Strona główna / Informacje / Aktualności / Wojna o publikację słupeckiej orkiestry

Wojna o publikację słupeckiej orkiestry

Kolejny konflikt wywołała publikacja wydana przez prezes słupeckiej orkiestry OSP Joannę Gajdzińską. W publikacji z okazji 125-lecia orkiestry poruszony został temat rozłamu w orkiestrze z 2014 roku. Byli członkowie chcą przeprosin od Joanny Gajdzińskiej.

Pismo z prośbą o przeprosiny wpłynęło do rady miejskiej w Słupcy. Podczas komisji oświaty odczytał je przewodniczący rady Andrzej Szymkowiak. W piśmie czytamy m.in. – Jako wychowankowie wielkiego społecznika śp. Józefa Januarego Jasińskiego ubolewamy nad faktem, iż wyjątkowy jubileusz 125-lecia Orkiestry OSP w Słupcy stał się okazją do prezentowania przez autorkę Joannę Gajdzińską osobistych uprzedzeń i treści godzących w dobre imię byłych członków orkiestry, którzy przez wiele lat reprezentowali Miasto Słupca, odnosząc sukcesy w kraju i za granicą. W trosce o historię przekazywaną przyszłym pokoleniom, dobre imię nasze i Orkiestry OSP w Słupcy, zwracamy się do Szanownej Rady jako organu współfinansującego powyższy projekt o podjęcie odpowiednich kroków wynikających z zapisów Kodeksu Cywilnego w celu usunięcia szkód spowodowanych przez twórczość autorki Joanny Gajdzińskiej.
W piśmie podpisanym imiennie przez dziewięciu byłych członków orkiestry OSP autorzy wnoszą o przeprosiny w lokalnej prasie, oraz wycofanie z dystrybucji książki z historią orkiestry.
Andrzej Szymkowiak jako przewodniczący rady odpowiada, że rada miasta nie ma kompetencji aby rozstrzygać przestawione w piśmie spory, a tym bardziej oceniać czy wydana książka zawiera treści, które godzą w dobre imię niektórych członków orkiestry. – Sprawy te – jak słusznie Państwo zauważyli – rozstrzyga Sąd Okręgowy w Koninie w drodze postępowania cywilnego o naruszenie dóbr osobistych. – odczytywał Andrzej Szymkowiak, który dodał, że od dłuższego czasu słychać o konflikcie pomiędzy orkiestrą OSP a członkami „Nadzwyczajnej”.
Radni nie podjęli dyskusji nad tematem. Więcej w najbliższym numerze Kuriera Słupeckiego.

26 komentarzy

 1. Jeżeli dobrze rozumiem Miasto Słupca zapłaciło za tą książkę a teraz radni obawiają się zająć stanowisko. Przecież w tle chodzi o publiczne pieniądze, nasze podatki i sposób ich wydatkowania. Jaki problem ma autorka żeby przeprosić i cofnąć nakład ???? Jubileusz to zwykle radosne święto i nie powinno być wykorzystywane do prywatnych rozgrywek. Naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych jest ewidentne (RODO) i jeżeli poszkodowani zdecydują się zgłosić problem do GiODO będzie bałagan i po co ??

 2. słupczanin

  Ujawnienie danych osobowych bez zgody tych osób stanowi naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych, a więc podlega ściganiu w oparciu o przepisy RODO, a gdyby naruszono dobra osobiste również przez Sąd.

 3. Jola fasola

  Mamy dość problemow w orkiestrze z pania prezes i kapelmistrzem, ktorych zachowamie jest poniżej dna Jeszcze ta książka. O co chodzi ?? Upokarzajac dawnych członków nie zmyjecie z siebie wstydu.

 4. Wprost mogę stwierdzić, że pan Jasiński dąży do zniszczenia dorobku tylu pokoleń orkiestry. Były kiedyś wzniosłe chwile lecz odkąd dał się kupić PSLowskiej władzy, sprzedał się diabłu. Władze tej partii powinny się pod ziemię zapaść za kupowanie sobie społeczników w imię chciwości i żądzy utrzymania władzy. A ci dla pieniędzy sprzedadzą każdego…

 5. Powiem tak dzięki tej pani z orkiestry zostały usunięte osoby które już w niej nie grają (…) wprowadziła dyktature jak nie zgadzasz się z jej zdaniem jesteś wrogie numer jeden wszystkich sobie podporządkowała z tego zarządu guru ma rację i trzeba ją wyslawiac i za wszystko dziękować czytałem te jej książeczkę pełno błędów i źle podpisane zdjęcia ale jak ktoś nie grał w tamtym okresie to co może pisać. Są też takie zasady nie pisane i zdrowo – rozsadkowe nie pisze się pewnych rzeczy bo zgadzam się z adresatami listu to miało być o orkiestrze osp a nie tykanie innej.. Ale co tam kolejna gra da z udziałem p. Prezes która ma zawsze rację a orkiestra dostaje przy okazji. Zresztą co się dziwić do wszystkiego jest zdolna kiedyś w orkiestrze tworzyły się pary z których z biegiem czasu powstawały małżeństwa a tu teraz (…) Ale tu trzeba być hipokrytą żeby po czymś takim zostać jeszcze w orkiestrze i zachowywać się jakby nic się nie stało dobry przykład pani pedagog.

