Materiał sfinansowany ze środków KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Strona główna / Informacje / Aktualności / To było zderzenie z ptakiem – informuje MON

To było zderzenie z ptakiem – informuje MON

– Po starcie maszyny doszło do zderzenia z ptakiem. Zgodnie ze standardowymi procedurami, po około 10 minutach samolot F-15 wylądował na płycie lotniska w Powidzu. Wstępne oględziny nie wykazały uszkodzenia silnika. Pragniemy poinformować, że w związku z zaistniałym incydentem nie była prowadzona akcja ratownicza oraz nie wystąpiło zagrożenie dla osób postronnych – informuje rzecznik MON. Maszyna należy do amerykańskich sił zbrojnych.

Jak wynika z informacji uzyskanej od strażaków, wojskowy samolot bojowy – F15 – awaryjnie lądował na polu w bazie wojskowej w Powidzu. Około godziny 12:00 krążył w przestrzeni powietrznej. Świadkowie mówią o dwóch myśliwcach, z których jeden wyglądał na uszkodzonego – z jego silnika wydobywał się dym. Przyczyną lądowania awaryjnego miało być uszkodzenie silnika. Teren zabezpieczali strażacy z wojskowej straży pożarnej. Nikt nie ucierpiał.

fot. Jacek Grześkowiak

29 komentarzy

 1. Widziane dwa myśliwce, z jednego wydobywal sie dym z silnika.

  • Żadnego dymu nie było – wiem, bo widziałem. Samolot tylko zrzucał paliwo

 2. Mieszkanka okolic

  Może w końcu wojsko zacznie szanować ciszę nocną.Szczerze mówiąc,mamy już dosyć nocnego odpoczynku przerywanego rykiem samolotów.

  • Wyprowadź się. Lotnisko istnieje dłużej od Ciebie.

  • Wesoły romek

   A wypadek był w nocy czy w dzień geniuszu

  • No cóż, trudno mi pojąć, że ktoś kupuje działkę w pobliżu lotniska i teraz narzeka. Tania ziemia była, czy coś innego przekonało…? Lotniska są od latania a wojskowe od ciągłego latania….

  • Dokładnie , nie tylko w Powidzu ale też w całej Polsce ludzie najpierw kupują działki domy koło lotnisk a potem nagle to im przeszkadza bo jak można było wybudować lotnisko kupę lat przed tym jak ja sobie postawiłem dom to nie wiedzieli , że będę się tutaj budować

 3. Po nocnych wojażach amerykańscy żołnierze nie mają siły wcześnie rano wstać. Dlatego wszystkie działania, ćwiczenia odbywają się zazwyczaj po godzinie 18. MASAKRA. Czasami to się zastanawiamy, kiedy nasz dom pozostanie bez komina, albo wręcz dachu ;( Tak nisko latają. A bębenki słuchowe niedługo nam ,,powysiadają”. A miało być tak pięknie :((((To nie jest na pewno nasz AMERICAN DREAM, raczej AMERICAN dramat.

  • Ale jak kupowałeś/stawiałeś domek to lotnisko już było? Czy też obudziłeś się pewnego ranka i ze zdumieniem stwierdziłeś, że ktoś lotnisko pod oknem wybudował? Takich jak Ty powinno się karać…

  • Mieszkaniec Powiatu

   Ciemnota która została wybrana do rządzenia krajem wcisneła drugiej ciemnocie bajkę że będzie tak pięknie! Jak sądzę to dopiero początek zmory za którą jak zwykle zapłacą mieszkańcy Powidza!!! Brawo PiS!!!

  • Mieszkańcu, ta ciemnota została odsunięta od władzy w 2015 roku,to czasy już słusznie minione na szczęscie:))obudź się, miales koszmary;))

 4. Bez przesady. Ja i moja rodzina mieszkamy przy lotnisku od zawsze i nikomu nic nie przeszkadza. Wręcz widowisko jest doskonale np. Herkules zrzuca skoczków wieczorami czy popisy raptorów. 16 lat temu owszem hałas był okropny ale nie teraz. Wszyscy wiemy gdzie mieszkamy i ja dom tutaj wybudowałam i mi lotnisko nie przeszkadza, a w niedzielę to atrakcja dla dzieci na przejażdżkę rowerową na koniec pasu i oglądanie samolotów jak są. Polakowi nie dogodzisz zawsze będzie miał problem.

