Strona główna / Regionalne / Gmina Powidz / Chcą usunąć niemieckie gazety
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chcą usunąć niemieckie gazety

Grupa mieszkańców Powidza złożyła do wójta Jakuba Gwita petycję, w której domaga się usunięcia z Biblioteki Publicznej gazet niemieckojęzycznych wydawców. Na ich prenumeratę placówka wydawała rocznie środki publiczne w kwocie 970 zł, co stanowi ponad 65% ogólnych wydatków na czasopisma. Włodarz gminy poszedł na kompromis w tej sprawie i wkrótce z powidzkiej biblioteki znikną m.in. Newsweek i Wysokie Obcasy.

– Biblioteka dostała grant z ministerstwa kultury, mają przeznaczyć to na upamiętnienie rocznicy Powstania Wielkopolskiego i ja bym nie chciał, żeby biblioteka, która dostaje takie pieniądze, propagowała coś, co jest sprzeczne z tym co wyznajemy – podkreśla jeden z inicjatorów akcji i pełnomocnik powiatowy PiS Wojciech Paluszyński.

Więcej w jutrzejszym Kurierze.

116 komentarzy

 1. Ja pie….., przecież to się nie mieści w normalnej ludzkiej głowie…

  • Ludzie co to za absurd??? Czy osoby odpowiedzialne za tą idiotyczna inicjatywę usunięcia czasopism obcojęzycznych nie biorą pod uwagę tego że to świetne źródło materiałów autentycznych do nauki języków obcych?? W pewnie nie mieści się w tych ograniczonych głowach!! Żenada

  • OK, ale 65% to faktycznie przesada

  • A rząd PISowski jeździ samochodami „Made in Boliwia” – pewnie. Idiotyzm.

 2. Powidzak a nawet czytelnik

  A ktoś zapytał czytelników co chcą czytać??? Biblioteka jako instytucja publiczna powinna swoim czytelnikom zapewniać różne typy prasy. Jeśli ma na to środki. Newsweek jest gazeta wydawana w Polsce nie rozumiem zamysłu petycji. A tym bardziej cenzurowania pism ze względu na rzekomego wydawcę. To za chwilę znajdzie się ktoś komu nie podoba się literatura rosyjska bądź niemiecka i biblioteka będzie musiała wycofać zbiory tych autorów? Chociaż książki zostały wydane w polsce. Śmieszne. Myslalem że żyje w wolnym kraju gdzie mamy nieograniczony dostęp do mediów, kultury itd. Bardzo nierozsądne posunięcie. Może lepiej żeby żadnej prasy nie było w bibliotece bo może każdemu coś nie pasować. Nie można być nacjonalista trzeba mieć szerokie spojrzenie i dać ludziom wolny wybór. Cóż małe miejscowości to takie małe zaścianki…

  • Kraj nie musi być wolny, wystarczy pozatykac papy i dać pińćset plus.

 3. Paranoja w bibliotece każdy powinien znaleźć coś dla am siebie a taka instytucja kultury powinna być tym bardziej apolityczna.

  • No i każdy znajdzie. Będzie wPolityce, Do Rzeczy ,w Sieci ,Niedziela, Gazeta Polska, Ład Boży a w przyszłości Trybuna PiSu. Zdrówka życzę i uwagi przy urnie wyborczej.

 4. Swietne posuniecie! Sa o wiele ciekawsze czasopisma niz monotematyczny newsweek, uderzajacy artykulami w Polske i Polakow. Nie trzeba byc nacjonalista zeby widziec, ze akurat redaktor tej pozycji podejmuje rekawice walki i nagonki politycznej w publikowanych artykulach.

 5. Przepraszam a z kim to konsultowano ? Czy my czytelnicy biblioteki mamy coś do powiedzenia ? Wójcie jak to się ma do twoich obiecanych konsultacji ? W czyim imieniu podjąłeś taką decyzje ?

  • polecam przeprowadzenie jakiś ankiet, itp. I ogłosić publiczne konsultacje, ankiety. A co na to radni?

 6. Szkoda że Wójt uległ naciskom. To pierwszy krok do wprowadzenia cenzury.

 7. Przeczytałem raz na murze wisiał plakat...

  Polska dla Polaków! Ziemia dla Ziemniaków!

 8. Żenada

 9. Nie podoba mi się takie cenzurowanie. Sporo ludzi czyta właśnie te czasopisma, jakim prawem ktoś odbiera mi możliwość ich czytania i narzuca swoje poglądy i strachy.

 10. To już się robi śmieszne. Kilka osób ma decydować o tym co ma czytać cała gmina? Może dla Wójta to jest „Kompromis” ale ja nie nazwałbym kompromisem ulegania głosom kilku osób, chyba tylko dla świętego spokoju, bo na pewno nie dla dobra mieszkańców. A może ktoś ma za dużo wolnego czasu i wymyślił sobie „misję”, bo nie podoba się linia polityczna jednego czy drugiego czasopisma? Każde pismo opiniotwórcze przedstawia jakiś obraz polityczny i chyba czytelnik sam, na podstawie swoich przekonań decyduje o tym co czyta i przede wszystkim w co wierzy. A jakie czasopisma powinny być w bibliotece powinna decydować osoba, która w niej pracuje, bo to ona chyba najlepiej wie, co lubią czytać mieszkańcy. Swoją drogą współczuję pani dyrektor biblioteki, bo to jest żałosne co się wyprawia. Może teraz będzie eliminować wszystkie książki niemieckojęzycznych autorów? a następnie w ogóle zagranicznych autorów, po co mamy ich czytać, skoro mamy polskich?

