Strona główna / Regionalne / Gmina Powidz / Bunt przeciw Amerykanom w Powidzu? Stanowisko wójta

Bunt przeciw Amerykanom w Powidzu? Stanowisko wójta

Wójt Powidza Jakub Gwit zabrał głos w temacie artykułu prasowego opublikowanego na ogólnopolskim portalu WP.pl. – Informacje przekazywane w artykule W Powidzu rośnie bunt przeciwko Amerykanom na portalu WP.pl są niewiarygodne, niesprawdzone i przedstawiają w niekorzystnym świetle sytuację w Gminie Powidz. Wg informacji Urzędu Gminy Powidz, nie jest prawdą, że licznie wpływają skargi do wójta dotyczące zdarzeń z Amerykanami, dochodziło w ostatnim czasie do bójek lub awantur czy też zniszczeń mienia (zniszczenia mienia rozpatruje specjalna komisja przy MON, informacje na temat sposobu postępowania w takich sytuacjach posiada tutejszy urząd). Poza tym na terenie Gminy Powidz nie ma rond i sygnalizacji świetlnych, wobec czego podawanie informacji o ich taranowaniu jest nieprawdziwe. Stan oczyszczalni ścieków wytrzymuje obecny zrzut z obszarów wojskowych, nie było trzeba wdrażać awaryjnych zrzutów czy też wywozów beczkami. Należy też zauważyć, że wbrew temu co opisywane jest w artykule, odpływ ścieków oczyszczonych następuje w zupełnie innym kierunku niż Jezioro Powidzkie, do Strugi Bawół, a więc w przypadku awarii wyciek nie nastąpi do Jeziora, oddalonego ok. 3 km od oczyszczalni. Moja wypowiedź udzielona autorowi artykułu została wykorzystana w bardzo krótkim fragmencie, który pomimo przesłanej do redakcji prośby, nie został przeze mnie autoryzowany. Gmina Powidz i inne samorządy prowadzą dialog z administracją państwową w celu podołania nowym wyzwaniom w związku z rozwojem bazy, w tym w zakresie: wodociągów, kanalizacji i dróg. Zależy nam, żeby działania związane z rozwojem bazy miały charakter zrównoważony, uwzględniający charakter przyrodniczo – turystyczny gminy. Napędzenie złych emocji i sytuacji konfliktowych w tym nie pomaga. Potrafimy współpracować!

Ponadto włodarz gminy na facebookowym profilu zamieścił całość swojej wypowiedzi przekazanej redaktorowi wspomnianego artykułu:

1. Z uwagi na rozwój bazy wojskowej zauważalny jest wzmożony ruch pojazdów, także tych ciężkich. Odbywa się on głównie drogami powiatowymi (powiatu słupeckiego); na terenie gminy Powidz główne ciągi tych dróg wykorzystywanych przez wojska to ponad 20 km. Na pewno powoduje to szybszy proces ich niszczenia , tym bardziej, że stan tych dróg nie jest dobry.
Pewne odcinki dróg gminnych też są wykorzystywane przez stronę wojskową.
W rozmowach dotyczących rozwoju bazy wojskowej pojawia się kwestia zamknięcia jednej z istniejących dróg powiatowych, w kierunku Strzałkowa. Administracja państwowa i wojskowa jest gotowa wybudować alternatywną drogę, gmina bierze udział w tych ustaleniach.
2.Istnieje wola wsparcia przez administrację rządową inwestycji drogowych związanych z rozwojem bazy w rejonie Powidza, możliwości takie stwarza chociażby Fundusz Dróg Samorządowych. Gmina Powidza wnioskuje również o wsparcie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, trwają w tym zakresie uzgodnienia.
3. Zależy mnie, żeby działania związane z rozwojem bazy były zrównoważone i uwzględniały również obecny przyrodniczo – turystyczny charakter gminy. Stąd rozmowy w tematach dotyczących infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy też szerzej wsparcia działań związanych z ilościową i jakościową ochroną Jeziora Powidzkiego. Rozwój bazy umożliwi Gminie skorzystanie z czystej energii poprzez doprowadzenie sieci gazowej na obszar gmin. Rozwój infrastruktury energetycznej dla wojska to również większa stabilność tego medium na obszarze gminy.
Dzięki stacjonowaniu wojsk USA na terenie Garnizonu Powidz, pojawiły się na obszarze gminy nowe punkty gastronomiczne, a usługodawcy turystyczni mogą działać również poza sezonem letnim. Rozwijają się usługi transportowe, jeszcze 2 lata temu, żadna taksówka nie stacjonowała w Powidzu, na dzień dzisiejszy wydanych zostało już ok. 20 licencji na obszar gminy.
Jeżeli rozwój bazy będzie prowadzony w sposób zrównoważony, to może stanowić to impuls do poprawy jakości usług i infrastruktury turystycznej na naszym terenie.

22 komentarze

 1. Dobra (acz spóźniona) reakcja panie Wójcie. Trolnia z Petersburga miała używanie. Na przyszłość proszę ważyć słowa.

 2. Jolka mówi

  Z każdego domostwa oddać jedną dziewczynę na praktyki

 3. Nie lubię poniedziałku

  Lecialem rowerem przez Powidz i wylądowałem na stacji paliw
  A tam setka piwo setka piwo Fajnie było.

