Strona główna / Informacje / Aktualności / Kosewo: Szansa i WTZ-y na sprzedaż?

Kosewo: Szansa i WTZ-y na sprzedaż?

Poprzedni zarząd powiatu słupeckiego tuż przed zakończeniem kadencji wydał ogłoszenie o zamiarze sprzedaży terenu ośrodka w Kosewie o łącznej powierzchni 36 tys. m2 obejmującego dwa budynki mieszkalne, budynek administracyjno-socjalny, garaż, pralnię i tzw. pałacyk, czyli budynek po dawnej szkole. Mieszczą się tam m.in. Dom dla Dzieci i Młodzieży „Szansa” oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zgodnie z wykonanym operatem, obszar ten prowadzący aż do jeziora ma kosztować ok. 3,5 mln zł netto.
Według koncepcji poprzednich władz powiatu pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostałyby przeznaczone na zakup budynku na terenie Słupcy i stworzenie tutaj na miejscu domu dziecka dla 14 dzieci. Wszystko za sprawą ustawy z 2011 r., zgodnie z którą od 1 stycznia 2021 r. w placówkach opiekuńczo-wychowawczych może być umieszczonych nie więcej niż 14 dzieci. W tej chwili w „Szansie” mieszka ponad 30 dzieci. Podopiecznych korzystających z atrakcji na terenie Słupcy trzeba dowozić, co generuje dodatkowe koszty. Ponadto drogi w utrzymaniu jest koszt ogrzewania obiektu WTZ-ów. Budynek ten wymaga termomodernizacji.
– Temat jest dla nowego zarządu powiatu trudny, dlatego że z jednej strony nie chcielibyśmy zaczynać pracy od wyprzedaży majątku, a z drugiej strony sytuacja finansowa powiatu nie jest dobra. Wiadomo, że ani w tym roku ani w przyszłym nie będziemy mieli nadmiaru gotówki. Będziemy szukać oszczędności. Chcemy ten temat dokładnie przedyskutować z udziałem wszystkich radnych, żeby decyzja ostateczna, która zapadnie, określiła co mamy robić: czy sprzedawać czy nie sprzedawać. Żeby po pierwsze była akceptowana społecznie, a po drugie, żeby w efekcie tej akceptacji była zgoda na kolejne działania – mówi nowy starosta słupecki Jacek Bartkowiak.

24 komentarze

 1. Starosta grupy

  A to szansa nie jest już sprzedana? Ja słyszałem że cały teren już kupił VW Poznań, żeby zrobić ośrodek wczasowy dla pracowników…

 2. Trochę mało precyzyjny ten artykuł o sprzedaży ośrodka w kosewie. Po pierwsze jest jeszcze jeden budynek po szkole, oczyszczalnia,dwa garaże ,kotłownia, dwie altany. Na terenie jest boisko asfaltowe do koszykówki tenisa ziemnego piłki nożnej, boisko do siatkówki. Działka sąsiaduje bezpośrednio z jeziorem jest ogrodzona że wszystkich stron. Same budynki mogą być warte 3,5 miliona. ? A co z dziećmi? Zmiana szkół,miejsca zamieszkania to dla nich kolejne trudne przeżycie, a one już ich miały mnóstwo. Nie wiem o jakich atrakcjach autor pisał bo z mojej wiedzy dzieci nie korzystają z takowych w Słupcy zbyt często! Do tego dochodzi jeszcze zwolnienie pracowników bo wszyscy nie dla wszystkich znajdzie się zatrudnienie. A co z WTZ -tami przecież mają podpisana umowę dzierżawy? Ich budynek też jest po termomodernizacji tak jak większość w osrodku tyko kotłownia nie została nią objęta. Pisząc artykuł autor powinien chyba bardziej zagłębić się w problem. Jeżeli obecne władze powiatu zdecydują się na sprzedaż ośrodka to mam nadzieję że nie benda tej decyzji podejmować pochopnie tylko dlatego że brakuje pieniędzy.

  • Autorowi pewnie chodziło o to, że w mieście dzieci będą miały ułatwiony dostęp do różnego rodzaju zajęć. Szkoły w Słupcy mają bardzo szeroka ofertę zajęć pozalekcyjnych, Mosir również. Są szkółki piłkarskie, zajęcia taneczne i wiele innych

 3. W celu pozyskania potrzebnych środków nalezy sprzedać budynek starostwa. Kupicie sobie mniejszy, bo jest was za dużo, was urzednikow. Z wsciekloscia patrzymy jak za nasze podatki rozrasta się ten rak ktory zżera owoce nadzej pracy.