  Nawiasem mówiąc, ciekawa jestem jakimi samochodami jeżdżą autorzy petycji, jakich sprzętów AGD używają. mam nadzieje, że nie NIEMIECKICH producentów.

  • Droga Kamelonko? Co samichod czy sprzet agd do tych gazet z artykulu. A wiem co tedwie sprawy łaczy otórz to ze gdyby ci ludzie co pisali te petycje mieli mozliwosc kupienia polskiego samochodu czy sprzetu polskiego to napewno by go kupili, a wiesz czemu go nie kupują bo tacy ludzie jak Ty piastujacy cale zycie jakis dobry panstwowy etacik wtsprzedali wszystko co Polskie a nam peacy kazali szukac na zielonej wyspie. Popieram tych dzielnych Polaków ktorzy pamietaja o swojej torsamosci narodowej bo w stisunku do wladz gminy to cienko wyglada tylko prywacizna!

  • Do „Rys”. Auto można kupić np. włoskie, tureckie, chińskie, japońskie, indyjskie, rosyjskie lub z USA. Naprawdę nie trzeba kupować pancernych BMW lub Audi. No, a do czytania wg ciebie najlepsza chyba Gazeta Polska. Pa.

 11. POWODZIANKA

  Popieram w 100%.Jak chcecie czytać g.wno,to sami za to płaćcie!!!I po sprawie!!!

 12. Kto czyta ten w kiosku moze sobie kupic. Zamiast glupawych gazet niech kupuja ksiazki o polskiej historii. Niemiecka prasa robi sieke w glowie. My Polacy mamy swoje gazety ktorych jakos nie mozna poczytac w bibliotece. Jesli kazdy mialby moc poszukac w bibliotece cos dla siebie to zalozmy tam kiosk.

  • bibliofil powidzki

   I Ty , Polaku, nazywasz siebie czytelnikiem ? Gdybyś nim był, wiedziałbyś , że w naszej bibliotece są czasopisma dla każdego, również dla Ciebie. Idź i wybierz sobie te, które odpowiadają Twoim upodobaniom, w tym o polskiej historii, a nie dyktuj innym, co mają czytać! Najpierw sprawdź, a potem pisz bzdury wyssane z palca!!!

 13. Petycja jest dostępna na stronie bip w zakładce petycje można poczytać jednakże autorzy jej nie zdecydowali się ujawnić.

  • anytpopulista

   Przecież to żadna tajemnica. Słychać było w całej gminie o komisji budżetowej, własnie z tą sprawą byli Tomaszewski. Glapiński i Paluszyński.

 14. Panowie skladajacy taką petycję z pewnością pamiętają czasy poprzedniego systemu bo swietnie posługują się tozsama retoryka. Juz kiedyś wprowadzono cenzurę i wracamy do tych samych czasów. Trzech panów mianujacych się przedstawicielami ludu wybierają dla nas co mamy czytac bo przecież my ciemny Polski naród za tępi jesteśmy by zadecydować samemu. .

 15. Pieniądze Polskiego podatnika powinny zasilać polski rynek prasowy a nie niemiecki lub szwajcarski. Jeżeli chcecie czytać wybiórczą neswika czy inną antypolską prasę to czytajcie za swoje a nie publiczne pieniądze. A wojcie kompromis to jest wtedy jak Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek.

  • A pieniądze z UE jakich są podatników?

  • A czyje? Tylko podatników. Jeszcze trochę do UE wpłacimy więcej niż weźmiemy i się wyrówna

  • nati A pieniadze ktore Polska wplaca do Unii to niby od jakich podatnikow??????

  • Do Anonima! Stara śpiewka ” wkrótce wpłacimy więcej i się wyrówna” chyba że wcześniej nas z unii wyprowadza ludzie którym unia nie pasuje ale pieniądze UE to chętnie biorą

 16. Powidzak a nawet czytelnik

  „Czytelnik” chyba nie bywasz w bibliotece, wnioskuje po wypowiedzi. A polecam wyjątkowo dobrze zaopatrzona.

 17. Ludzie co to za absurd??? Czy osoby odpowiedzialne za tą idiotyczna inicjatywę usunięcia czasopism obcojęzycznych wydawnictw nie biorą pod uwagę tego że to świetne źródło materiałów autentycznych do nauki języków obcych ponieważ w sieci znajduje się wiele tłumaczeń językowych dokładnie tych czasopism?? Ale to pewnie nie mieści się w tych ograniczonych głowach!! Żenada za chwilę będą nam mówić w co mamy wierzyć i co myśleć kpina poprostu

  • Mowa o czasopismach zagranicznych wydawanych w Polsce polskojęzycznych a nie o obcojęzycznych. Czy w Niemieckich bibliotekach są polskie czasopisma – chyba nie i to wcale nie jest wina PIS-u.

