Strona główna / Regionalne / Gmina Orchowo / Radni odrzucili sprawozdanie komisji alkoholowej

Radni odrzucili sprawozdanie komisji alkoholowej


Pierwszy raz w historii orchowscy radni odrzucili sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii za rok 2018 przygotowane przez pracownika Urzędu Gminy i jednocześnie przewodniczącą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Magdalenę Kasprowicz. Radni zgłosili do sprawozdania cały szereg uwag. Przewodnicząca komisji oświaty Lidia Bąkowska stwierdziła, że zabrakło w nim planu konkretnych działań, a także propozycji działań dla placówek oświatowych z terenu gminy. Ponadto Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie realizuje żadnych programów z bazy Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
– Pani wspomniała, że nie można ocenić ile tych środków będzie, czy one zostaną, czy nie zostaną. Ja wyczytałam sobie w sprawozdaniu, że w roku 2018 komisja nie zaopiniowała żadnego pozwolenia o sprzedaż alkoholu, więc tutaj nie było nad czym się głęboko zastanawiać. Poza tym w regulaminie organizacyjnym państwa komisji jest punkt, który mówi o monitorowaniu na bieżąco realizacji tego programu, a ja uważam że jeżeli raz na rok się to robi to no, przepraszam, z całym szacunkiem, ale to nie jest monitorowanie na bieżąco – zauważyła Lidia Bąkowska. Więcej w Kurierze.

13 komentarzy

 1. Jaka przewodnicząca takie sprawozdanie…

 2. Do grona nic nie robiących jak wynika z podsumowania Pani Bąkowskiej zaliczyć można również Panią Kasprowicz.

 3. I co tak naprawdę robi komisja w naszej gminie? Oprócz brania pieniędzy? Przepraszam wynagrodzenia? Skład komisji już dawno powinien ulec zmianie. Niektórzy się w niej zasiedzieli. Łatwy pieniądz za nic

 4. A teraz uwaga hit sprawozdania: alkohol na festynie kolejowym! Funkcjonowanie zajęć wokalnych tylko dla rodzin zagrożonych problemem alkoholowym. Brawo dla Pani Bąkowskiej, która rzeczowo i merytorycznie przyjrzała się do tego sprawozdania.

  • Czas na zmiany

   Moje dziecko uczęszcza na te zajęcia! Nikt nie mówił że zajęcia są dla tych dzieci w których rodzinach jest problem alkoholowy!

 5. I jeszcze wisienka na torcie! wypowiedź radnego z Myślątkowa. Wy robicie,wy powinniście,jakby sam nie był radnym.Nie pracuje w żadnej komisji,dietę bierze bez potrąceń jak panisko i jeszcze nie może na sesji usiedzieć.A za sprawozdaniem pierwszy rękę podnosił.Ciekawe na jakiej podstawie.

 6. To ja się pytam gdzie na festynie kolejowym była profilaktyka przeciwalkoholowa skoro podczas jego organizacji był alkohol? Festyn finansowany ze środków komisji! To że wójt z p. Kasprowicz robi Ci chce to już chleb powszedni. Zresztą wśród pracowników stosujących wolną amerykankę znalazłoby się jeszcze kilku. Gdzie jest Skarbnik który jest również odpowiedzialny za prawidłowe wydatkowanie środków? Czy w obecnej chwili nie ma nic do powiedzenia? Ze sprawozdania jasno wynika że środki wydano w sposób nieprawidłowy!

  • Skarbnik nie jest od tego,żeby rozliczać szczegółowe zadania,które są obowiązkiem np.kierowników referatów.Pani Kasprowicz jest przewodniczącą GKRPA i pracownikiem do spraw oświaty ,kultury,sportu i organizacji pozarządowych.Jak sobie nie radzi,niech zrezygnuje,przynajmniej z części.Wszystkie sroki za ogon ciągnie,pieniądze i to duże się rozchodzą a wyników brak.Przecież to sprawozdanie to jest zwykły kit.A gdzie jest ponad 60 tysięcy,niby to wykorzystanych w 2018 roku? Festyn,na którym sprzedaje się piwo,to jest część a wydano 10 razy więcej.

  • Racja,jak sołtysi wystąpili o środki to usłyszeli ,że mają program podać z elementami profilaktyki.A komisja od czego jest?Czy oni coś robią ? Ze sprawozdania jasno wynika ,że nie robią nic oprócz brania wynagrodzenia ,oczywiście.

 7. Do czas na zmiany.
  A w ogóle coś ktoś mówił? Czego uczą dzieci na tych zajęciach wokalnych?Świetlica powinna być dostępna dla wszystkich.Był remont,są komputery i nikt z tego nie korzysta.A przepraszam,korzysta prowadząca zajęcia wokalne,dostaje pieniądze od p.Kasprowicz za nic-nie-robienie.

 8. I co dalej? Sprawozdanie nieprzyjęte, zmienić nic już się nie da za poprzedni rok. Można starać się dobrze funkcjonować w bieżącym. Szkoda tylko źle wykorzystanych pieniędzy…

  • To prawda.Czasu,jak rzeki,zawrócić się nie da.Trzeba wykorzystać dobrze fundusze w tym roku i w następnych latach.Wymaga to pracy i nie wszystkim się spodoba,ale są rzeczy,o które warto się starać.

  • Nie tylko można,ale trzeba. Żle wykorzystanych pieniędzy nikt nie odda(chociaż powinien) ale można przypilnować,żeby sytuacja się nie powtórzyła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.