Marian Jarecki

Marian JareckiMarian Jarecki z wykształcenia inż. leśnictwa. Urodził się 10.12.1932 r. w Słupcy i z tym miastem związał całe swoje życie.

Marian Jarecki z wykształcenia inż. leśnictwa. Urodził się 10.12.1932 r. w Słupcy i z tym miastem związał całe swoje życie. Do emerytury, tj. do 1993 r. pracownik BS w Słupcy. Od maja 1994 r. pracownik Muzeum Regionalnego w Słupcy. Z zamiłowania i potrzeby serca malarz nieprofesjonalista. Miłośnik przeszłości, znawca historii miasta i okolic. Niestrudzony w poszukiwaniu śladów minionych lat. Autor publikacji popularno – naukowych związanych z Jego „Małą Ojczyzną”, z których wymienić można:

„Bitwa pod Mieczownicą i powrót do tradycji w Powstaniu Styczniowym”

„Romuald Traugutt”

„Bitwa pod Myszakówkiem w Powstaniu Styczniowym”

„Powstanie Styczniowe na Ziemi Lądkowskiej”

współautor monografii:

„Dzieje Słupcy”

„Sanktuarium Krzyża Świętego”

„Słupca wobec wydarzeń 1863 r.”

„Regionalizm a historia”

„Krajowy kongres kultury”

„Regionalizm, kultura, kościół”

„O kulturze na wsi”

„Szkoła a regionalizm”

Aktywny uczestnik licznych sympozjów naukowych, sesji popularno – naukowych związanych z wydarzeniami w Powstaniu Styczniowym, historią POW, okupacją niemiecką w Słupcy. Od 1994 r. członek Rady Krajowej Towarzystw Regionalnych. Członek STSK – Słupeckiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego, były wiceprezes, obecnie członek zarządu. Od początku powstania Gazety Słupeckiej, tj. od 1989 r. jeden z jej redaktorów. Artykuły jego są zawsze cennym źródłem informacji na temat wszelkich uroczystości patriotycznych, religijnych, wydarzeń historycznych, kulturalnych jakie miały i mają miejsce w Słupcy i okolicy. Były przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Słupeckiego Cmentarza, były kurator sądowy, wieloletni ławnik sądowy. Artykuły i obrazy pana Mariana Jareckiego dotarły już do Australii, USA, Niemiec, Włoch (Watykan), Austrii i Grecji. Obrazy inż. Jareckiego znajdują się w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Gnieźnie, Chicago, Detroit. Wystawiane były w Koninie, Słupcy, Pile, Kole, Kłodawie, Zagórowie i w innych miejscowościach regionu. Zmarł w poznańskim szpitalu 23 listopada 2002 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>