 18. Fanka Powidza

  A całe życie wszyscy mówili że do Powidza się jedzie po rozum a tu też ego większe jak libido wszystko zmieniać chcą nic dobrego w zamian nie dając

  • Radek czytaj wypowiedź dokładnie zanim skomentujesz to się nazywa czytanie ze zrozumieniem

 19. Ludzie którzy pracujecie w Volkswagenie zwolnijcię się to antypolska firma. Pewnie krzyża nawet tam nie ma. Sprzęty niemieckie też wywalcie i kupcie polskie. Paranoja. Zawsze uważałem Pana Tomaszewskiego za spoko człowieka mimo tego co o nim mówia że pijak, bo pić każdy może jego sprawa, zresztą ten kto sądzi inaczej niech rzuci kamieniem pierwszy, to konkretny gość jednak widać, że kto z kim przystaje takim się staje. Ten glapinski to faktycznie fanatyk plus bardzo nielubiany człowiek. Panie Tomaszewski proponuje się odciąć od tego człowieka. Bo będzie Pan tak bardzo nielubiany jak on. To nie niesie nic dobrego. Trzeba rozgraniczyć niektóre sprawy. Niekazdego stać na kupno gazety dlatego fajnie że w bibliotece można zapoznać się ich treścią. Za darmo. Ogólnie mam to gdzieś kto wydaje jaka gazetę. Czytam bo lubię. Mam też swoje poglądy i wybieram co uważam za wartościowe a to że czytam Newsweek i Gazetę Polską nie oznacza że jestem antypolski. Po prostu lubię poznać sprawy z dwóch frontów. Logiczne ? Dobrze że stać mnie na kupowanie prasy. Wsplczuje tym którzy nie mogą nawet jej wypożyczyć.

  • Bojkotujmy jeszcze Lidla jest niemiecki i nie chodźmy po promenadzie bo unia dołożyła kasę. No i oczywiście nie kupujemy niemieckiej chemii – nic to że jest dobra. Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły co zrobić żeby cofnąć Powidz w czasy słusznie minione.

 20. Obywatel gminy

  Powidzanka czytaj uwaznie te czasopisma sa po polsku tylko zarabia na nich niemiecki rzad takze droga powidzanko naucz sie czytac!!! Popieram w 100 procentach brawo Powidz !!!

 21. Do kameleona a Ty przypadkiem biblioteki nieprowadzisz!!! A brawo panowie niech ludzie biora przyklad z Powidza jak 100 lat temu a na marginesie to wiece drodzy czytelnicy biblioteki w Powidzu ile pienedzy ile tysiecy a jest to nie ma dostala na ten rok od Pisiorow od ministra kultury na propagowanie polskosci!!!

  • Biblioteka nie dostaje pieniędzy do Pisiorow,tylko od podatników. Ludzi,ktorzy płacą podatki i w związku z tym ,chcą mieć wpływ na ich wydawanie. Jest demokracja. Nie potrzebujemy cenzury!

 22. Czytywałam dawniej Newsweek, Fakt, Angorę. Jeszcze kilka lat temu były to niezłe gazety, ale teraz to przecież antypolskie brukowce. Jestem zdumiona tymi komentarzami Powidzoków, których przodkowie byli podobno patriotami, a oni dalej chcą padać na kolana przed niemieckim panem. Na pewno tych gazet nie czytali, tylko na komendę brednie piszą. Słusznie ktoś napisał, że jak się chcą upadlać, to niech sobie kupują w kiosku.

  • Dla mnie upodlenie to skladanie takich inicjatyw. Prl juz dawno minął ale jak widać Pisiory chcą powrotu skoro chcą cenzurować bibliotekę. Przypomnę że publiczne pieniądze to nie tylko pieniądze pisowcow bo podatki inni też płacą.

  • Nic dodac, nic ujac…

 23. Takie „kompromisy”a raczej kompromitacje to tylko w gminie Powidz Młody wykształcony o podobno szerokich horyzontach wójt podejmuje decyzje które nijak się mają do jego sztandarowych obietnic wyborczych Lipa mega lipa wójcie ! Wójt miał reprezentować wszystkich mieszkańców gminy miał łączyć a nie dzielić miał konsultować wszelkie sporne decyzje !!!!!!! Żle się dzieje w naszej gminie Jestem zwolennikiem PIS-u ale nie zgadzam się z poglądami tych panów Jakim prawem wypowiadają się w imieniu innych ludzi Sądzicie że jak usuniecie gazety z biblioteki to nikt nie bedzie ich czytał ?Wszelkie zakazy wywołują odwrotny skutek Powidz już stał się zacofanym zasciankiem -kabareton Przez takich ludzi opinia o partii PIS staje się negatywna Mojej zgody na takie postepowanie nie macie !!!!!!!!

 24. Zapraszamy na spotkanie z posłem Adamem Andruszkiewiczem w sercu Wielkopolski!

  Jeśli chcesz działać wspólnie z posłem Andruszkiewiczem na rzecz budowy nowej Polski lub tylko po prostu poznać osobiście Adama i wziąć udział w ciekawym spotkaniu, na którym dowiesz się rzeczy, o których nie mówi się w mediach – zapraszamy! Wstęp wolny.

  Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 29 stycznia o godz. 18:00 w Ogrodowa Conference Center (sala GRAND) przy ul. Ogrodowej 12.

  Zaproś znajomych do wydarzenia i udostępnij!
  Widzimy się na miejscu!

 25. Szanowna Powidzanko
  Totalna żenada. To nie są gazety obcojęzyczne, stąd wniosek, że nie zrozumiała Pani, co Pani kazali zrobić. Czy siebie miała Pani na myśli pisząc o ograniczonych głowach? W dodatku takich, co to języków obcych w XXI wieku uczą się z obcojęzycznych gazet.

  • Szanowny Panie Korektorze radzę poćwiczyć umiejętnośc czytania ze zrozumieniem. Jest Pan wyjaśnieniem określenia ograniczone głowy hi hi hi hi hi hi hi nie pisałam o czasopismach obcojęzycznych tylko obcojęzycznych wydawnictw i o tłumaczeniach językowych w internecie polskich odpowiedników tych czasopism. Mam nadzieję że raczył Pan teraz zrozumieć. ŻENADA

 26. I znów powidzoki dają nam przykład jak szwabstwo pędzić. Najwyższy czas sprawdzić czy niemieckie gazety kupowane są za nasze pieniądze do innych bibliotek.

  • Emigrant Deusz

   Wielkoposka byla pod pruskim zaborem a warsiawa pod ruskim zaborem a gdzie Poska byla

 27. Szanowni Państwo,

  od dziś przez najbliższe 30 dni codziennie po godzinie 17:00 na oficjalnym Fanpagu Facebook: https://www.facebook.com/KlubPoselskiKukiz15/ będzie udostępniana grafika z posłami Kukiz’15 zapraszająca kolejne osoby do rejestracji na stronie http://www.samorzadyzkukizem.pl. Prosimy o codzienne udostępnianie postu na Waszych profilach Facebookowych, tak by zasięg naszego projektu był jeszcze większy.

  PROPOZYCJA TREŚCI POSTU:

  DOŁĄCZ DO NAS I ZMIENIAJ WRAZ Z NAMI POLSKI SAMORZĄD!
  #potrafiszPolsko #samorzadyzkukizem #kukiz15.

  Hasztagi #potrafiszPolsko #samorzadyzkukizem #kukiz15 są obowiązkowe.

  Prosimy o Wasze wsparcie!

  W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: samorzadyzkukizem@gmail.com

  • A reklama innej parti to chyba nie tu? Mozna chyba umiescic ogloszenie o spotkaniu w gazecie lub pisel noze przyjechac do Powidza jak inni.

 28. Wojtek a nie jebnął Cię kiedyś prąd na 8-ce bo gadasz jakby Cię mocno jebło. Ludzie tych pis-iorów to słuchać się nie da .

 29. Anonim a ty polskiego nie umiesz troche wiecej obycia! Tu piszemy o gazetach co pana tekst wnosi! Zalecialo jakas tania zenada! Moze napisze Pan jakie fazety Pan czyta!

 30. A moze by wójt rzeczywuscie jak odkurza biblioteke zamowil jakies czasopisma do nauki jezykow lub obco jezyczne np dla naszych sijusznikow bo w ich kierunku sie nic nie robi by ich troche zintegrowac.

 31. wójta trzeba pochwalić za odważną decyzję,a tych zawiedzionych odsyłam do archiwum biblioteki!tam będą mogli uprzyjemniać sobie czas lekturą słusznie minionych czasopism.

 32. To niech jeszcze wycofają żelki Haribo na terenie gminy.

 33. Zamiast prasą,lepiej by było gdyby włodarze naszej gminy zajeli sie naszymi drogami.Dlaczego wjezdzajac w rejon gminy Powidz,czuje sie jakbym wjezdżała do innego świata????wszedzie poodśnieżane a w Powidzu kosmos.Ul Witkowska,Strzałlowska,Warszawska-MASAKRA.Za to na Dzika plaze-odsniezone.Czy co roku tak musi byc?

 34. Jak dziadek opowiadal zaraz po wojnie też z szop i garaży powychodzili tacy inteligenci pozakładalii czerwone krawaty i oni też wiedzieli co ciemny lud ma czytac, czym się zajmować i do jakich organizacji i partii się zapisywac. Na szczęście udało się tych towarzyszy Szmaciaków przegnać co prawda dopiero po ,45 latach. Mam nadzieje że majac wprawę nie pozwolimy aby takie miernoty wypowiadały sie o naszych prawach przez tyle lat.

 35. antyksenofob

  C e n z u r a jest zaprzeczeniem demokracji. Jest autorytaryzmem. W demokratycznym państwie każdy powinien mieć dostęp do takich informacji, wiadomości, artykułów, reportaży, publicystyki, które chce czytać.
  Nikt inny, tylko pan Wójcie ogranicza nam dostęp do gazet, które czytamy.
  Finansowanie biblioteki z gminnych pieniędzy ma służyć w s z y s t k i m. W naszej bibliotece Pis-owcy , jak nie chcą , nie muszą czytać „Newsweeka” czy „Wysokich obcasów”‚. Z pewnością znajdą ciekawe materiały w innych czasopismach, po swojej linii partyjnej, jak choćby „W sieci”, ” Gazecie Polskiej’ lub innych. Na tym właśnie polega d e m o k r a c j a.

