Strona główna / Informacje / Aktualności / Veolia zajmie się dystrybucją ciepła w mieście

Veolia zajmie się dystrybucją ciepła w mieście

Dalsze funkcjonowanie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej bez restrukturyzacji jest niemożliwe. Dlatego też radni pracujący w komisji oświaty Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały o wydzierżawieniu majątku Zakładu wraz z siecią ciepłowniczą firmie Veolia, która od października ubiegłego roku zajmuje się wytwarzaniem ciepła na terenie miasta. Pozytywnie do tej koncepcji odnosi się także kierownik MZEC-u i prezes spółdzielni mieszkaniowej.
– Na dzień dzisiejszy zostało powiedziane, że nowy podmiot przejmuje całą załogę Zakładu. Z tych informacji, które mam to maksymalnie od 4-5 osób zatrudnia do obsługi sieci. Na pomostówki może iść spokojnie 12 osób. Pozostali, główna księgowa, kasjerka i dwóch pracowników fizycznych to są młodzi ludzie i na pewno znajdą pracę – powiedział na komisji kierownik MZEC Mirosław Machowiak.
– Mieliśmy robocze spotkanie radnych z firmą Veolia. Podmiot ten wyszedł z inicjatywą połączenia sił w zakresie dostarczania ciepła, ponieważ nie zawsze korzystna jest sytuacja, kiedy inny podmiot wytwarza ciepło, a inny zajmuje się przesyłem. Przykłady pokazują, że skupienie tego w jednych rękach skutkuje mniejszymi obciążeniami dla ostatecznych odbiorców ciepła – zaznacza burmistrz Michał Pyrzyk.

38 komentarzy

 1. Wesoły romek

  W gadańsku miejski dostwca przynosił straty do momentu sprzedaży po sprzedaży z dnia na dzień zyski . Jak monopolista na rynku może sobie nie radzić .

  • Chyba jednak czas na emeryturę tak będzie najlepiej dla nas wszystkich

  • Droga Redakcjo Kuriera Slupeckiego. Bardzo proszę o wywiad z p. Burmistrzem na temat Miejskiego Zakładu. Wkoncu to jest osobą odpowiedzialną za ten zakład. Proszę o zadanie pytania ilu pracowników liczy zakład tj ilu rzeczywistych robotników a ilu biurowych. Z tego co wszyscy piszą wynika, że w biurze jest więcej osób niż fizycznych. Panie Machowiak WIELKI czas na emeryturę. Dość rodzinnej firmy i układów z PSL. Dość już Pan z firmy wyprowadził do prywatnego majątku.

 2. Chyba jednak czas na emeryturę tak będzie najlepiej dla nas wszystkich

 3. poszkodowany

  Podstawowy powód strat zakładu jest oczywisty: przerost zatrudnienia. Nowa firma przejmie do obsługi sieci 4-5 osób. To w takim razie co robiło przez te lata pozostałe 15 osób? To jest bardzo „rodzinna” firma. Tylko pozazdrościć takich posad. My za to płaciliśmy przez lata

  • Rodzinna firma pod nazwą PiS wpędzi nas w katastrofę gospodarczą, a ty czepiasz się paru złotówek na „słupeckie ciepło”. A o skandalu na sesji Rady Miasta Gniezna w 2014 r. już czytałeś bądź oglądałeś na youtub?

 4. mieszkaniec

  Widać jak na dłoni dlaczego w Słupcy wciąż się borykamy z drożyzną za ciepło ale to jest efekt kumoterstwa. Teraz widać jakie przerosty administracyjne musieliśmy utrzymywać, a kierownik miał wszystko w nosie ponad 10 tys. pensji do tego jeszcze emerytura, bo to już starzec a mieszkańcy płacili za wszystko. To są właśnie rządy naszego „kochanego” PSL-u.


 5. Tak wszyscy krytykujecie, ciekawe jak będzie za rządów nowej obcej firmy, czy będziemy mieć takie super ceny, obyśmy się nie zdziwili.

 6. Cokolwiek będzie do zrobienia, nowe przyłącze, remont instalacji w blokach, to ciekawe kto to zrobi ?. W sumie zrobią – podwykonawcy z Poznania itp. to będą ceny …..

  • Hahaha, to MZEC remontował instalacje w blokach? Przyłącza robił za „darmo”? Ile tych przyłączy zrobił rocznie? No cóż pewnie pracownik się odezwał. To akurat rozumiem. Ciekawe jednak co te 20 osób robiło przez cały rok a szczególnie latem?

