Materiał sfinansowany ze środków KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Strona główna / Regionalne / Gmina Powidz / 33. Baza z nowym sztandarem
Sztandar na ręce dowódcy pułkownika pilota Grzegorza Kołodziejczyka przekazał w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Michał Sikora.

33. Baza z nowym sztandarem

Uroczysty apel, pokaz dynamiczny i przelot statków powietrznych, pokaz statyczny statków powietrznych oraz sprzętu wojskowego to atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy Dnia Otwartych Koszar, który odbył się na lotnisku w Powidzu.

Dzień Otwartych Koszar został zorganizowany na powidzkim lotnisku 17 maja br. z okazji połączonych obchodów święta Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego. Obchody zostały zainicjowane 16 maja br. koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Drugi dzień święta odbył się na powidzkim lotnisku, a jego kulminacyjnym momentem był uroczysty apel, podczas którego 33. Baza otrzymała sztandar wojskowy. Sztandar na ręce dowódcy pułkownika pilota Grzegorza Kołodziejczyka przekazał w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Michał Sikora. Dla żołnierzy powidzkiej bazy otrzymanie sztandaru wojskowego – znaku honorowego jednostki wojskowej było chwilą niezwykle podniosłą. Został on ufundowany przez Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru, dzięki którego staraniom, wsparciu oraz hojności trafił do żołnierzy 33. Bazy.

Rodzicami Chrzestnymi Sztandaru zostali Bożena Kaczmarska – przedstawicielka rodziny pułkownika pilota Wiktora Pniewskiego, patrona 33. Bazy oraz Paweł Roszyk. Uroczystego charakteru obchodom nadały także Orkiestra Wojskowa z Torunia, która wykonała pokaz musztry paradnej, Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina, Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej, a także klasa mundurowa Zespołu Szkół imienia Mikołaja Kopernika z Konina, która również wykonała pokaz musztry paradnej. Jak każdego roku, na powidzkie lotnisko, gdzie odbywała się uroczystość, licznie przybyła publiczność, która mogła podziwiać samoloty i śmigłowce, a także sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu Bazy.

3 komentarze

  1. No pięknie gratulacje dla wszystkich żołnierzy z Powidza… pozdrowienia …

  2. Brawo…pomysł na patrona narodził się w 2016 r.i został dopięty mimo sprzeciwu Pana M. Z Witkowa – Krakowa, który chciał by patronem był członek jego rodziny. Brawo pomysłodawcy.

    • Co jak co ale ale Skowron w rodzinie z Panem M. nie jest. Bardziej bym patrzył pod kątem że Pan M nachalnie bez pytania próbował narzucić swój wybór oraz że sp. Skowron był „tylko” podoficerem a nie oficerem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>