającego 0,8 promila zamyka się i obciąża karą, a za 23h skrycie porwanej Wam ziemi, Prymas wraz z głównymi winowajcami udaje, że się nic nie stało?! To, że Kuria została zmuszona do oddania ziemi(lecz w jaki sposób – kolejna sprawa nadająca się przed sąd), nie znaczy, że można o sprawie zapomnieć. O nie Prymasie! Tego ci nie zapomnimy i przestań gadać o miłosierdziu, bo dopominasz się tego od nas, a tak solidnego kapłana posłałeś na poniewierkę, opowiadając bzdury, że to jego wina. Tego się nie spodziewałam, że nie tylko politykom czy innym ludziom świeckim dziś nie można wierzyć, ale także nie można wierzyć biskupom i wielu innym księżom. Wstyd mi za was a Prymas Tysiąclecia chyba się w grobie przewraca, widząc co wy wyrabiacie. Apeluję do sumień polskich prawników. Nie lękajcie się tych, którym się wydaje, że wszystko mogą i im nikt nic złego nie zrobi. Niech się wreszcie skończy to cierpienie niewinnego księdza Andrzeja a nich poniosą karę ci, którzy prawdziwie na nią zasłużyli. Niech się cały świat dowie, jakiego przywódcę duchowego mają Polacy. Może wówczas dotrze też wiadomość do papieża Franciszka i zrobi z tym porządek. Nie ma innej rady na tych co Boga mają tylko na ustach a w sercu ciemność i pustka. O Boże ratuj nas i miej nas w swej opiece. Jak tu można spokojnie spać, gdy się człowiek o takich strasznych rzeczach dowiaduje. Ciekawa jestem co Prymas stosuje, że pewnie w tej chwili chrapi jak nieboraczek uważając, że ma czyste ręce i sumienie. Okazuje się, że bez względu na stan i piastowane stanowisko, można i tak żyć.

 38. zoriętowany

  do Marian…napisałem tak jak napisałem…a ty jak masz naprawdę na imie….Hubert?

 39. Ksiądz PRYMAS chyba dla świętego spokoju zrobi z proboszczami porządek w archidiecezji , chyba że maja szerokie plecy

 40. solidne datki

 41. Dlaczego nie ma jeszcze nowego organisty? Czyżby nie chciał nikt pracować u aferzysty?

  • A po co nowy skoro wrócił stary ? Dziwne, że do takiego pracodawcy tak chętnie się wraca…

 42. Przecież było ogłoszenie w sieci, że Stachu szuka…
  Stary wrócił bo mu się nudzi a z chóru może jedynie s….. ć na chama….

 43. jan
  Dziwię się osobom wierzącym że i tak długo wytrzymują z taki proboszczem? Chociaż on nie powinien być księdzem. wg mnie to człowiek bez serca. Egoista tylko „JA, JA i JA”

 44. po takich oszczerstwach , to trzeba mieć tupet , żeby jeszcze siedzieć w Witkowie , on nie ma wstydu , władze kościelne powinni Go przenieść hen daleko

 45. oni wszyscy sa po jednych pieniądzach , ręka rękę myje i to wszystko , gdzie v dochowanie przykazań Bożych i Koscielnych , jak dają papierki na tacę , to się pięknie kłaniaja , a dalej zapominają o Miłosierdziu

 46. oto powołanie do służby Bogu , ksiądz powinien dawać przykład , być dobrym człowiekiem , poświęcać się dla dobra innych , a tu jedno bagno , wstyd , Gazeta pisze o pijanym Księdzu , mnie to się w głowie nie mieści

 47. nie trzeba chodzić do Kościoła – Bóg jest wszędzie tam , gdzie czynimy dobro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.