 4. Słupca upada rośnie zadłużenie problemy z wypłacaniem świadczeń wyprzedawać majątek to najgłupszy pomysł teren w kosewie jest wiele więcej wart ale jak już jest kupujący no to co się dziwić

 5. A nie można pozyskać środków z źródeł zewnętrznych?

 6. Starosta Mariusz Roga razem z Radą Zarządu decyzję o sprzedaży tego Ośrodka w Kosewie podjęli 20 listopada – tuż przed końcem kadencji. Na stronie BIP ogłoszenie wywieszono 23 listopada!!! Czy to nie dziwne????

 7. Nikt nie martwi się ,co z dziećmi,których jest ponad 30 a ma zostać 14.Obecna dyrektor to odpowiedni człowiek na tym stanowisku.Wkłada całe serce w swoją pracę ,ale przede wszystkim dba o dzieci i stara się im zapewnić jak najlepszy start.
  Obiekt jest łakomym kąskiem ,moim zdaniem wart co najmniej kilka razy więcej.(ale pewnie ktoś ma w tym swój interes)
  Zaczynacie jak PO za swoich czasów – sprzedać,sprzedać – zburzyć ….
  Może pomyślcie nad lepszym rozwiązaniem ,sprzedać potrafi nawet głupiec,ale przecież nie o to chodzi….

  • No właśnie ktoś namieszał i powinny sprawę wyjaśnić organy ścigania

  • Nie mam pojęcia skąd eluta wie że jest ponad 30 dzieci w szansie. Obecnie jest 27 wychowanków! Wątpię też w informacje o obecnej pani detektor czy aż tak bardzo dba o dobro dzieci i wkłada całe serce. Skoro pani derektor nie wiedziała o sprzedaży ośrodka którego jest zarządcą. Uważam że nie ma pomysłu na ten ośrodek i dalsze jego funkcjonowanie.

 8. Nie no spoko sprzedać wszystko jak w latach 90 a później płakać, że nic nie ma i nie ma możliwości inwestycji itd itd hmmm i co mają zrobić te dzieci bez rodziców co maja powiedzieć te osoby niepełnosprawne, nie ma to jak przywalić w najsłabszych a kasa musi się zgadzać !!! żeby te osoby, które o tym decydują nie miały kiedyś takich problemów !!! SKANDAL bo najłatwiej problemu sie pozbyć a nie go rozwiązać !!! mam nadzieje że władza w w związku z tym przewidziała jakieś dobre rozwiązanie lokalowe dla domu dziecka i wtz.

 9. Z problemami do poprzedniego starosty Rogi i Grzywinskiego. To oni w przed wyborami chcieli sprzedać Kosewo

 10. Naprawdę w d… mam kto może to być nawet Leonardo dicaprio chodzi mi o to ze nie ma odpowiedzialności cywilnej za decyzje władz, panowie i czasem panie myślą, że jak dojdą do władzy to po bankietach będą chodzić i to.wszystko zero myślenia o innych tylko prywatny interesik ech szkoda gadać, w tym przypadku nowa władza m okazję się popisać i pokazać jak współpracuje z ludźmi i dialog.prowadzi, jak obiecywała, zobaczymy czy się wykaże bystroscia, czy jak zwykle na odwal.się

 11. Mam mam nadzieję że nowy starosta wstrzyma decyzje o sprzedaży ośrodka i pokaże że ma pomysł na jego prowadzenie.

  • ktoś kto jest gospodarzem to wie że to ośrodek do rekraacji a nie na pobyt kilku dzieci. Koszty utrzymania .

 12. A co z dziećmi?? Chcecie ich wyrzucić w świat? Ma zostać tylko 14? A reszta co? Pójdzie na poniewierki? Jestem 1 z byłych wychowanek i wiem ile to miejsca dla niektórych wychowanków znaczy. Nie mieliście się za co zabrać tylko za Dom Dziecka? Zastanówcie się porządnie zanim to zrobicie. TEMAT dla Uwagi!

  • Uwaga zajęła się katastrofą ekologiczną na jeziorze słupeckim i nikogo z PSL-u nie pociągnięto do odpowiedzialności

 13. No właśnie co z dziećmi

 14. Brawo teraz interesik władza rozkręcić wszystko przekręcić A ciemnocie będą wciskać co oni wielkiego zrobili A do niczego nie mają pomysłu tylko swoje portfele zapełniają niech ludzie się obudzą oni ani grosza nie dali na budowę ośrodka A niektórych modeli nie było na świecie jak to było budowane.Brak słów.

 15. Słyszałam że brakuje na szpital parę milinów no to teraz wiadomo skąd wezmą

 16. Już PSLowi nie podoba się pomysł powstania centra usług społecznych (CUS) czy program „Opieka 75 plus”

 17. Czytając , wypociny na tym forum nasuwa się jeden wniosek. Spieszno złodziejom do koryta. Czyżby zasoby finansowe z afer się już tak drastycznie kończyły. Mam nadzieję, że naród was dobrze pamięta z nierozliczonych afer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>