Strona główna / Informacje / Na sygnale / Łagodniejsze zarzuty po tragicznym wypadku

Łagodniejsze zarzuty po tragicznym wypadku

Nie dwa, a jeden zarzut ostatecznie usłyszy Wojciech M. po wypadku, w którym zginęła 16-letnia Klaudia. Chłopak nie przyznaje się do winy.

We wrześniu zeszłego roku ta tragedia wstrząsnęła całą okolicą. Na przejeździe kolejowym w Wólce zginęła 16-letnia Klaudia. Siedziała na miejscu pasażera w samochodzie, którym kierował Wojciech M. Auto, jak ustalili śledczy, przy zamkniętych rogatkach wjechało na tory, wprost pod rozpędzony pociąg. Po tragedii kierowca kilka tygodni spędził w szpitalu. Gdy wyszedł, prokurator przedstawił mu dwa zarzuty: spowodowanie śmiertelnego wypadku i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Już kilka dni po tragedii śledczy zebrali dowody, które wskazywały na winę chłopaka. To m.in. nagranie z kamery umieszczonej na lokomotywie uczestniczącej w tragicznym zdarzeniu. Aby ostatecznie wyjaśnić okoliczności wypadku, prokurator zlecił opracowanie opinii biegłym z dziedziny bezpieczeństwa ruchu kolejowego i rekonstrukcji wypadków drogowych. Ta niedawno dotarła do prokuratury. Wynika z niej, że Wojciecha M. nie można winić za sprowadzenie zagrożenia niebezpieczeństwa katastrofy. – W okolicznościach, które zaistniały nie było możliwości, żeby ta lokomotywa się wykoleiła. Jest ona tak opancerzona ze wszystkich stron, że nie mógł się do niej dostać żaden grubszy element tego samochodu, który mógłby spowodować zachwianie pracy lokomotywy – tłumaczy prowadząca śledztwo prokurator Grażyna Witkowska. Biegły nie miał jednak żadnych wątpliwości, że Wojciech M. jest winny spowodowania wypadku, w którym zginęła Klaudia. Ostatecznie, młody mieszkaniec gminy Zagórów oskarżony zostanie o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Zarówno on, jak i jego obrońca zapoznali się już z aktami postępowania. Nie złożyli żadnych nowych wniosków dowodowych, dlatego najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach śledztwo zostanie zamknięte i akt oskarżenia trafi do słupeckiego sądu. Za spowodowanie śmiertelnego wypadku grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Wojciech M. nie przyznaje się do winy. W procesie odpowiadać będzie z wolnej stopy, bo najpierw słupecki, a potem koniński sąd odrzucił wniosek prokuratury o zamknięcie go w areszcie.

 

28 komentarzy

 1. po co urzywac nozy ,pistoletow i dostac dozywocie lub 25l. wsadzic delkwenta do auta albo go trafic na pasach i jest cacy 8latek albo i mniej-musze to rozwarzyc jeden gosciu mnie wkurza

 2. Wielka tragedia dla każdej ze stron.

 3. Nie przyznaje się do winy….
  A czy to ma jakieś znaczenie?
  Tu są fakty poparte dowodami

 4. Polskie sądownictwo jest do bani… Ma kasę posmarował jednemu i drugiemu… Nie zdziwie sie jak w zawiasach dostanie…

 5. Polskie sądownictwo wymaga reformy

 6. A co najgorsze taka tragedia aon jezdzi nadal samochodem czemu mu nikt prawka niezabral niewiadomo

  • Jak to jeździ? Przecież zabrali mu prawo jazdy!

  • Jestem ciekawa kto niby widział, że jeździ jak ma odebrane prawko. Skąd takie informacje? Najpierw proponuję się dowiedzieć, a potem pisać! Stala się tragedia ale pisząc głupoty nie cofnie się tego co się stało!!!

  • Prawo jazdy ma zabrane tylko nic sobie z tego nie robi i nadal jeździ autem widziany był nie raz przez okolicznych mieszkanców.