  Nazwa biblioteki brzmi : Biblioteka Publiczna w Powidzu. Nie rozumie Pan znaczenia tej nazwy. Publiczny:
  1.”dotyczący całego społeczeństwa’,
  2. ” dostępny, przeznaczony dla wszystkich”

  Wchodzi Pan w układy polityczne.

  Czyżby należał Pan do ludzi o horyzontach intelektualnych uniemożliwiających im zrozumienie sensu konstytucji?

 36. Witam wszystkich ja tez musze powiedziec ze czytalam do niedawna wyborcza i newsweek by byly one dosc ciekawe apolityczne ale od jakiegos czasu przestalam je kupowac bo tak ujadaja na Polske i polakow ze jest to podburzanie ludzi nic wiecej, dobrze ze w Powidzu zrezygnowali z prenumeraty. W moim odczuciu w bibiotece powinny byc gazety wolne od polityki! Jakies takie specjalistyczne techniczne by pobudzac spoleczenstwo do dzialania a nie do dzielenia jak to robia kolorowe brukowce. Przeciez jak mowi piosenka ” Wszyscy polacy to jedna rodzina”.

 37. O tym jakie gazety mają być prenumerowane powinna decydować WYŁĄCZNIE pani dyrektor biorąc pod uwagę opinie czytelników.

  • zgadza się. po to jest. zna lepiej niż ktokolwiek inny zapotrzebowanie i zainteresowania czytelników. a nie jakieś oszołomy będą decydować za nią. chore!!!

 38. Ostro ale tak trzeba. Złodziei z PSL PO PIS N SLD RAZEM, wyrzucić raz na zawsze z z Wiejskiej. Śmieją się z nas, siedząc tam od od 89 roku z gębą pełną frazesów dla naiwnych. Nihil novi – Nic o na bez nas.

 39. Emigrant Deusz

  Pataliogia poityczczna

 40. Jak ktoś lubi gazety niemieckie to niech spada do Niemiec. Widać , że „Powidzoki” to komuna. Jak ktoś się uczy języka niemieckiego to idzie do szkoły a nie wyczytuje po polsku w Nesłiku bzdury opluwające Polaków oczywiście redagowanych na polecenie Szulca, Merkel.

 41. Otwieram oczy ze zdumienia

  Nigdy bym nie pomyślał, że w naszym Powidzu są aż tacy d…! Jakieś ćwierćmózgi, które maja czelność wpływać – wg swego fiu-bździu, jakie treści są dla mnie dobre! Takie autorytarne b…. Boże, strzeż nas od takich osobników!. Dobrze , że ujawnia się nazwiska takich Paluszyńskich, czy Tomaszewskich! Wójcik dołącza do tej listy wstydu?

 42. Jaszczur1337

  Przez takich ludzi, wstyd mi ze mieszkam w Powidzu 🙁

  • Jaszczur ty tylko w nicy komentujesz i chyba co chwile zmieniasz pseudonim, mnie wstyd za takich obludnych ludzi jak Ty!

  • Dokładnie mi też jest wstyd poprostu szkoda słów

 43. Wojt przestraszyl sie ludzi ktorzy nie sa autorytem w Powidzu Jakim prawem osoby te dyktuja nam co mamy czytac? ?? Robicie z Powidza zascianek odizolowany od reszty swiata To nie demokracja to dyktatura

 44. powidzki dream

  Spełniło się w końcu marzenie wójcika o historycznym momencie. Wreszcie przejdzie do historii. Nadszedł dosłownie historyczny moment dla naszej społeczności kiedy to nasz wybraniec dopuszcza się cenzury rodem z czasów PRL. I takim go właśnie zapamiętamy my i nasze dzieci.

 45. Paweł Kukiz – szef ugrupowania Kukiz’ 15 opublikował pełną listę byłych TW oraz esbeków z Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesna, Ryszarda Petru.

  1. Andrzej Rzepliński, wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego z poparcia PO, kandydat PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w 2005 r., do 1981 należał do PZPR. Pod koniec lat 70. II sekretarz POP PZPR w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.

  2. Tomasz Nowak, poseł PO był 1 marca 1989 r. zarejestrowany przez SB z Konina jako kontakt operacyjny, ps. “Aktor”. Pozyskany do sprawy o krypt. “Pegaz” (“zagadnienie” – kultura i sztuka). Zdjęty z ewidencji 9 stycznia 1990 r. Materiały zniszczono.

  3. Zbigniew Pawłowicz, senator PO był zarejestrowany w 1977 r. jako tajny współpracownik Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli kontrwywiadu wojska PRL, ps. “Pawlik”.
  4. Marek Konopka, senator PO został w 1982 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu wojska PRL ps. “Marzena”.

  5. Michał Boni, doradca premiera Tuska w 1992 roku został wymieniony jako TW “Znak” na tzw. liście Macierewicza. 31 października 2007 wydał publiczne oświadczenie, że w 1985 Służba Bezpieczeństwa za pomocą szantażu zmusiła go do podpisania deklaracji współpracy.