  • Zawiedziony Wyborca/Odbiorca ciepła

   I stało się, kolejny po Komunalce Miejski Zakład zostaje zlikwidowany za „panowania” „Pana” Pyrzyka. Dziwnym zbiegiem okoliczności wtedy też Pan Machowiak wnioskował o likwidację tej firmy(2012 rok). Jeszcze trochę i nic nie zostanie. Może o to chodzi? Mniej jednostek podległych to mniej pracy i kłopotów, a kasa ta sama. Sprywatyzować jeszcze szkoły i przedszkola i po kłopocie (kilka tygodni temu był temat prywatyzacji przedszkola Jarzębinki). Dlaczego nie opłaca się miastu dystrybucja ciepła, a opłaca się prywatnej firmie. Jestem ciekaw dlaczego miasto tak łatwo odpuszcza temat i nie próbuje szukać innych rozwiązań np. poprzez jego restrukturyzację i pozostawienie w swoich rękach, tylko od razu Radni godzą się na pierwszą lepszą ofertę z zewnątrz i jeszcze bez przetargu. A może warto by uniezależnić miasto od wielkiego koncernu energetycznego jakim jest Veolia i pomyśleć o budowie kotłowni miejskiej, a nie przystawać od razu na ich propozycję. Pan Machowiak odchodzi na emeryturę i jemu jest wszystko jedno co się stanie z zakładem i pracownikami. Dlaczego do tej pory opłacało się utrzymywać zakład, a nagle gdy kierownik i kilku pracowników zakładu żegnają się z firmą staje się ona nierentowna?Wyszło na to, że MZEC to Machowiak. I o co chodzi z tym pozytywnym podejściem prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej? Czyżby jakieś lobby? Wiadomo, że prywatna firma będzie chciała jak najwięcej zarobić. Jeżeli zainwestuje w modernizację sieci to nie po to aby na tym stracić ale zarobić. Finalnie zapłacą za to odbiorcy ciepła. Mam nadzieję, że radni swoją decyzję o likwidacji zakładu poprzedzili dokładną analizą korzyści i zagrożeń wynikających z wyboru takiego rozwiązania i tym samym gwarantują, że będzie ona korzystna dla wyborców/odbiorców ciepła w mieście.
   Po likwidacji słupeckiej komunalki i przejęciu jej przez zakład z Kleczewa koszty wywozu śmieci niestety wzrosły.
   Popieram propozycję słupczanina, aby przeprowadzić wywiad z Burmistrzem na temat likwidacji MZEC. Radni też powinni wypowiedzieć się, co skłoniło ich do podjęcia właśnie takiej decyzji. Dobrze jakby poparli to konkretnymi liczbami i przedstawili ofertę Veolii do publicznej wiadomości, w końcu odbiorcami ciepła z sieci miejskiej jest większość mieszkańców Słupcy (wg moich wyliczeń ok. 10 tys)
   Do J.D Schulze bronisz tego Burmistrza jak lwica dziecka, (miłość bywa ślepa) Owszem Burmistrz to władza wykonawczą, ale kto radnym zaproponował takie rozwiązanie i kto przygotował projekt uchwały.

 7. mieszkaniec

  Do ja – masz całkowitą rację, taka była rzeczywistość, raz kiedyś przytrafiła się jakaś awaria, która wynikała ze spartaczenia przy budowie sieci przesyłowych bądź instalacji. Trochę mrozu a następnie odwilż i awaria gotowa. Ciekawe kto dokonywał odbioru tej sieci, przyłączy i instalacji?A co tylu pracowników robiło po sezonie grzewczym to już tajemnica poliszynela, taka jak i gdzie byli w tym czasie nasi radni.

 8. Ciekawe jest to co piszecie. Otóż wyjasnijmy kogo tak naprawdę był mzec? Kto był przełożonym kierownika? Odpowiedź jest prosta: burmistrz. Od zawsze. Każdemu się dobrze liczy mimo że pewnie 500+ wpływa na konto i to ciągle mało…
  Burmistrz przez kolejne kadencje czyli ładnych kilkanaście lat jako trzymający piecze nad zakladem znał doskonale szczegóły i sutyacje panującą w mzec i… I nic, kompletnie nie przygotowany zapytał o zdanie „całkiem świeżych” radnych… Resztę każdy sam dopowie.

  • J. D. Schulze

   Tak trudno zapamiętać, że burmistrz to władza wykonawcza, a radni to władza uchwałodawcza? MZEC w Słupcy, jak sama nazwa wskazuje, jest miejskim zakładem. To nie jest prywatna własność Burmistrza, ażeby mógł sam decydować. Z tego powodu zapytał „świeżych” radnych o zdanie.

