Strona główna / Regionalne / Gmina Powidz / 324 tys. zł odszkodowania za drogę?
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

324 tys. zł odszkodowania za drogę?

Decyzją Starostwa Powiatowego w Słupcy, gmina Powidz musi wypłacić właścicielce gruntu w Polanowie odszkodowanie za przejętą 0,7 ha działkę, na której powstała droga dojazdowa. Biegły wyliczył, że za 1 m2 tej drogi gmina powinna zapłacić 49,50 zł. Wójt Jakub Gwit decyzję starosty skarży do wojewody.

Temat ciągnie się od wielu lat. W 2003 r. w uchwalonym planie miejscowym dla Polanowa uwzględniony został podział na działki, wydzielona została również droga dojazdowa. Następnie wydana została decyzja podziałowa, która ukonstytuowała podział wynikający z planu. Poprzedni wójt Ryszard Grześkowiak wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o stwierdzenie nieważności tej decyzji. Nieważność została stwierdzona jednak tylko w części uzasadnienia, gdzie jest mowa o tym, że droga ta przechodzi na własność gminy.
– Druga strona złożyła wniosek do Starostwa Powiatowego w Słupcy, że skoro gmina nie chciała dobrowolnie tej drogi oddać, żeby móc przekazać gminie tą drogę za odszkodowaniem, bo wiemy, że w sytuacjach związanych z gospodarowaniem nieruchomościami, jeżeli nie ma jakiejś zgody, pojawia się kompetencja starosty. Starostwo to postępowanie prowadziło i były wydawane decyzje. Pierwsza decyzja starostwa była po naszej myśli, było odwołanie do wojewody. Wojewoda wydał decyzję z kolei niekorzystną, czyli tak że gmina ma prawo przejąć od tej pani nieruchomość i ta pani ma prawo do odszkodowania. Następnie było zaskarżanie tych decyzji w trybie sądowo-administracyjnym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Niestety, w obydwóch instancjach te skargi nie zostały uwzględnione. Podtrzymywano, że to jest droga, która ma taki charakter, że w myśl przepisów powinna zostać przejęta przez gminę za odszkodowaniem – mówił podczas ostatniego posiedzenia wójt Jakub Gwit.
Po wydaniu przez NSA prawomocnego wyroku, sprawa wróciła z powrotem do Starostwa. Na podstawie wydanej decyzji, gmina Powidz musi wypłacić właścicielce gruntu 324 tys. zł odszkodowania, według stawek ustalonych przez biegłego wynoszących 49,50 zł za 1 m2 drogi. Gmina odwołała się w tej sprawie do wojewody.

Więcej w Kurierze.

22 komentarze

 1. Jak wójt mógł wydać decyzje z klauzulą o wypłacie odszkodowania za przejecie drogi od prywatnego własciciela ??? Toż to jawna niegospodarność i narażenie gminy na wysokie koszty odszkodowania Jak pisze redaktor decyzje wydał wójt w 2003 r a w tym czasie rzadził gminą o ile pamietam pan T. ?? 324 tys.za kawałek drogi Takie absurdy to tylko w gminie Powidz a my podatnicy za takie błędy placimy z naszych podatków !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. podatnicy zapłacą , będziemy i własciwie płacimy podwójne podatki , które też są nie na miejscu , wójcik będzie oddawał za jakiś czas

 3. a ta minka P. Wójta wystraszona , grzechy popelniamy wszyscy

 4. Mirek z Powidza

  A tak przy okazji zapytanie co z drogą ze Strzałkowa do Powidza (betonka). bo jesli to prawda co wieść gminna niesie a mieszkam na Śląsku (co rok w Powidzu bo kocham) to czyżby wpadli my z deszczu pod rynnę. Bo myślę że jeśli to prawda to Amerykanie mają tu takie prawa jak my Powidzoki w stanie Arcanzas czy Nowy Jork.

 5. Dobra kara dla gminy za lenistwo i niechlujstwo które ciągnie się latami.Lepiej kłasc pozbruki z panem prezesem gosiru wokól jeziora niż robic drogi w Powidzu.

 6. Na tych pozbrukach to chociaż ludzie spacerują i wypoczywają a teraz co płacimy 324 tys za błąd wójta który nie zastanowił się jakie będą konsekwencje jego decyzji Taki doświadczony samorządowiec a narazil gminę na takie koszty ?????????????

 7. dajcie spokój młodemu, przecież to poprzdni nich chciał płacić

 8. Poprzedni wójt chciał to odkręcić a ten co tak powtarza że reaktywował gminę doprowadził do tak kuriozalnej sytuacji 324 tys wpadną do prywatnej kieszeni

 9. PANIE WÓJCIE GDZIE SĄ OBIECANE POMOSTY W PRZYRODZIE

 10. Wójt będzie likwidował nielegalne pomosty i przekaże je Wam do Przybrodzina .

 11. A to się prywaciarz ucieszy taki prezent dostanie od gminy ! Ile to inwestycji byłoby zrobione za taką kasę a wiadomo w Powidzu inwestycji brak ?

 12. Czy już nie ma obowiązku publikacji w bip protokołów z sesji i komisji?

 13. Nie obwiniajcie Wójta, chory jest system wspierany np przez niedouczonych moderatorów….

 14. tak rak ten dług to zasługa tego co zgodę na nitkę kanalizacyjną zatwierdził w takiej bliskości jeziora ciągle studzienki wylewają i ten cały syf leci do jeziora pcha się ponownie na wójta a pozostawił taką gimelę że głowa boli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Zobacz najpierw ile zrobił poprzednik a teraz ten zanim zaczniesz krytykować

 15. W 2003 roku wójt sie zgodził ze gmina zapłaci odszkodowanie za tę drogę. O czym wy tu u diabła gadacie jak wiadomo kto wtedy był wójtem S.T.

 16. Prawda S.T. nie liczył się z pieniędzmi podatników i teraz mamy tego konsekwencje 324 tys zapłaci gmina prywatnemu biznesmenowi za drogę dojazdową na działki w Polanowie Takie decyzje powinien podejmować wójt który dobro gminy stawia na pierwszym miejscu ???????

 17. Jedynym wójtem który był i dbał o dobro mieszkańców był R G on pozyska wiele środków unijnych ale następca jego wszystko zniszczył .
  Pan S T jakby dalej był wójtem sprzedał by wam nawet kościół ,bo łazienki sprzedał swojemu koledze -czy wy mieszkańcy tego nie wiedzieliście .

 18. Złe decyzje tworzą smutne historie. My musimy teraz zapłacić ponad 300 tys. a w zasadzie to powinna zrobić ekipa Stana, bo to ich decyzja nie nasza.

 19. z bólem i goryczą

  na co komu wójcik wstawia te głodne kawałki o wycenie czy o biegłym co to zmieni nie doszło by do tej chorej sutuacji gdy by stara wyga kilkanaście lat temu nie podpisał papieru że gmina zapłaci prywaciarzowi za drogę

 20. Zadaję sobie pytanie – jak taki ” zasłużony ” ???????dla gminy wójt wydał decyzję o wypłacie takiej kasy prywatnej osobie ?????Toż to jawna kpina z mieszkańców gminy a zarazem podatników !!!!!!! Ale ale młody też nagarnia publiczne pieniądze swoim kolesiom Widać od kogo brał nauki !!!

 21. S.T.powinien z własnej kieszeni wypłacić prywaciarzowi 324 tysiaki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.