Strona główna / Informacje / Aktualności / Parus z nominacją do POLIN 2018

Parus z nominacją do POLIN 2018

Dyrektor MGOK w Zagórowie Łukasz Parus jest nominowany do nagrody POLIN 2018. Spośród 110 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 7 nominowanych. Nagroda POLIN jest przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.

Jak czytamy na stronie muzeum Polin, Łukasz Parus: Jest organizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie. Wraz z grupą ochotników organizuje akcje porządkowania cmentarzy żydowskich w Rychwale i Zagórowie, a w ramach działalności edukacyjnej – wyjazdy, konferencje, zajęcia dla młodzieży szkolnej i spacery edukacyjne. Łukasz Parus jest także inicjatorem umieszczenia tablicy upamiętniającej Żydów z Zagórowa, którą odsłonięto w 2017 roku oraz popularyzatorem wiedzy o przedwojennym Zagórowie.
Łączna wysokość nagród pieniężnych w konkursie dla laureata i wyróżnionych w 2018 roku wynosi 30 tysięcy złotych. Ufundowali je Tomek Ulatowski i Ygal Ozechov, Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN oraz Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas. Dodatkowe nagrody dla pozostałych nominowanych ufundowane przez Agatę i Aviego Ariav. Laureat lub laureatka konkursu otrzyma również rzeźbę autorstwa Barbary Falender.

2 komentarze

  1. Judeopolonia

    Brawo Panie Łukaszu, na pochybel róźnym miernikom. To ja ,Żyd wieczny tułacz.

  2. Gniewomir K.

    Polacy bierzcie przykład z p. Łukasza. Dbajcie proszę o polskie zaniedbane groby, wspierajcie polski przemysł i polską kulturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>