  • ..bo Schulze zapewne wygumkował Burmisrzowi par. 81 Statutu Gm. Slupca (uprzejmie odsyłam)..stad zapewne niemoc naszej władzy wykonawczej;) Burmistrzu proszę natychnmiast zmienić doradcę Schulze – ewidentnie szkodzi Panu – co gorsza zapewne nieumyślnie …. Hahaha

  • J. D. Schulze

   qqnamuniu, no i dobrze że mnie opłaca burmistrz

  • J. D. Schulze

   Schulze z godz. 18.33, jeżeli mnie RZEKOMO opłaca burmistrz, to kto opłaca ciebie i twoich towarzyszy? Starosta? Podszywająca się pode mnie pisowska szmato, sława ci się marzy? Napisz baranie coś mądrego, a nie podszywaj się pod innych.

  • qqnamuniu, ch*** sobie wygumkuj, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

  • ... qqnamuniu

   Te SOŁTYS-praktykant, a co to znaczy wygumkować ch***?
   Zresztą cokolwiek by nie znaczylo – turlaj wąfla

 9. Burmistrz zapytał „świeżych radnych”. Ci radni jednak nie pytali pana kierownika: a kto panu naprzyjmował pracowników, że ma pan przerost zatrudnienia? „starzy radni” nie zapytają. Oni mogli pytać w ciągu poprzednich kadencji. Pytali? Pytali dlaczego tak koszty rosną? Pytali jak to było w 2016 roku: „miasto obniżyło ceny ciepła” a tymczasem koszty przesyłu ciepła przez zakład miejski poszły do góry wtedy.

 10. Przecież to jest granda! 71 letni dziadzio – menadżer biorący 10.000 na miesiąc kieruje firmą gdzie 4-5 osób rzeczywiście pracuje. Tymczasem jak sam mówi 12 osób odejdzie na emerytury a cztery są młode i znajdą pracę. Razem z nim samym daje to 17 osób przerostu zatrudnienia! Teraz już więc wiadomo dlaczego płacimy tak dużo. Burmistrz i wice mają to w nosie bo mieszkają poza Słupcą. A radni – bezradni to za co biorą diety ja się pytam? Może warto by było się przyjrzeć sytuacji w innych miejskich jednostkach np. w wodociągach. Może też mielibyśmy odpowiedź dlaczego woda (wydobywana z ziemi za darmo) jest tak droga?

  • A burmistrzowie, którzy byli na urzędzie przed Michałem Pyrzykiem też niby mieszkali poza Słupcą? Burmistrz Pyrzyk mieszka w Słupcy. Pan Machowiak nie nastał w MZEC za czasów obecnego Burmistrza.

 11. J. D. Schulze

  Podać ci przykład innego „dziadzia”? Kaczyński Jarosław, emeryt, „kieruje” Polską, z której urządził sobie folwark, czy jak wolisz prywatną firmę.

  • A co ma „piernik do wiatraka”!

  • J. D. Schulze

   Jak ktoś jest powiązany z PSL to na pewno pracuje źle, ale jak ktoś jest z rządzącego w naszym kraju PiS to jest cacy. Widzisz teraz, gdzie piernik, a gdzie wiatrak?

  • obserwator,

   Wydaje mi się, że jesteś bardzo przewrażliwiony na punkcie krytyki PSL ale sam widzisz, że ktoś w tej poruszonej na łamach tej stronie sprawie nie zapanował i ponosi za to odpowiedzialność, a że rządzi w naszym mieście PSL to właśnie on za to odpowiada poprzez swoich przedstawicieli w radzie, czy też organie wykonawczym jakim jest burmistrz.

 12. mieszkaniec

  To burmistrz w imieniu władzy uchwałodawczej odpowiada za prawidłową organizację i funkcjonowanie jednostek czy zakładów podległych i sprawuje nad nimi nadzór a w razie konieczności występuje z inicjatywą uchwałodawczą bądź proponuje czy też wnioskuje zmiany gdy jest taka konieczność, co nie zwalnia z odpowiedzialności także Rady Miasta i samych radnych, którzy powinni żądać sprawozdań i oceniać działalność podległych jednostek.
  P.S. Kryspin trafna ocena, w całości popieram.

 13. Proszę radnych i burmistrza ażeby przyjrzeli się cenom za centralne ogrzewanie w zasobach będących w administrowaniu Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej bo tam cena za ogrzewanie jest najwyższa w porównaniu z „Mostostalowcem” czy też Spółdzielnią Mieszkaniową, a teraz po tym incydencie z Zakładem Energetyki Cieplnej mam uzasadnione obawy, że tam może też opłacamy przerosty administracyjne.