  6. Stanisław Jałowiecki, eurodeputowany PO występuje w katalogu IPN jako konsultant” SB z 1973 r., w tym roku został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za “kłamcę lustracyjnego”.

  7. Andrzej Olechowski, współtwórca PO i do dziś jej członek znalazł się w 1992 r. na liście Macierewicza. Jako jeden z nielicznych polityków centroprawicowych złożył oświadczenie lustracyjne o przyznaniu się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL – w okresie pracy w instytucjach międzynarodowych współpracował z wywiadem (Departament I MSW). Był jego kontaktem operacyjnym o pseudonimie “Must”. Członek PZPR.

  8. Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO w PRL związana z “Głosem Robotniczym”, organem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi. W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka; wycofała się na skutek protestu AWS po oskarżeniu jej o udział w antysemickiej nagonce w 1968.

  9. Kazimierz Kutz, poseł PO w 1971 r. został zarejestrowany przez SB jako kandydat na tajnego współpracownika. Po trzech latach zmieniono mu kategorię na “zabezpieczenie”, a półtora roku później sprawę zakończono “z powodu braku możliwości operacyjnych”. W latach 70. uczestniczył w naradach Komitetu Centralnego PZPR na temat kultury. Wygłosił przemówienie gdzie zaatakował Stanisława Bareję używając terminu “bareizm” jako synonimu kiczu. Od tego czasu reżyser “Misia” nie podał ręki Kutzowi. W stanie wojennym zwolniony z internowania po podpisaniu `deklaracji o lojalności’. Od 1983 mieszka w Warszawie w tzw. “Zatoce czerwonych świń”. W 2005 członek Komitetu Honorowego Kandydata na Prezydenta RP Włodzimierza Cimoszewicza.

  10. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Donalda Tuska w latach 1972-1981 członek PZPR, był szefem uczelnianej Podstawowej Organizacji Partyjnej. Według dokumentów IPN został zarejestrowany jako kandydat na tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa w 1985 r. Zaprzeczył jakiejkolwiek propozycji współpracy, a sam fakt zarejestrowania wiąże z wyjazdem na półtoraroczne stypendium do RFN w 1986 r.
  11. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska karierę polityczną zaczynała w latach 70. w PZPR. Z partii wystąpiła po wprowadzeniu stanu wojennego.

  12. Jan Kuriata, poseł PO był zarejestrowany w 1984 r. jako tajny współpracownik SB, ps. “Piotr”. Zdjęty z ewidencji w 1990 r. Materiały złożono w archiwum;

  13. Marian Czerwiński, poseł PO. W 1989 został posłem na Sejm X kadencji (tzw. Sejm kontraktowy) z okręgu Dębica z listy PZPR. Przewodniczący PO w powiecie dębickim.

  14. Leszek Korzeniowski, poseł PO, przewodniczący PO w województwie opolskim, były członek PZPR.

  15. Miron Sycz, poseł PO, b. członek PZPR. Należy do Stowarzyszenia Ordynacka.

  16. Bożena Sławiak, posłanka PO, była członkiem PZPR.

  17. Karol Węglarzy, radny sejmiku śląskiego z PO, w latach 1980-1985 pełnił funkcję posła na Sejm PRL VIII kadencji z listy PZPR. Od 2001 należy do Platformy Obywatelskiej.

  18. Gen. Janusz Bojarski, dyr. Departamentu Kadr w Ministerstwie Obrony Narodowej, w przeszłości dwukrotnie pełniący funkcję szefa rozwiązanych Wojskowych Służb Informacyjnych. Absolwent m. in. Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego, znany również jako wieloletni współpracownik gen. Dukaczewskiego.

  19. Robert Kowalski, absolwent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGiMO) w czasach ZSRR. Zwolniony ponad rok temu ze stanowiska teraz został wiceszefem departamentu kadr i szkoleń w MSZ.

  20. Marek Staszak, prokurator krajowy, ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1980-1984 pracował w Prokuraturze Rejonowej w Międzyrzeczu i Poznaniu. Był prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Środzie Wielkopolskiej (1985-1989) i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w czasach rządów SLD (2001-2003).

  21. Zdzisław Skorża, wiceszef ABW, były funkcjonariusz SB.

  22. Maria Wągrowska, wiceminister obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska, podała się do dymisji 13 grudnia, wg `Trybuny’ po tym, jak w IPN znaleziono materiały na jej temat. Oficjalny powód odejścia: `z powodów rodzinnych’.

  23. Tadeusz Nalewajk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji z nominacji PSL, podał się do dymisji 7 stycznia 2008, `ze względów osobistych’. Wg `Trybuny’ powodem jego dymisji były materiały znalezione w IPN.
  źródło: głosgminy.pl

 46. PO=Postkomuna Obywatelska, PSL=Postkomunistyczne Stronnictwo Lewackie, .N=Neokomunistyczna.

  Nie wszystkie pomysły PISu są dobre

  • A w PIS nie ma byłych komuchów ? A Piotrowicz a Kryże ? Hipokryzja nie zna granic pisowców.

  • PO=Postkomuna Obywatelska, PSL=Postkomunistyczne Stronnictwo Lewackie, .N=Neokomunistyczna.

   A za PO i PSL ile nakradła mafia watowska?