 4. A czy kto czytał w WP prawdziwe informację nie ma tak beznadziejnej strony jak ta . Każdy przeczytany artykuł jest nie zgodny z prawdą . To to samo co telewizja TVN.

  • Barbara a nie chciałabyś barabara. Jesteś uboga umysłowo, oglądasz tylko TVP i trwam, co w znaczący sposób ogranicza Twoje horyzonty. Zacznij oglądać światowe media, wtedy zrozumiesz, że istnieje inny świat, niż świat PiS-dy.

  • zgadzam się !!!

 5. bronią się tylko ludzie winni
  wójt nic nie robi a potem obwieszczenia na całe stronice A4 zamieszcza, już raz tak było, młody, nieporadny, za to piórem zręcznie macha

  • Biada Powidzowi..Biada. Smród zatopi to miasteczko. A turystyczna śmierć nie wróży nic dobrego. Biada Powidzowi.

 6. Pełna zgoda z hetmanem. Powidz przez tą nieporadność traci na renomie. Jedna afera goni drugą, zamieszanie w mediach, zawsze niekorzystne dla nas. Potem wójt się tłumaczy. w lokalnej prasie obiecuje co takiego nie narobi, nie dotrzymuje terminów. Za to kolesie zadowoleni ze stanowisk, firm kokosowych…

 7. Proponuję Pani Barbarze lekcje języka polskie, bo niby taka patriotka, a ma problem z poprawną polszczyzną (i gdzie tu patriotyzm?)

 8. ZA JAKIŚ CZAS NIKT TAM DO WAS NIE BĘDZIE PRZYJEŻDŻAŁ NA WYPOCZYNEK! UPADNIE TAM AGROTURYSTYKA I OCHRONA PRZYRODY!!!! MIEJSCOWI LUDZIE BĘDĄ CZUĆ SIĘ ZASTRASZENI MAJĄC NA PLECACH JANKESKĄ ZDEGENEROWANĄ SZARAŃCZĘ! BĘDZIECIE CZULI OKUPANTA POLSKI W ZASIĘGU RĘKI, OKUPANTA, KTÓREGO NA GŁOWY ZWALA WAM PIS, ORGANIZACJA, KTÓRA NICZYM JEŹDZIEC BEZ GŁOWY PROWADZI INFANTYLNĄ I NIEODPOWIEDZIALNĄ POLITYKĘ, ZE SZKODĄ DLA POLSKIEGO NARODU!!! MIESZKAŃCY POWIDZA I OKOLIC, WY JAKO POLSKI NARÓD MUSICIE OSTRO ZAPROTESTOWAĆ PRZECIWKO OBECNOŚCI JANKESKIEGO ŻOŁDACTWA I ICH INFRASTRUKTURY NA WASZYM TERENIE!!! WY MUSICIE POWIEDZIEĆ NIE DLA SPROWADZANIA TEGO ŻOŁDACTWA DO POLSKI!!!

 9. mieszkaniec Powidza

  Drugi dzien samochody amerykanskie jada do Powidza

 10. mieszkaniec

  to sa samochody to jest złom.

 11. Dlaczego przyzwala im się jeździć ciężkimi samochodami przez centrum Powidza .Jest obwodnic i tamtą drogą powinny wszystkie ciężkie samochody jeździć .Proszę zobaczyć ile tirów jeździ po Powidzu a zabudowy mamy stare .Powinny być ustawione określone znaki drogowe zakazujące wjazdom ciężkim samochodom .

 12. Weź się pan panie wojcie wreszcie za konkretne prace. jeszcze weekend się nie zaczął a już sa problemy z kanaliza. szambo na promenadzie wylewa. Piekne slowa i wszechobecne obwieszczenia i oswiadczenia to nie wszystko. promenadki, pomosty, jamy festiwale to dla pana priorytety? z podstawowymi rzeczami sobie pan sobie nie radzisz niebawem zaleje nas amerykański i turystyczny kal

 13. Niech pan przestanie sie wreszcie wypowiadać w imieniu całej gminy. Może i panu Amerykanie się podobają ale mam mieszkańcom nie !! Jedyne co pan w tej kwestii robisz i działasz to pisanie obwieszczeń i opowiadanie bajek mediom.

 14. niech pan przestanie wypowiadać się w imieniu wszystkich mieszkańców, bo większość jest odmiennego zdania. i niech przestanie pan koloryzować obecność wojsk amerykańskich na naszym terenie bo spustoszenia jakich dokonali są ogromne, a pan przedstawia zakłamane dane

 15. mistrz (zakłamanych) obwieszczeń, jak się nie potrafi rządzić i nic nie potrafi się załatwić poza festiwalami to może czas na abdykację

 16. mieszkaniec Powidza

  Tiry jada przez POwidz ale obwodnica jedzie ich tez bardzo dużo

 17. Amerykanów jeszcze nie było , a szambo się wylewało do jeziora 24 godziny na promenadzie koło Pimpali

 18. mieszkaniec Powidza

  Dlaczego prywatny lokal dzierzawcy Posiru jest otwarty i robi kasę a rutunda zamknięta i Wójt i radni tego nie widzą.

 19. Prosta odpowiedz jeśli Rotunda by była otwarta to Pan kierownik stracił by u siebie klientów .
  Rotunda powinna być otwarta od połowy maja do września .
  Jest ona perełką Łazienek .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>