 5. F-15 ale jakiej narodowości był ten samolocik?

 6. F-15 ale z jakiego państwa było to letadło?

 7. Salak Bez złośliwości. Karać a niby za co???? Dom już stoi od dziada pradziada. Na pewno był stawiany kiedy o lotnisku nikt nie myślał. Wcześniej na pewno nie było tego co się dzieje teraz. Raz na jakiś czas można sobie pooglądać ,,widowiskowe” przeloty olbrzymów, podwozie itp. ale nie codziennie. I dlaczego po nocach?????

  • Hehe, dobre, od dziada pradziada… Jedyny problem, ze sam mieszkam w okolicy i dobrze wiem, które domy w pobliżu lotniska od kiedy stoją. A jak były suczki to loty nie przeszkadzały? Pewnie nie bo wtedy przerw w lataniu nie było więc i jak jest bez lotów nie było jak porównać. Wojskowe lotnictwo jest od tego by latać, a my powinniśmy się tylko z radością w to wsłuchiwać bo póki mają szachownice na skrzydłach, póki w wolnym kraju mieszkamy.

  • To prawda, w dzień jest znosnie, ale do późnych godzin nocnych? Nie da się spać, mieszkam od dawna, nie stawialem domku letniskowego

 8. Ja mieszkam w Folwark/Piaski oddalonego od lotniska 20 km i prawie co dzień jęczą te cholerne śmigłowce od 18.00 praktycznie do 2 w nocy ba nawet lądują, A dom stoi od dawna, jak synek się obudzi to do 4 nieśpi tylko płacze. Wojsko wszystko może i nie obchodzą ich ludzie. Mamy tych wspaniałych Amerykanów. Wypadkó takich będzie więcej aż coś spadnie, oby nie na nasz dom jesteśmy przerażeni tym co się dzieje!!!

 9. podróżnik

  W Warszawie lotnisko Fryderyka Chopina o godz.22 jest już nieczynne z powodu ciszy nocnej!

  • to sie przeprowadż pacanie n a Okęcie

  • Jeszcze raz się pytam kto dał zgodę na Amerykanów w Powidzu?Panie wójcie i panowie wojskowi?Kto?

 10. Super! mieszkać na Okęciu!dobry pomysł!

 11. Jak czytam niektóre komentarze, to zastanawiam się, czy to lotnisko funkcjonuje od lat 50. XX w., czy też powstało z dnia na dzień. Mieszkańcy Ruchocina sąsiadują z lotniskiem (niektórzy mieszkają około 50 m od lotniska lub na ścieżce podejścia ) i nikt nigdy nie narzekał, że samoloty lub śmigłowce są za głośno, że jest hałas, a małe dzieci śpią. Teraz przez jakąś miejscowość przeleci Black Hawk lub inny śmiglak i od razu larum, że spać nie można….bez przesady.

  • Larum?…17.07.2019 Witkiwo. .godz. 22.12, 23.29, 0.18 …słychać ryk Śmigiel -to normalne???

  • Ciekawe, czy w przypadku jakiegokolwiek konfliktu zbrojnego też będzie protestować, że jest godzina 22 i rozpoczyna się cisza nocna, więc proszę koło mojego domu nie latać, czy może jako pierwsi będziecie się domagać żeby ktoś bronił waszego dobytku

 12. Podczas prowadzonych na przełomie kwietnia i maja prac wykopaliskowych w okolicach lotniska w Powidzu natrafiono na pozostałości pasa startowego którego wiek prowadzący prace acheolodzy określili na okolo 5000 lat!. Z pasa startowego korzystala zamieszkująca okolice ludność kultury pucharów lejkowatych posługująca się prymitywną wiedzą lotniczą. Wykorzystywany wówczas napęd pulsacyjny potrafił rozpędzić latające wehikuły do prawie 180 km/h i wznieść na wysokość okolo 500 metrów. Lotnictwo wykorzystywane było prawie wyłącznie do celów agrarnych , przeznaczenie transportowe było stosowane jedynie sporadyczne do wymiany barterowej z okolicznymi osadami. Rzec można zatem , że Powidz posiada bardzo bogate tradycje lotnicze.

 13. Salak, a może powinnam napisać szeregowy,kapralu,poruczniku, majorze lub jaki tam Pan stopień wojskowy posiada, bo z Pana wypowiedzi można wnioskować,że ma Pan coś z wojskiem wspólnego. Jak na żołnierza to bardzo mnie Pan rozczarował. Ja Pana nie obrażam i nie mam wcale zamiaru ubliżać lub umniejszać roli Wojska Polskiego. Gdzie się podziała żołnierska KINDERSZTUBA. O czasach, których Pan pisze wiedzy nie mam. Ale zapewne Pan mógłby nam coś napisać.

 14. Mjut z kichom niech lotajom chłopy bo sie zanudza bez latania wojoki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>