 47. Do Powidza po rozum lepiej nie przyjeżdżać, bo w bibliotece i domu kultury trwa akcja germanizacja.

 48. Polecam wpisać w Google hasło: komisja mieszkaniowa Powidz. W bip też jest.

 49. Kolejny raz Wójcik marnuje publiczne pieniądze. Wstyd i hańba. Kiedy on za to zaplaci

 50. Nawet ze zdjęć robią politykę!! Za taką zbrodnię która Paluszyński wykrył. Sensacja na skalę światową . On nie z Powidza to nie wiedział ojciec jego „łańcuch”nie uświadomił syna że w Powidzu był zabór niemiecki i prasa też !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Powidzak przeczytaj pierw gazete z artykulem to poznasz sens akcji ja jestem Polka i nie obrazaj ludzi ktorzy probuja walczyc o polskie interesy a lancuchy zistaw do psa przy garazu! Wogole czemu redakcja pozwala obrazac tu ludzi tym bardziej ze rdakcja zna adres komputera z ktorego byl pisany komentarz i moze w kazdej chwili na zyczenie odpowiednich sluzb tego uzyc.Droga redakcjo wiecej czulosci to ma byc komentowanie bez oszczerstw i obelg. Co do Tomaszewskiego to nie bylo bybiblioteki Gminy Powidz gdyby nie on, a Ci co sie tu nazywaja powidzakami pewnie wtedy czerwonymi ksiazeczkami rzucali. Niech wygra uczciwosc a nie wiesniactwo, przeciez Powidz to miasto! Brawo Powidz!!!

  • Ty pewnie po niemiecku piszesz !!! Zenujacy !!! Napisz w swoim niemieckim!!!

  • do Lusia – teraz mają internet cenzurować ? To że ktoś założył bibliotekę nie znaczy że może sobie wybierać co ma w niej być.

 51. przydupas Tomaszewskiego tego nie zna plujecie na obecnego wójta urągacie mu że US ARMY jest tu przez niego to odgórna sprawa korona mu z głowy spada to pis zawsze musi by coś za coś kto mu uwierzy „człowiek „który ma na tej gminie największe kokosy chce ją zrujnować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Zrobił oczyszcazlnię na ługach filtry tylko tam go oczyszczą

  • Do Lusi, biblioteka jest dzięki p. Felicji Barczak – ówczesnego naczelnika gminy Powidz a nie dzięki Tomaszewskiemu. Najpierw miej jakieś pojęcie zanim się wypowiesz. A co do teraźniejszego wójta i jego poczynań – tak to jest jak dziecko się w dorosłego bawi. Grzeskowiak wróć !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 52. PO=Postkomuna Obywatelska, PSL=Postkomunistyczne Stronnictwo Lewackie, .N=Neokomunistyczna.

  Ja się zastanawiam kiedy PSL wchłonie PO.

 53. Każdy Wójt ma pewne zasługi i nie powinniśmy tego krytykować .

 54. wreszcie sie cos dzieje w powidzu! dobrze,ze sa tacy co sie nie dadza na rzez prowadzic jak stado baranow! cenzury nie ma-chcesz to czytasz ale za wlasne pieniadze skoro przedstawiaja dla ciebie jakas wartosc! u nas w niemcach tez tak jest jak chcesz czytac polska gazete to musisz se kupic!albo ukrasc!

  • Dobrze mowisz kolego wyzej nikt nikomu nie zakazuje czytac za swoje pieniadze. Cienko natomiast wygladaja konsultacje spoleczne wojta szczegolnie jak czytam na innym komentarzu o budowie drogi kolo jablony do waaznego radnego gminy i do jego agroturystycznych niby hoteli!! Oj widze ze wojt tylko wszystko pod publike robi!!! Nawet biedny chodnika do Przybrodzina nie zdola dokonczyc bo niestety nawet starosta ma go gdzies. Brawo wojt zabierze pieniadze z gazet a dolozy staroscie do chodnika w kosrwie!!!

 55. To gazety to jest pikus co ten wojcik wyprawia, ludzie czekaja latami na mieszkanie komunalne a nad isrodkiem dostaja je jacys malozamozni z duzymi wyplatami!!! Wojcie mial pan sluchac spoleczenstwa a nie przyjaciol za sciany!!!

 56. gazetami chcą przykryć i odsunąć uwagę od przekrętów wójta, a włodarz tyle niemoralnych rzeczy wyprawia…
  epizod z przyznaniem mieszkania w ośrodku, droga do prywatnej posesji przewodniczącego rady z ekskluzywnego klinkieru za nasze pieniądze… to jest nie do przyjęcia

  • moge sie dowiedziec o jaką droge chodzi , bo jest kilka ulic nieutwardzonych przy których mieszkają ludzie , dojazd przy złej pogodzie maja utrudniony (właściwie to żaden ),przejść na pieszo też się nie da

 57. Droga Maju z tego co wiem to przetarg jest na ulice wodna tylko cichaczem jest ukryte ze to tylko ta blotna droga do pensjonatow przewodniczacego. Brawo panie wojcie niech cholota chodzi w blocie a kolega wozi gosci po kosce, tak jak promenada kolo czarteru jachtow robi sie za nasze pieniadze promenadowy parking brawo !!!

