Materiał sfinansowany ze środków KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Strona główna / Informacje / Aktualności / Sprawy obronności ważniejsze od strefy ciszy

Sprawy obronności ważniejsze od strefy ciszy

Przelatujące wojskowe samoloty, krążące nad głową helikoptery – to coraz częstszy widok na naszym terenie. Mieszkańcy uskarżają się, że śmigłowce zakłócają ciszę nocną i budzą dzieci. Wielu bulwersuje też fakt zakłócania strefy ciszy nad Jeziorem Powidzkim. Przebywający nad jeziorem twierdzą, że bardzo często samoloty latają w niskiej odległości od lustra wody, zatrzymują się w przestrzeni powietrznej i wiszą nad akwenem. Teren ten objęty jest przez rozmaite formy ochrony przyrody. Zapytaliśmy zatem przedstawiciela Parków Krajobrazowych czy działania wojska nie naruszają przepisów w tej materii i czy nie stanowi to podstawy do podjęcia działań zmierzających do interwencji przez rozmaite organy ochrony przyrody. Jak wynika z odpowiedzi p.o. dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego Pawła Śliwy, Jezioro Powidzkie znajduje się na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1998 r. Obecnie Park funkcjonuje na podstawie uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 27 marca 2017 r. Wśród wprowadzonych uchwałą zakazów brak jest ograniczeń związanych jednoznacznie z emisją hałasu, w tym emitowanego przez samoloty.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody nie daje możliwości wprowadzenia takich zapisów na obszarach parków krajobrazowych. Wprowadzony zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego na otwartych zbiornikach wodnych Powidzkiego Parku Krajobrazowego nie znajduje zastosowania w przedmiotowym przypadku. Należy zauważyć, że wszystkie wprowadzone na obszarze Parku zakazy, zgodnie z przytoczoną wcześniej ustawą, nie dotyczą wykonywania zadań na rzecz obronności kraju i bezpieczeństwa państwa. – W świetle powyższego przeloty samolotów i śmigłowców nad Jeziorem Powidzkim nie naruszają regulacji prawnych związanych z funkcjonowaniem Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Tym nie mniej mając na uwadze wysoką wartość przyrodniczą, krajobrazową i rekreacyjną Jeziora Powidzkiego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zwróci uwagę na zaistniały problem stronie wojskowej. Ponadto informuję, że kwestie związane z ochroną gatunkową oraz ochroną obszaru Natura 2000 Pojezierze Gnieźnieńskie znajdują się w gestii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu – podkreśla p.o. dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego Paweł Śliwa.

6 komentarzy

 1. A motorówki? Strefy ciszy nie niszcza? Zenada

 2. Nad Strzałkowem też latają nisko w domu słychać wibrujące szyby w oknach

 3. a kto nam, zagraza -ano jankesi i watykancy

 4. To jest tragedia . Wieczny hałas i buczenie. Amerykańskie samoloty latają tak nisko że czasami mam wrażenie że uderza o czubki drzew. Tak się nie lata hałas jest okropny. W nocy nie można spać. ..
  Czy ktoś coś z tym zrobi??????

 5. Też zastanawiam się jakim prawem po jeziorze pływają motorówki. Dlaczego policja która patronuje jezioro nic z tym nie robi. To skandal!!

  • Bo ci co pływają są uprzywilejowani tak jak posłowie ,a policja ich się boi .
   Jeszcze trochę a cała linia brzega zostanie zasiedlona przez prywatne płatne pomosty
   Brak ochrony środowiska ze strony gminy ,teraz ryby na patyku a za kilka dni ptactwo wodne świetna lekcja dla uczniów i turystów !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>