Strona główna / Regionalne / Gmina Strzałkowo / Międzynarodowy sukces Ani

Międzynarodowy sukces Ani

sukcesaniMa zaledwie 10 lat, a już jej prace można było podziwiać w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Mowa o Ani Maciejewskiej, mieszkance Bielaw w gm. Strzałkowo, na co dzień uczennicy strzałkowskiej podstawówki.
Swoją przygodę z plastyką zaczęła w wieku 3 lat. Już wtedy wyrażała zamiłowanie do kolorów i wykazywała umiejętności ich odpowiedniego doboru. Uwidaczniało się to szczególnie, kiedy mała Ania sama się ubierała.
– Tak potrafiła kolorystycznie dobierać swoje ubrania, że sama byłam tym zaskoczona. Wszystko współgrało ze sobą idealnie – mówi Elżbieta Maciejewska, mama Ani.
Nieco później kilkuletnia, bardzo energiczna dziewczynka z ochotą sięgała po kredki i farby. Wulkan energii wyciszał się i skupiał na wyczarowywaniu otaczającego ją kolorowego świata. Na kartkach papieru pojawiały się bajeczne rysunki i malowidła.
– W szczególności uwielbiała rysować koty, które obserwowała za oknem. Te na pozór szare zwierzęta, na rysunkach Ani były bardzo kolorowe – dodaje mama Ani.
Co ciekawe, już wtedy nie tworzyła tylko dla siebie. Swoimi pracami z radością obdarowywała rodzinę, znajomych, a nawet nieznajomych.
– Takie sytuacje miały miejsce bardzo często. Kolorowy prezent od Ani mógł otrzymać każdy, nawet nieznajomy, którego w jakiś sposób polubiła, przy okazji wizyty u nas. W ten sposób wyrażała też swoje uczucia – wspomina pani Elżbieta.
Mając 5 lat, zupełnie przypadkowo, Ania trafiła pod skrzydła mieszkającej po sąsiedzku Marii Pawłowskiej, absolwentki Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Studium Pedagogicznego na poznańskiej ASP na Wydziale Edukacji Artystycznej, pedagoga w „Akademii Plastyki Dzieci i Młodzieży” oraz edukatora plastyki w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Pani Maria to zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie grafiki, malarstwa, ilustracji i pedagogiki sztuki (m.in. Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1999 – 2000), nagrody za krzewienie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką i muzealnictwem od Muzeum Okręgowego w Toruniu w roku 2014 oraz 2015. Więcej w Kurierze

Jeden komentarz

  1. Bardzo ładnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>