Strona główna / Informator regionalny / Obiekty sakralne / Pocysterski Klasztor oraz Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i Świętego Mikołaja w Lądzie

Pocysterski Klasztor oraz Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i Świętego Mikołaja w Lądzie

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i Świętego Mikołaja w LądziePamiątką po pobycie cystersów w Lądzie jest kościół i klasztor, dzieła wybitnego włoskiego architekta Pompeo Ferrariego, jedno z największych i najbardziej monumentalnych założeń architektonicznych w tej części kraju.

Opactwo cystersów zostało jednak zlikwidowane w 1819 roku przez władze zaboru rosyjskiego. Potem na krótko (1850-1863) przebywali w klasztorze kapucyni. W 1921 roku zamieszkali w Lądzie salezjanie, którzy otworzyli Niższe Seminarium Duchowne, przekształcone w 1952 roku w Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Pierwszy istniejący tu kościół z przełomu XII i XIII wieku przetrwał do 1651 roku, gdy architekt Tomasz Poncino podjął się na zlecenie lądzkiego opata Jana Zapolskiego jego przebudowy. Aktualnie istniejący kościół Najświętszej Marii Panny i Świętego Mikołaja Biskupa powstawał przez prawie 100 lat. Odnajdujemy tu wkład pracy: Jerzego Catenaci’ego, Jana Końskiego, królewskiego architekta Józefa Szymona Belloti’ego, ciekawostkami są obrazy Adama Swacha i fakt wzniesienia nawy głównej według projektu Pompeo Ferrariego (już w XVIII wieku).

Zarówno klasztor, jak i kościół zachwycają wspaniałą architekturą i wystrojem wnętrz. Uwagę zwracają bezcenne dzieła sztuki takie jak np.: manierystyczna polichromia w prezbiterium kościoła, XIV – wieczne freski znajdujące się na ścianach Oratorium Świętego Jakuba Apostoła zwanego Starszym we wnętrzu murów klasztornych, czy gotyckiego sklepienia gwiaździsto – trójdzielnego wspartego na jednym, centralnym filarze w dawnym kapitularzu pełniącym dziś funkcję kaplicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>