  • Powidzak – ja już zrozumiałam dlaczego ulice o tak pięknych” KRÓLEWSKICH ” nazwach tona w błocie , to ma być taki historyczny skansen

 58. Mam takie pytanie kto wchodzi w skład komisji mieszkaniowej, bo na stronie gminy nie mogę znaleźć? Może ktoś wie i mnie oświeci gdyż zgodnie z paragrafem 13 taka komisja istnieje.

 59. mają nas za lud ciemny

  Sam nie fatyguję się do biblioteki, aby tam czytać jakąkolwiek prasę. Czytam wiele różnych czasopism i czas poświęcam tym, które wydają mi się rzetelne i na poziomie. To, czy właścicielem- wydawcą jest kapitał amerykański, niemiecki, szwedzki tudzież Pana Stokłosy lub Pana byłego właściciela Amber Gold g…..o mnie obchodzi. Natomiast ci, którzy pospołu z Gwitem zaprowadzili w Powidzkiej bibliotece cenzurę wpisali się na listę hańby. Szokuje sposób myślenia tych ludzi. Lud ma być ciemny? Tak wiatr wieje?

  • Zenujacy jestes czytelniku gazet przeroznych wojta nie bronie ani tych jak nazywasz hanba okryty, mi sie wydaje ze biblioteka jest od czytania ksiazek a nie brukowcow powiesz ze to nie brukowce ale tez napewno nie techniczne gazety z ktorych glownie mlodzi ludzie cos by sie moze nauczyli. Pewnie ciebie jak i mnie ta cenzura mocno dotkla bo widzisz ja bym chcial w bibliotece poczytac Playboya lub Ckm ale nikt mi niechce zakupic za moje podatki!! Wojcie badz pan wyrozumialy niech biblioteka bedzie dla wszystkich! Goscia Niedzielnego zes pan usinol jako pierwsza gazete to kup pan cis dla PRAWDZIWYCH facetow !!!

  • Bolku kochany

   Bolku, winieneś wiedzieć, że m.in. Newsweek, Polityka, Wyborcza, Rzepa należą do opiniotwórczych czasopism. Takie szerokie polityczne centrum – wg rozumienia zachodniego. W Polsce to określa się już jako … lewica! Bo u nas w ogóle nie ma ultralewicy. Każdy może sobie czytać co chce, ale problem tu polega na tym, że niektórzy uzurpują sobie prawo do definiowania co jest dobre, a co złe. Tak samo potrzebny jest Newsweek jak i Wsieci, bo poziom inteligencji czytelnika jest zróżnicowany

 60. Komisja mieszkaniowa to pan od mieszkań, pan od pomocy społecznej i pani od dowodów.

 61. najważniejsze, że goście do hotelu pojadą po klinkierze, a wieśniacy niech się w błocie taplają

 62. dzierżawca

  Budynek pana przewodniczącego powinien być rozebrany ku przestrodze dla innych .Strefa ochronna powinna obowiązywać wszystkich a nie tylko wybrańców i cwaniaków .
  Inni mieszkańcy czekają latami na utwardzenie drogi a ty proszę nagle jest decyzja na budowę drogi .Co jeszcze za jego kadencje zrobi może sitko wykupi na własność i zrobi drugi hotel.

  • dokładnie popieram przylacze się do rozbiorki

  • Zdegustowana

   Układy i układziki tak było jest i będzie. Ja jako mloda osoba mam juz dosc mieszkania w tej pipidówce zero przyszłości a nie długo amerykanie beda tu sie panoszyć

 63. stop arogantom

  Jakie „niemieckie gazety”? To jakaś paranoja. Ale skoro co niektórzy sądzą, że można wpływać na lud poprzez strojenie się w piórka rycerza – obrońcy ponoć zagrożonej polskości, to oznacza w istocie nic innego jak pogardę dla
  inteligencji czytelnika. A kiedyś dawałem Gwitowi kredyt zaufania. Nie dość, że prawie zero inwestycji, to jeszcze takie numery wykręca. Naprawdę, zawiodłem się.

 64. przy wyborze wójta nie powinna brać górę zmiana wizerunkowa jednej „mordy” na drugą tu liczy się wiele rzeczy nie tylko to że pięknie gada jak przekonuje by na niego głosować już tacy byli i okazywali się po wyborze złapała go policja po spożyciu a on do nich arogancko wiecie kim ja jestem wójtem Powidza odpowiem temu delikwentowi kim był zwykłym mordercą bo gdyby zabił pieszego idącego poboczem dla mnie takie coś nie jest człowiekiem albo żaliła mi się była pracownica gminy która była na emeryturze oczywiście przechodzili obok siebie dużo starsza od niego myślicie że powiedział jej dzień dobry takich nie możemy wybierać na reprezentantów naszej małej społeczności to musi być człowiek godny szacunku i powinien szanować nas wyborców po tym co usłyszałem od tej kobiety on dla mnie jest mniej niż ZERO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 65. No prosze a taki inteligentny mial byc? Dla mnie wojt powinien byc czlowiekiem i dobrym gospodarzem!

 66. W szkole nauczyciela Stanisława Tomaszewskiego nazywaliśmy kameleon więcej nie muszę pisać!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>