 6. Zosia samosia

  To pani pedagog??? (Prezes orkiestry) która powinna być wzorem do naśladowania młodym ludzią być przykładem a jest coś wprost odwrotnego domyślam się co to wykropkowanie znaczy u Sławomira bo jest dość głośno co się stało u p. Kapelmistrza . Wstyd dla niego i dla niej.

 7. słupczanin2

  Dzięki orkiestrze się wypromowała (p. prezes) wstawia zdjęcia jaka ona szczęśliwa jakby miała trochę godności to by sobie dała już spokój z orkiestrą cały czas coś się dzieje (i to nie smacznego ) a ta pani w roli głównej trochę empatii proszę .

 8. Po prostu czas na zmiany….potrzeba świeżej krwi….tylko że do tej pani nie dociera, że ludzie mają jej dość…..

 9. tak, czujemy że jesteśmy obrażani w tej książce. Kto czytał ten wie. Wyraznie widać zamiar autorki aby umniejszyć lub zupełnie zdeprecjonować osiągnięcia wymienionych z nazwiska. Piękny jubileusz naszej orkiestry posłużył pani Joannie do publicznego ośmieszania i w zasadzie zniesławiania innych. To się nie powinno nigdy wydarzyć, nikt z nas swoją praca społeczną wtedy, dziś sobie na takie traktowanie nie zasłużył. Przecież wtedy wydarzyły się zasadniczo największe jak do tej pory osiągnięcia Orkiestry OSP, które dziś ciężko jak widać powtórzyć. Przeproszenie nas nie powinno normalnie stanowić problemu, bo wina tutaj jest bezsporna. Uważam również jak wszyscy, że autorka naruszyła ustawę o ochronie danych osobowych i pewnie nieświadomie z tej swoje złości. Pewnie to pani przeczyta więc proszę aby zdobyła się pani na odwagę i spełniła nasze oczekiwania. W tej sytuacji naprawdę warto.

 10. Jedyne co można powiedzieć ta pani rozwaliła dobrze zgrany zespół. Sukcesy na przestrzeni jej czteroletniej działalności są niczym w porównaniu z tym jak orkiestra grała i się prezentowała w latach wcześniejszych. Skoro wydała takie bzdury, które miały służyć przedstawieniu historii Orkiestry za miejska kasę to nic dziwnego, że dawni muzycy zwrócili się do Rady Miasta celem wyjaśnienia takiej popeliny. Dochodzą mnie słuchy, że w orkiestrze powstał kolejny rozłam wiec nie ma co niech ta pani tam rządzi ciekawe co jeszcze rozwali. Tylko czy warto się temu przyglądać?

  • słupczanin

   To mamy rozumieć, że Urząd finansuje i wspiera destrukcje, przecież to są publiczne pieniądze, a uchylanie się od wyjaśnienia problemu jest klasycznym unikiem, typowym nieporozumieniem. Pewno ktoś ma problem po czyjej stronie stanąć.

 11. Ależ rozwaliła,rozwaliła i to ona wie najlepiej co.

 12. Szkoda, że przed wyborami nie wyszliście z tą sprawą. Pewnie mielibyśmy dziś innego Burmistrza. Urzędującemu Burmistrzowi ciężko by było wytłumaczyć się z tak skandalicznego wykorzystywania publicznych pieniędzy. Wszakże Orkiestra i pani Prezes i Kapelmistrz pobierają wynagrodzenie z kasy Miasta Słupca. Rada Miasta też nie powinna unikać debaty, bo sprawa jest poważna.

 13. Na jednej stronie 3 zdjęcia i na każdym pani Prezes. Książkę o sobie zrobiła, śmiechu warte. Autorka ma przerośnięte EGO i nie radzi sobie z właściwą samooceną. Choć o bardzo dawna nie jestem już „tańczącą” w orkiestrze to przykrością obserwuję z jaką siłą zniszczono tak wyjątkowy zespół. Bierna postawa Burmistrza zaskakuje i zaczynam wierzyć, że ma on w tym niszczeniu swój udział, bo dobro PSL jest dla niego wartością nadrzędną a orkiestra OSP to matecznik działaczy PSL z kapelmistrzem i panią prezes na czele.

  • Jaki matecznik PSL? Proszę nie przypisywać orkiestrze że jest za jakąś partia polityczna. Gram w orkiestrze od 25 lat i zawsze orkiestra nie zależnie od partii politycznej współpracowała z władzami. Obrażanie członków orkiestry.

