Strona główna / Informacje / Aktualności / Strażacki raport po burzy

Strażacki raport po burzy

11 sierpnia 2017r. po godzinie 20.00 na teren powiatu gnieźnieńskiego dotarła potężna burza która spowodowała wiele strat oraz utrudnień w komunikacji. Już o 20.30 otrzymujemy pierwsze wezwanie i nieustannie walczymy z żywiołami w sile 4 samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz łodzi. Ostatni zastęp z naszej jednostki powrócił do bazy o godzinie 5.00 w sobotę po 8,5 godzinach działań.

Pierwsza dyspozycja dotyczyła miejscowosci Pakszyn, gdzie wiatr zerwał dach. Niestety nie docieramy tam gdyż po drodze już w Małachowie Wierzbiczany natrafiamy na powalone na jezdnie drzewa. W trakcie ich usuwania dochodzi do dwóch groźnych zdarzeń. W Skorzęcinie na jeziorze miała wywrócić się łódka wraz z 6 osobami które zaginęły. Na miejsce dysponowane są również pozostałe jednostki z gminy: OSP Skorzęcin, OSP Wiekowo z łodzią oraz jednostki z powiatu słupeckiego i specjalistyczna grupa nurkowa. Alarm okazał się fałszywy po ponad 5 godzinach poszukiwań. W Ruchocinie, najprawdopodobniej od uderzenia pioruna, dochodzi do pożaru w gospodarstwie. Na miejscu działaliśmy z OSP Mielżyn, WSP z Powidza oraz OSP Strzałkowo. Udało się obronić przyległe budynki. Spaleniu uległo jedynie jeden budynek gospodarczy. Zaraz po tych zdarzeniach udaliśmy się do miejscowości Malczewo, Pakszyn, Szczytniki Czerniejewskie gdzie wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Najdłuższą drogę pokonaliśmy do miejscowości Smolary (gmina Trzemeszno) tam powalone drzewa zerwały linię i obaliły słupy energetyczne. Dojazd od samego Witkowa był utrudniony przez powalone drzewa, działaliśmy wspólnie z OSP Trzemżal. Kierując się dalej na obwodnicy Gniezna (Dalki) również usuwamy złamane drzewa. Ostatecznie po udrożnieniu drogi DW260 z drzew, gałęzi i konarów na wysokości lasu Jelonek, wspólnie z OSP Niechanowo i OSP Karniszewo, wracamy do bazy.

Dziękujemy wszystkim strażakom za służbę.

Źródło: www.ospwitkowo.eu

 

2 komentarze

  1. Zawsze uważałem i twierdzę nadal, że ze wszystkich służb mundurowych najbardziej niebezpieczną robotę wykonują strażacy. Oni ratują wszędzie życie ludziom: na drodze, na wodzie, na lądzie, w budynkach itd.To jest jedyna ze służb mundurowych, której bym utrzymał przywileje. Ratują również zwierzęta.

  2. Ze słuzb mundurowych użyteczni sa tylko ludziom , strażacy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.