Strona główna / Regionalne / Gmina Orchowo / Kolejna podróż wójta
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejna podróż wójta

Jacek Misztal wraz z sekretarzem gminy Grzegorzem Matkowskim byli na wyjeździe studyjnym w Szkocji. To kolejna zagraniczna podroż wójta.
W trakcie podawania informacji z działalności w okresie międzysesyjnym wójt Jacek Misztal poinformował, że w dniach 9-13 kwietnia wraz z sekretarzem gminy Grzegorzem Matkowskim uczestniczyli w wyjeździe studyjnym w Glasgow w Szkocji. Warunkiem uczestnictwa miały być nowe przykłady zagospodarowania przestrzeni publicznej na terenie gminy, jak rewitalizacja historycznego centrum Orchowa. Jak podał wójt, w wyjeździe poza samorządowcami z Orchowa uczestniczyło 25 osób, m.in. z urzędów marszałkowskich i urzędów wojewódzkich z Gdańska, Wrocławia, Białegostoku i Katowic. – Orchowo zostało wyróżnione jako mała miejscowość – powiedział Jacek Misztal.
Włodarz gminy poinformował też, że tym razem koszty wyjazdu zostały całkowicie pokryte przez British Council, instytucję reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej, która działa w ponad 100 krajach.
Był to kolejna zagraniczna podróż wójta Jacka Misztala w bieżącej kadencji samorządu. Na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku przebywał we Włoszech na wyjeździe zorganizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej. Celem wizyty miało być wówczas zapoznanie się z programem rewitalizacji realizowanym we Włoszech.
O koszty wyjazdu do Włoch oraz kto go sfinansował pytał wtedy wójta radny Ryszard Świtek. Radnego interesowało czy wydatkowano na ten cel środki z budżetu gminy. Pytał ponadto w jaki sposób na wycieczce wójta skorzysta Różanna. Świtek nawiązywał też ponownie do tematu budowy świetlicy w Różannie. Niestety wójt nie udzielił wówczas odpowiedzi na to pytanie.
Radny dowiedział się za to, że na delegacje służbowe władz gminy i urzędników w ubiegłym roku gmina zapłaciła 33.055 zł, w tym na ryczałty przeznaczono 14.272 zł, a na delegacje służbowe 18.782 zł.

16 komentarzy

 1. redaktor roku

  Jaki cel ma ten artykuł? Zastanawiam się, czy bardziej jest to informacja, że Wójt był w Szkocji, czy szukanie sensacji czy może przypomnienie, że w tamtym roku Wójt był we Włoszech a radny Świtek pytał o koszty… Żenada te artykuły.

  • Jaki cel konkretny miała ta wizyta i jak to się przełoży na gminę? Jakie korzyści z tego wynikną? Że prasa pisze, to akurat dobrze, od tego jest

  • No i co nabijał się z Centrum Historycznego Orchowa, szydził sobie z Big Bena a tu takie wyróżnienie. Brawo Panie wójcie świetna promocja Gminy Orchowa , wszystkich pracowników i mieszkańców.

 2. Pewnie elita orchowskiej yntelygencyi sobie podrozuje. A co tam, kto bogatemu zabroni… Swietny artykul

  • Nie trzeba być elitą i bogatym. Czytaj ze zrozumieniem. Wyjazd był fundowany przez British Council , a więc wyjechali nie ponosząc kosztów. Organizacja ta wysyła osoby które już znają angielski. Żeby nauczyć się obojętnie jakiego języka obcego wymaga to poświęcenia , czasu i wysiłku. Jest to ciężka praca. Czyżbyś pogardzał ciężką pracą. Znajomości języka się nie kupi za pieniądze.

 3. Widać że zaczyna się kampania w Orchowie

  • Tak zaczyna się. Niektórzy łamią prawo i rozpoczęli kampanię bezpośrednią przed ogłoszeniem terminu wyborów. Powinien się nimi zainteresować komisarz wyborczy w Koninie.

 4. Pojechal do Wloch, pojechal do Szkocji, chwali sie USA. Tylko czy zagraniczne „nauki” sa odpowiednie dla malej gminy w Polsce? Szkoda, że do Kleszczowa (najbogatsza gmina w Polsce -tego pewnie nie wie) nie pojechal. Polscy samorzadowcy,a nie jakas zagranica oderwana od polskiej rzeczywistości. Zreszta jakos te wojaze i tak nic mu nie daly, bo efektów brak.

  • Zapomniałeś drogi przyjacielu, że jesteśmy w Unii Europejskiej. Dzięki tej zagranicy rolnicy mają dopłaty, gminy korzystają z dofinansowania, korzystają spółdzielnie , przedsiębiorcy itd. Kleszczów, bo chyba tą gminę masz na myśli jest gminą wiejską na terenie której znajduje się największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym Elektrownia Bełchatów oraz Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. Nie porównuj wysokich dochodów z opłat eksploatacyjnych i podatków od nieruchomości z Gminą Orchowo. Gratulacje dla wójta i sekretarza, że promują Gminę Orchowo i to bez kosztów gminnych, a każdy wyjazd kształci, poszerza wiedzę i prędzej czy później przedkłada się z korzyścią dla gminy. A ty nad swoją kulturą mógłbyś popracować, nigdy nie jest za późno.

  • Jasne, pojedzie do Kleszczowa by zobaczyć jakie przychody przyniosą podatki od kopalni w Belchatowie. Bardzo przydatna propozycja, brawo!

 5. Ciekawe jakie pamiątki przywiózł z wycieczki. Wyjazd całkowicie bez sensu z racji tego, że w Orchowie jakie możemy przenieść inwestycje? Wiem niech otworzą szwalnie spódnic w szkocką kratkę.

  • Następny , który nie umie czytać ze zrozumieniem. Jak jesteś ciekawy to idź i się spytaj. Inwestycji się nie przywozi. Gmina nie jest od otwierania biznesów. Najlepiej jak ty, narzekać. Sam się weź do roboty i szyj sukienki, do tego pończoszki i kokardki może zaczniesz płacić wreszcie jakieś podatki. A poza tym ucz się, może będziesz miał szansę gdzieś wyjechać i coś zobaczyć. No cóż, zazdrość i frustracja jest chorobą nieuleczalną naucz się z nią żyć. Powodzenia.

 6. Bierz przykład z wykształconego wójta, ucz się!

 7. Do Stokrotka.,, Gmina nie jest od otwierania biznesów” pisze Pani sama sobie zaprzeczając swoją wypowiedzią, a zarzuca, że ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Gmina powinna stworzyć jak najlepsze warunki do przyciągania inwestorów. Proszę przejrzeć na oczy, jeśli nie zalecam wizytę u okulisty.

 8. romana wyslac na szkolenie jak sie obchodzi swieto 11 listopada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.