  • Pani Karolino, czy to nie Pan kapelmistrz Jasiński był kandydatem w poprzednich wyborach samorządowych do Rady Miasta Słupcy ?? Startował z list PSL osiągnął kiepski wynik i w tym roku go Burmistrz nie wystawił.

  • Przerażony

   Przypomnieć należy że Kapelmistrz w poprzednich wyborach samorządowych startował na radnego z list PSL;) czyżby w Słupcy rączka rączkę myła… Pedagodzy- skandaliści ? Wszyscy to widzą nikt nic nie robi… Słupca moje miasto

  • Karolina wszyscy wiemy jak jest w orkiestrze. Po kątach o tym mówimy od dawna. Nie ma co udawać p. Prezes musi odejść bo innaczej nie damy już rady tego ciągnąć dłużej szczególnie po ostatmich wydarzeniach. Książki nie pisala sama tylko z kapelmistrzem. Co z tego pisania wyszło ?? Kłopoty rodzinne i publiczne. WYSTARCZY.

 14. Pycha kroczy przed upadkiem…..

 15. Witam czytam komentarze i krew mnie zalewa jak można pisać że orkiestra jest matecznikiem partii PSL kieruje też pytanie do byłych członków czy jak inna partia rządziła to nie brali udziału w różnych uroczystościach. Grałam 25 lat i nie przypominam sobie żeby coś takiego miało miejsce że orkiestra zbojkotowala jakieś granie czy to rządziła partia fioletowa,granatowa pomarańczowa czy jakakolwiek inna macie problem do kogoś to idźcie do sądu i ją rozstrzygajcie. A nie wkrecajcie w to orkiestry my zawsze współpracujemy z wszystkimi jeszcze raz powtarzam obrazacie nas osoby które grają. grały w orkiestrze Osp Słupca.

  • Masz rację Beato, ktoś tam przesadza. Orkiestra nie jest i nie byla partyjna ale faktycznie Jasiu kandydowal z list Psl do Rady Miasta i temu nie da sie zaprzeczyć. Nie ma to jednak nic do rzeczy. Problem leży w ksiażce ktorej autorką jest Joanna Gajdzinska a Wydawcą Orkiestra Osp. Jesteśmy wymienienieni tam z nazwiska, tekst narusza nasze dobra osobiste itf. Dlaczego pozwoliliście p. Gajdzinskiej na cos takiego. Warto tez żebyście wiedzieli, że robiliśmy wsxystko żeby nakłonić p. Gajdzinska do rozwagi ale nie wyszlo. Wiec pewnie skonczy sie wszystko w najgorszy z mozliwych sposobów. Zresztą cale miasto mówi ze macie nowe problemy z panią Prezes, ktore dyskwalifikuja ją pod kazdym wzgledem. Ale co tam. Za chwile swieta wiec życzę tobie i innym wesolych i spokojnych świąt.

 16. Precz z dyktaturą

  A ciekawe co o tej sprawie sądzą osoby grające w Orkiestrze OSP??? Jak widać nikt nie staje w obronie pani prezes więc, albo przejrzeli na oczy, albo dostali zakaz 😉

  • Odpowiadam na komentarz pani – pana ,,precz z dyktaturą” a kto może ? najwierniejszy i oddany Kapelmistrz i córka która gra.

 17. Więc może najlepiej byłoby podziękować Pani prezes i poszukać nowego kapelmistrza. Jest wszystko co potrzeba, a jak odejdzie wyżej wymieniony duet to osoby do grania się znajdą. Wielu muzyków gra do dzisiaj w różnych zespołach i nie ma konfliktu z orkiestrą tylko wiadomo z kim. Podobno dyrygent złożył rezygnację więc proponuję rozpisać konkurs na kapelmistrza, a gwarantuję, ze chętnych nie będzie brakować. Tylko w ten sposób orkiestra ma szansę powrócić do dawnej świetności.

  • Łukaszu to przecież jedyne rozwiązanie. Problem w tym, że to my orkiestranci powinniśmy sami zainicjować wydalenie z szeregów tych dwoje. Mnie jest wstyd teraz grać pod batutą pana Jasińskiego (…) Ludzi do grania w Słupcy nie brakuje i tych dawnych i tych nowych. Zróbmy coś wreszcie do cholery i mam pomysł. Na pewno to p. Gajdzińska i Jasiński czytają więc jak maja trochę honoru maja spadać sami, jak tego nie zrobią dziś na próbie to my przestajemy chodzić na próby i grać w koncertach. Zastanawiam sie nad pasterką czy w tej sytuacji mam iść czy mieć gdzieś jak oni mają gdzieś nas wszystkich ???

  • Bardzo dobry pomysł innaczej po orkiestrze. W atmosferze skandalu i pod zarzadem skandalistów nie da rady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>