 7. Sprawa ewidentna…oszołom powinien bezapelacyjnie do pierdla trafic na conajmniej 10 lat….

 8. Rawko ma zabrane a jezdzi

 9. Ja widzialem ze jezdzi i wiem ze prawka nie ma

 10. Do pierdla na 8 lat ! Do czego on się nie przyznaje ?? Że wjechał przy zamkniętych torach pod pociąg ?? Idiota !!!

 11. Panie Ziobro widzisz te sądy?

  • Równie dobrze można wezwać osła aby naprawił samochód, skutek taki sam.

  • A co Ziobro poradzi skoro musi rozbić kastę sędziowską w której panują układy

 12. A co znaczy ,że nie przyznaje się do winy???!!!! Nie on jechał !?

 13. Do sądu udziesz po wyrok…..
  I jeszcze szanowni państwo protestują..
  Nie chcecie reformy
  Wszystko ma zostać jak było i jest
  Nie ma sprawiedliwości.

 14. Wymiar „sprawiedliwości” w Polsce nie był w stanie ukarać autorów stanu wojennego, ale jest nadzwyczaj sprawny w sprawach takich, jak czapka na głowie. Ziobro, do roboty!

 15. To ewenement, gdy polityk bije się w piersi, w Polsce nazywają to nagonką polityczną i zapierają się w żywe oczy. Te elity nie dorosły do polityki w demokracji.

 16. gówniarz wielokrotnie świadomie łamał przepisy aż doszło do tragedii, powinien siedzieć i tyle… śmierć sprowadził na młodą dziewczynę … tylko więzienie dla nygusa i nic innego i to ładnych parę lat … a to że tatuś ma koneksje z miejscowymi notablami nie powinno mieć wpływu na wyrok…debilizm trzeba karać im to surowo… gówniarz się „wozi” jak gdyby nigdy nic się nie stało, za samo to powinien dostać jebitnego liścia …

 17. Kończą się Sądy na telefon , Mafia przerażona. !!!!!!!!!!!!! Brawo dla Rządu Polski.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 18. Cała ta krytyka środowisk prawniczych i sędziowskich odnośnie fundamentalnych zmian w działalności sądowniczej i prawnej w Polsce jest idealnym przykładem tego jak mocno jest broniony stary układ w Polsce.Trzeba pamiętać, że środowisko prawników i sędziów jest bardzo hermetyczne.Czesto zdominowane przez klany rodzinne, których czesto dziadkowiw lub rodzice byli albo prawnikami albo sedziami w ustroju komunistyczym i który czesto bronili, czesto kosztem prawdziwych patriotów walczących o wolną Polskę.Teraz juz tak tzw” demokracji” bronią interesów dawnych komunistów, którzy w cudowny sposób po 1989 roku stali się albo kapitalistami albo demokratami.Kim w przeszłości byli obecnie najbogatsi Polacy jak niedawno zmarły Kulczyk albo Solorz.Dziali oni bardzo mocno w komunizmie w różnych strukturach państwowych,zwłaszcza tajnych służbach.Taki przykład kariery wielu najbogatszych Polaków jest bardzo podobny do Kulczyka czy Solorza.To głównie ich interesów bronia dzisiaj sędziowie czy prawnicy.Czesto kosztem ogromnej liczby ludzi.Te same sądy czesto uniemożliwiają reformę państwa, ponieważ często blokują różne ustawy, czy inne artykuły prawne mogace przyczyniać sie do tego aby nam sie lepiej żyło a państwo dobrze funkcjonowało.A jak nas zwykłych ludzi traktuje ” kasta panów”?.Setki tysięcy ludzidoświadczyło niesprawiedliwości ze strony sądów czy prawników.Ta kasta nadludzi uważa, ze nie nie obowiązują jej żadne prawa.A my obywatele jesteśmy aby im służyć.Jesli naprawdę chcemy dobrze żyć i byc wolnyni ludzmi to przepedzmy na 4 strony swiata ta czesto post komunistyczna mafie i na stanowiska sędziów, wybierzmy ludzi dka których bycie sędzia czy prawnikiem bedzie zaszczytem służyć zwyklym ludziom i państwu A nie bedzie okazja do nabijania sobie kieszeni.To jaki lament robia od wielu miesięcy odnosnie głębokiej reformie sądownictwa pokazuje, jak bardzo boją sie utracić władze i pozycję.Popieram w pelni Ministra Ziobre.

