Materiał sfinansowany ze środków KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Strona główna / Informacje / Aktualności / „Szkoła jest truta przez smog”

„Szkoła jest truta przez smog”

Normy powietrza w mieście, jak podały w tygodniu czujniki, zostały przekroczone czterokrotnie. Niepokoi to mieszkańców, którzy martwią się głównie o zdrowie swoich dzieci. – Moje dziecko chodzi do Trójki, obok szkoły jest stężenie pyłów wyższe niż w Poznaniu i wyższe czasami niż w Krakowie, więc cała ta szkoła, a jest to ok. 800 uczniów codziennie jest truta w straszliwy sposób, norma dzisiaj jest przekroczona 4,5 razy. Pytanie moje do władz miasta jest takie: ile kontroli przeprowadzili podczas tej zimy? Ile policja wlepiła mandatów z tego tytułu?– mówi Andrzej Karmiński.
Jak wynika z informacji udzielonej niedawno Kurierowi, urzędnicy miejscy prowadzą kontrole, odwiedzając poszczególne domy. Mają one jednak głównie charakter edukacyjny. Urzędnicy informują podczas nich mieszkańców o zagrożeniach jakie płyną z zanieczyszczania powietrza. Więcej w Kurierze.

8 komentarzy

 1. Większości ludzi spalających w domowych piecach wszystko co się zajmie ogniem i spali nie da się doedukować. Nikt nie jest aż takim idiotą, żeby nie wiedzieć, że spalanie wszystkiego co popadnie zanieczyszcza powietrze i zwyczajnie nas truje. Ciekawe czy w budynku Cechu Rzemiosł Różnych nadal przez komin „wylatują” stare opony?

 2. wczoraj było przekroczenie sześciokrotne. Dlaczego tyle lat nie rozbudowywano sieci ciepłowniczej? Dlaczego są jeszcze nawet budynki z mieszkaniami komunalnymi opalane piecami? Miasto musi dać przykład

 3. Mieszkaniec

  Akcje informacyjne, plakaty, upomnienia – to wszystko wydaje się mało efektywne. Wystarczy poprosić firmę, która zbiera odpady wtórne, o sporządzenie rejestru odbiorców, którzy nie wystawiają odpadów plastikowych lub dla świętego spokoju wystawiają symboliczny żółty worek z paroma opakowaniami. Do tego spisu mógłby zasiąść jeden urzędnik, który bez trudu wytypowałby adresy, które należałoby skontrolować w pierwszej kolejności, żeby sprawdzić, czym też pali się w piecu.
  W Słupcy nie ma wielkiego przemysłu, to małe miasto bez większego ruchu samochodowego. Co albo raczej kto jest przyczyną cztero-, pięcio-, sześciokrotnego przekraczania norm na Osiedlu Niepodległości?
  Warto też pamiętać, że pył zawieszony, który z każdym oddechem trafia do płuc, nigdy już z nich nie wyjdzie.

 4. Sądzę że jakość powietrza w naszym rejonie jeszcze się pogorszy po ogromnych wycinkach lasu w okolicach Powidza. Nasadzenia będą 60-70 KM dalej! Czy powiat wspólne z gminami robi coś w tym zakresie?

 5. Maska antysmogowa

  Kurier zrobiłby świetną robotę, gdyby na bieżąco informował o poziomie smogu. W tej chwili jest 560% (100% to norma)

 6. rozumiejacy

  Jakoś nikt nie chce zauważyć, że główną przyczyną smogu w Polsce są skandalicznie niskie zarobki. Wielu ludzi po prostu nie stać na żadne inne ogrzewanie i tyle. Nie wierzę, że ktoś dla przyjemności stoi godzinami w ponurej kotłowni i bez wyraźnego powodu kładzie do pieca zużyte opony czy inne paskudne rzeczy. Mnie też to denerwuje, ale jednocześnie staram się zrozumieć ludzi, którzy tak robią ze smutnej konieczności.

 7. Mieszkaniec

  godz. 11:37 stężenie pyłu zawieszonego na Osiedlu Niepodległości w Słupcy: 476%.
  Takim powietrzem oddycha właśnie ok. 800 dzieci w szkole podstawowej nr 3.
  Kto to robi? Czy mamy w Słupcy jakieś kopalnie, ciężki przemysł?

  Dla porównania centrum Poznania – ul. Kościuszki: 180%.

  • Mieszkaniec

   Godzina 19:35 – stężenie pyłu zawieszone na Osiedlu Niepodległości w Słupcy: 684% (nie wychodzić z domu!)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>