Strona główna / Informacje / Aktualności / XX Dni Judaizmu w Słupcy

XX Dni Judaizmu w Słupcy

„Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr 20,7). Cytat z Księgi Jeremiasza stanowi motto XX jubileuszowych obchodów Dnia Judaizmu w Polsce. Wraz z Dekanalnym Duszpasterzem Młodzieży i Zespołem Szkól Ekonomicznych zapraszamy do udziału w spotkaniu z tej okazji w dniu 18 stycznia b.r.
O godz.11.00 pomodlimy się na terenie b. cmentarza żydowskiego (zbiórka przed budynkiem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ul. Tysiąclecia), następnie przejdziemy do auli w ZSE w Słupcy (ul .Wojska Polskiego) gdzie obejrzymy wystawę opowiadającą o losach byłej absolwentki Szkoły Handlowej Runi Lissak , która uniknęła tragicznego losu jaki spotkał jej bliskich i słupeckich Żydów -wyjeżdżając do Palestyny w 1936r. Tradycyjnie też młodzież z klasy gastronomicznej tejże szkoły uraczy nas specjałami z kuchni żydowskiej.
Warto wziąć udział w tym wydarzeniu. Pochylić się w zadumie modlitewnej i refleksji historycznej nad społecznością żydowską, która przed 1939r. dopełniała kolorytu naszego miasta uczestnicząc w jego życiu społecznym, kulturalnym, także i politycznym.

źródło i fot.: Muzeum Regionalne w Słupcy

7 komentarzy

  1. Fajnie, że chociaż paru żydów zostało do dziś

  2. W środę o 11?? Żeby w tym uczestniczyć trzeba wziąć urlop…

  3. Jak to jest możliwe , że ktoś dzisiaj podejmuje jeszcze takie inicjatywy ? To chyba ostatni raz.

  4. A dzień chrześcijan jest u żydów…..I gdzie miloscblizniego jak siebie samego.

    • Obawiam się, że nie ma 🙂 Ale w tej kwestii wiele się nie zmieniło przez wieki. Poczytaj co to Talmud.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.