Strona główna / Informator regionalny / Obiekty sakralne / Drewniany kościółek św. Leonarda w Słupcy

Drewniany kościółek św. Leonarda w Słupcy

Drewniany kościółek św. Leonarda w Słupcy Jest jednym z najcenniejszych zabytków powiatu słupeckiego. Pochodzący z XVI wieku kościółek jest w całości drewniany.

Pierwotnie, w XIV wieku funkcjonował jako ośrodek szpitalny parafii św. Wawrzyńca, powstały najprawdopodobniej jako fundacja zamożnych mieszczan słupeckich.
Wnętrze kościoła to przepiękna polichromia oraz barokowy ołtarz, na którym znajduje się słynący łaskami krucyfiks z ok. 1500 roku – relikwia mieszczącego się tu Sanktuarium Świętego Krzyża. Polichromie przedstawiają postaci świętych, między innymi – Jakuba, Pawła oraz scenki biblijne. Na uwagę zasługuje również kamienna kropielnica z 1521 roku.

3 komentarze

  1. Sawa Robert

    Warto odwiedzić tem urokliwy kościółek, który jest taką naszą małą perełką … tuż przy głównej, starej trasie Poznań – Konin. Polichromia, rzeczywiście zachwyca i jest świeżo po konserwacji przez młodych konserwatorów. Polecam również zapoznananie się ze szczegółową historią z różnych żródeł, zwrócenie uwagi na szczegóły architektoniczne dawnej stolarki i dach pokryty drewnianym gontem – jest to sztuka, która odchodzi w zapomnienie, aczkolwiek widać też w niektórych zajazdach polskich powrót do tradycji i dawnego klimatu … Z tyłu znajduje się pomnik pewnej gorliwej parafianki, może ktoś weźmie z niej przykład …

  2. Pasterz ugania się za owieczkami po lasach i krzakach, a owczarnia pusta … aczkolwiek pełna baranów

  3. Oj był tam jeden bardzo dobry pasterz ha,ha,ha a na imię miał Stanisław ale bardzo źle skończył w Bardzie pow Września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>