Strona główna / Informacje / Ludzie / Wieczór autorski Sylwii Błach

Wieczór autorski Sylwii Błach

Wieczór autorski Sylwii BłachSylwia już jakiś czas temu odniosła sukces, wydając swój pierwszy tom opowiadań grozy. Teraz przyszedł czas, aby zaprezentować publikację szerszej grupie ludzi.

Już jakiś czas temu mieliśmy przyjemność pisać o dokonaniu Sylwii Błach (19 l.), jakim było wydanie swojej pierwszej książki. Mowa tu oczywiście o zbiorze opowiadań z gatunku grozy, pod tytułem „Strach”. Sylwia postanowiła pójść dalej i zaprezentować wszystkim swoją twórczość na przygotowanym wieczorze autorskim.

Młodzież, osoby dorosłe, przedstawiciele władz samorządowych i nie tylko, przyszli 8 marca do gnieźnieńskiego Centrum Kultury „Scena to dziwna”, aby zobaczyć klimatyczny i bardzo mroczny wieczór autorski. Sylwia oprócz prezentacji książki wystawiła na pokaz swoje fotografie, które można było obejrzeć po przeszło 30 minutowym pokazie książki.

Jak mówi Sylwia, opowiadania w jej książce mają mroczny klimat, gdyż wiąże się to z jej zainteresowaniami i upodobaniami. Zapytana, co woli bardziej – fotografie czy pisanie, odpowiedziała krótko:

– Zdecydowanie pisanie, jest to pewien dla mnie sposób na odskocznie od rzeczywistości oraz na spędzanie wolnego czasu. Poza tym uważam, że pisząc mogę przelewać na papier wszystkie moje wyobrażenia, wszystkie moje myśli. Natomiast fotografując jestem ograniczona rzeczywistością, ponieważ nie lubię wchodzić w mocny fotomontaż. Fotografia musi pozostać fotografią. A pisząc po prostu nic mnie nie ogranicza – twierdzi 19-letnia pisarka.

W zbiorze opowiadań, znajdują się również teksty opowiadające o jej rodzinnym mieście, czyli Witkowie.

– Nie chciałam umieścić w jednym z moich tekstów miasta, którego zupełnie nie znam, lub po prostu wymyślić jakąkolwiek nazwę. Umieszczając Witkowo w jednym z opowiadań, chciałam oddać hołd mojemu miastu, w którym przebywam i w którym się dobrze czuje – przekonuje Sylwia.

Wielu ciekawiło, na kim wzoruje się młoda pisarka lub po przeczytaniu jakich książek, nabrała ochoty, aby cokolwiek napisać. Takie pytanie również padło z ust Irminy Kosmali.

– Moją ulubioną pisarką jest Anne Rice, autorka kronik wampirów. Cenie ją strasznie za stworzenie postaci wampira Lestata. Jest to chyba najbardziej dopracowana postać literacka, jaką kiedykolwiek spotkałam. Drugim pisarzem, którego podziewam jest Graham Masterton, porusza wszystkie tematyki jakie tylko istnieją. Ten brytyjski autor również mnie trochę inspirował – mówi Sylwia.

Sylwia nie unikała również trudnych pytań, związanych z jej chorobą, która sprawiła, że musi poruszać się na wózku. Lecz młoda pisarka stwierdziła, że nie przeszkadza jej to w tworzeniu. Więcej na łamach Kuriera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>