 14. obserwator 1

  Za przerosty administracyjne i kadrowe w MZEC płacą wszyscy korzystający z ciepła. Dobrze, że pn Burmistrz zaczął rozumieć problem i likwiduje ten zabytek socjalizmu. Natomiast niepokojący jest fakt wydawania przygotowania do wydania miliona złotych na kryty kort tenisowy. I inne wydatki ? Drogi, parkingi, oczyszczalnia wymaga modernizacji. Ul będzie korzystało z kortów? z kanalizacji korzysta każdy.

 15. SZUKAJCIE A ZNAJDZIECIE

  Skandal podczas sesji Rady Miasta Gniezna.

 16. Nasi radni chyba nie wiedzą jakie jest są ich zadania. Łatwiej proponować głupoty typu ukulturalnenie, umyzyklanienie Słupcy. A może by tak właśnie tym problemem się zainteresować?

 17. Szanowni państwo , czy MZEC i Miejski Zakład wodociągów i kanalizacji jest przypisany do miasta, czy wywóz śmieci do firm prywatnych ,przecież to wszystko ustawami uchwala Sejm A SENAT I PREZYDENT PODPISUJĘ. Ciepło drożeje bo Państwo utrzymuje wyborców górników i ceny węgla , prądu , centralnego ogrzewania i ciepła rosną. Przerost zatrudnienia w firmach Państwowych i Urzędach wszędzie w całej Polsce w tym również w sejmie i w senacie , w urzędach pracy/teraz zbędnych- nie ma bezrobocia w Polsce. Wszystkie Państwowe instytucie powinny mieć 20, 30 % udziałów skarbu Państwa , resztę powinni akcjami polaków oraz firm prywatnych. Powinny część urzędów być zlikwidowanych, radni powinni pracować społecznie jako patrioci, również związkowcy,
  posłowie ,senatorowie i elita prezydencka. Wszystkich do roboty i Polska będzie miodem i mlekiem płynąca. Cały ustrój demokratyczny to nieróbstwo , rozdawnictwo nie swoich pieniędzy- dotyczy to wszystkich opcji politycznych od lewa do prawa. Nepotyzm i kumoterstwo i nic się nie zmieni, mentalność głębokiego socjalizmu , demokracja socjalistyczna . Zawiść i chciwość w partiach politycznych, wszyscy partyjniacy pchają się do europarlamentu, tam dopiero kasa i swoboda nie kontrolowana. Nic się nie zmieni bo ludzie przy władzy trzymają się jej od kilkudziesięciu lat. Śmiertelnik nie ma nic do powiedzenia , jest niezbędny do głosowania i manipulacji politycznych. Państwo to wybrana przez siebie”elita”, z imunitetami i bezkarnością. Sami tworzą dla siebie i dla innych prawo , tak aby im się żyło dobrze i dostatnio. Tam gdzie nie ma indywidualnej odpowiedzialności za błędy i pomyłki tak władzy ,ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej tak nie ma ani sprawiedliwości ani Państwa sprawiedliwego.
  Każdy obywatel to pionek. Polacy skaczą sobie do gardła i oczy, nienawidzą się , bo takie to Państwo.!!!
  Młodzież powinna się wyprowadzić do Unii i tam zarabiać bo tu się nic nie zmieni. Podatki będą rosły bo instytucje z nich się utrzymują. Tworzy się aparat ucisku policyjnego, wojskowego, skarbowego i nepotyzmu. W normalnym państwie nie ma łapanek policyjnych, straży miejskich , inspekcji transportu- to są instytucje do pomocy dla obywatela u nas do ścigania i nakładania mandatów. Jesteśmy Państwem absurdów i sprzeczności. bez estymy do siebie. można pisać na temat Państwa do limes nieskończoności.

 18. Czytam to co piszecie i się z was śmieje

  Dlaczego nikt z was nie weźmie udziału w radzie miasta i nie zapyta otwarcie o sytuację? Sprawa jest jasna miasto sprzedaje wszystko co zostało do sprzedania i koniec. Machowiak to przysłowiowy,, pies ogrodnika”. Odchodzi na emeryturę i nikomu nie przekażę firmy. Nie szlo wcisnąć syna więc firmę rozwiązał i tyle..

 19. Może pora teraz na MiZWiK …. czy tam nie ma przerostu zatrudnienia ? szczególnie pracowników biurowych . A woda i ścieki drogie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>