Strona główna / Informacje / Ludzie / Jakie implanty są używane do powiększania piersi

Jakie implanty są używane do powiększania piersi

Bez tytułuWiele zainteresowanych kobiet ma poczucie niedoinformowania w zakresie technik i możliwości powiększania piersi. Pomimo wsparcia ze strony lekarza specjalisty wiele z nich ma poważny dylemat przed wyborem odpowiedniego implantu.
Powiększanie oraz rekonstrukcję piersi wykonuje się najczęściej za pomocą protez. Różnią się one między sobą, a ich dobór ustala się indywidualnie dla każdej pacjentki podczas wizyt konsultacyjnych u lekarza specjalisty, który będzie wykonywał zabieg. Pomimo wsparcia lekarza pojawia się dylemat i szereg pytań. Jakie są rodzaje implantów? Czym się różnią? Co charakteryzuje każdy z nich? Oraz jaki wybrać? To najczęściej zadawane przez pacjentki pytania.

Jakie implanty stosuje się przy powiększaniu piersi

W dalszym ciągu najczęstszą metodą chirurgicznego powiększenia piersi jest operacja wszczepiania implantów silikonowych (protez piersiowych). Każdego roku coraz większa liczba kobiet poddaje się zabiegom wykonywanym przy użyciu tej techniki. Dostępnych jest wiele rodzajów wkładek silikonowych, wśród których można wyróżnić implanty wypełnione żelem silikonowym oraz takie, które zawierają w sobie sól fizjologiczną. Stosowany jest również podział ze względu na teksturę powierzchni protez. Wyróżnia się bowiem implanty piersiowe z teksturowaną powierzchnią otoczki oraz z płaską powierzchnią. Ponadto funkcjonuje również podział ze względu na kształt danej wkładki. Wyróżnić możemy tutaj dwa rodzaje implantów okrągłe oraz anatomiczne.
Bardzo popularne są implanty wypełnione żelem silikonowym. Mają one bardzo naturalną konsystencję, co jest ogromną zaletą, bo dzięki temu piersi wyglądają bardziej naturalnie. Bardzo rzadko dochodzi również do wydostania się silikonu poza implant. Silikon używany w tego rodzaju wkładkach jest substancją obojętną dla ludzkiego organizmu. Wadą jest to, że są one nieprzejrzyste dla promieni Rentgena, dlatego wykonanie zdjęć RTG klatki piersiowej, mammografii czy usg piersi wymaga zastosowania odpowiednich technik radiologicznych. Żel silikonowy, który stosuje się w implantach może mieć różną, mniej lub bardziej płynną, konsystencję. W oparciu o medyczne dane literaturowe można również stwierdzić, że obecność tego typu wkładek nie opóźnia właściwej diagnostyki piersi, a co za tym idzie nie powoduje zwiększonego ryzyka rozwoju raka piersi.
Jeżeli chodzi zaś o implanty wypełnione solą fizjologiczną to mają one mniej zwartą konsystencję, przez co istnieje ryzyko utraty ich objętości w przeciągu kilku lat. Jednakże w przypadku mechanicznego uszkodzenia protezy, sól fizjologiczna, która wydostanie się poza nią jest w pełni wchłaniana przez organizm. Zaletą tego typu wkładek jest również to, że implanty są przejrzyste dla promieni Rentgena, a więc nie zaburzają wyników tego badania.
W przypadku podziału protez piersiowych na różnego rodzaju powierzchnie wyróżniamy np.  implanty gładkie. Posiadają one gładką, pozbawioną wszelkich nierówności powierzchnię. Obecnie są one jednak rzadziej stosowane, ponieważ zdaniem większości chirurgów plastycznych stosowanie tego rodzaju implantów może wiązać się z większym ryzykiem rozwoju torebki włóknistej dookoła implantu.
Znacznie bardziej popularne implanty, które pokryte są powłoką poliuretanową zdaniem wielu pacjentek pozwalają na uzyskanie piersi o bardziej naturalnej konsystencji. Znacznie mniejsze jest również ryzyko rotacji takiego implantu oraz zmniejszają one ryzyko rozwoju torebki włóknistej dookoła implantu.
Najczęściej stosowanymi protezami ze względu na swoja powierzchnię są implanty teksturowane (o porowatej powierzchni). Swoją popularność zawdzięczają bardzo rzadkiemu występowaniu torebki dookoła implantu.
Bardzo ważnym aspektem jest także kształt implantów. Jest to istotne ponieważ od tego będą zależały ostateczne efekty przeprowadzonej operacji. Wyróżnić tutaj możemy implanty okrągłe oraz anatomiczne. Implanty okrągłe są najczęściej stosowane w korekcji piersi płaskich, nie opadających dzięki czemu możliwe jest uzyskanie naturalnego kształtu takiego biustu. Implanty takie są najczęściej wypełnione płynnym żelem i do wszczepienia wymagają mniejszego nacięcia.

2 komentarze

  1. słupczanin

    Znacie jakieś kobiety co powiększyły sobie piersi? Jak tak to pisać jakie albo gdzie pracują

  2. Znam jedna Pania co pracuje w Biedronce…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>