 19. Szanowni prawnicy całej Europy, a nawet plemion afrykańskich , czy wiecie co się dzieje w Sądach podczas polskiego 15 letniego terroru, w sprawie pokrzywdzonego pacjenta świadomym ciężkim błędem lekarskim w 2001r w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku Białej , którego dyrektorem jest wielki polityk p. Batycki. Zacieranie przez sędziów Sądu Okręgowego i Rejonowego w Bielsku Białej podstawowych dowodów zawartych w Karcie Rejestracji Zakażeń Szpitalnych potwierdzających świadome wywołanie przez lekarzy Urologii ciężkiej sepsy podczas operacji chirurgicznej nowotworu pęcherza w 2001r, zacieranie przez prokuratorów i sędziów fałszerstwa mojej dokumentacji medycznej pacjenta przez lekarzy Urologii w celu uwolnienia się odpowiedzialności za świadome spowodowanie u mnie ciężkiego i trwałego uszczerbku na moim środku I gr inwalidztwa. Wykorzystywanie przez polskich prokuratorów i sędziów biegłych sądowych do bezkarnego sporządzania fałszywych opinii sądowych i fabrykowania fałszywych dowodów pod z góry planowane orzeczenia, ochrony sprzedajności tych biegłych sądowych przed odpowiedzialnością karną, fałszowanie , oraz odmowa sporządzenia protokołu z posiedzenia to constans. Pozbawianie prawa głosu uczestnika postępowania, gdy ujawnia popełniane przestępstwa przez prokuratorów, sędziów.

 20. Czego broni PO: – TK — on mógł blokować te ustawy które mogły uszczuplić ich wpływy i dochody oraz sprowadzić na nich odpowiedzialność (ściągalność vat itd);;; – Mediów —- bo to czwarta władza i panowanie nad tłumem;;;;;;;;;; -Pozycji i emerytur dawnych ubeków——— często to rodzice lub dziadkowie oraz protektorzy ;;;;;;;; – Ustroju sądów —— one gwarantowały im bezkarność a w najgorszym przypadku przeciąganie spraw w nieskończoność;;;; – Gimnazjów ————- wydumana troska o dobro edukacji (to szukanie tylko nowych środowisk poparcia dla siebie bo jakie mieli podejście do szkolnictwa pokazali przez 8 lat to widzieliśmy);;;;;;; – Wypełnienie swoich obietnic w stosunku do UE w sprawie uchodźców. No to dalej popierajcie PO i ich przystawkę PSL oraz klona Nowoczesną. „Że by było tak jak było a nawet bardziej”.Z

 21. Wesoły Hanys

  Dlatego trwa walka o TAKIE NIEZAWISŁE sądy! Swój swojemu krzywdy nie zrobi!

 22. ~tak myślę

  Pan Andrzej Duda
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

  Szanowny Panie Prezydencie!
  Polski wymiar sprawiedliwości toczy głęboka choroba. Patologia, która doprowadziła do przekształcenia się sędziów w „nadzwyczajną kastę ludzi”, do fatalnego stanu orzecznictwa polskich sądów, przewlekłości postępowań, masowych krzywd wielu tysięcy Polaków ma swoje źródła w ustroju naszego państwa, a mianowicie w całkowitym oderwaniu sędziów od jakiejkolwiek kontroli społecznej. Sędziowie sami się wybierają, sami ustalają standardy wykonywania przez nich pełnionej funkcji, sami się kontrolują.
  Ta sytuacja stanowi jawne i oczywiste naruszenie zasady zwierzchnictwa Narodu ujętego w art. 4 Konstytucji, stanowiącego, iż „Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.”
  Zasada ta oznacza konieczność poddania każdego kandydata do pełnienia władzy publicznej procedurze wyborczej – bezpośredniej dokonywanej przez Naród lub pośredniej – przez wybranych uprzednio przedstawicieli Narodu.
  Ostatnie wydarzenia, a zwłaszcza działania środowisk prawniczych, które w atmosferze arogancji zorganizowały kolejny kongres w Katowicach, na którym sędziowie wyrażają swoje poczucie wyższości nad społeczeństwem i odmawiają przeprowadzenia koniecznych reform, utwierdzają nas w przekonaniu, że konieczna jest gruntowna naprawa wymiaru sprawiedliwości.
  Jesteśmy głęboko przekonani, że prawdziwa reforma sądów musi polegać na przywróceniu obywatelom kontroli nad oceną kandydatów do pełnienia władzy sadowniczej – być może najważniejszej spośród trzech władz demokratycznego państwa. Nikomu nie przyszłoby do głowy kwestionowanie prawa obywateli do oceny i wyboru posłów – reprezentantów władzy ustawodawczej. Nikt nie kwestionuje, że wybrani przez Naród posłowie wybierają rząd czyli władzę wykonawczą, a obywatele bezpośrednio wybierają prezydenta. Tymczasem sędziowie żądają dla siebie przywileju braku jakiejkolwiek kontroli ze strony Narodu nad ich powołaniem i nad tym w jaki sposób wykonują swoje obowiązki czyli jak pełnią władzę sądowniczą.
  Uważamy, że jest to ze strony sędziów przykład niebywałej arogancji wobec Polaków, a jednocześnie ignorancji Konstytucji, która nie pozostawia wątpliwości, że „władza zwierzchnia należy do Narodu”.
  Domagamy się zatem by niezbędne zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości oparte były właśnie na tej fundamentalnej zasadzie jaką jest zwierzchność Narodu , a także by w proponowanych ustawach uwzględniona była zasada wybieralności kandydatów na sędziów do pełnienia ich funkcji bezpośrednio przez obywateli, albo – jak to proponowaliśmy w projekcie ustawy – przez wybierane przez obywateli Wojewódzkie Rady Sądownictwa. Piastowanie władzy sędziego powinno być bowiem ukoronowaniem zawodu i drogi zawodowej kandydata, a osoba która do takiej władzy pretenduje nie może być oceniana jedynie przez pryzmat znajomości przepisów, ale również pod kątem etycznym, musi także posiadać niezbędne życiowe doświadczenie.
  Jednocześnie zwracamy uwagę, że ostatnie propozycje rządowe, a zwłaszcza ustanowienie krakowskiej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury jako jedynej w istocie drogi do stanowiska sędziego, stanowi utrzymanie obecnej wady ustrojowej, na skutek której 29 letni ludzie, bez życiowego doświadczenia, bez spełnienia jakiegokolwiek kryterium oceny ze strony społeczeństwa – również bez możliwości oceny pod katem etycznym – będą zostawali sędziami. Nie da się to pogodzić z postulatem przywrócenia kontroli Narodu nad władzą sądowniczą i na pewno nie doprowadzi do uzdrowienia sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości.
  Domagamy się zatem rozpoczęcia szerokiej debaty z udziałem stowarzyszeń, obywateli i szerszych grup społeczeństwa nad propozycjami zmian w ustroju sądów, a przede wszystkim uwzględnienia w proponowanych zmianach fundamentalnej zasady zwierzchnictwa narodu nad władzą sądowniczą, której nieprzestrzeganie doprowadziło do obecnego kryzysu.

  Janusz Sanocki – Krajowy Koordynator Społecznego Ruchu Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości

  Jerzy Jachnik – Krajowy Koordynator Społecznego Ruchu Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości
  Podpis poparcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>