Strona główna / Regionalne / Gmina Powidz / Chce przywrócić prawa miejskie Powidzowi

Chce przywrócić prawa miejskie Powidzowi

Były wójt Powidza, a obecnie radny Stanisław Tomaszewski złożył wniosek, aby rozpocząć działania zmierzające do przywrócenia praw miejskich Powidzowi. Jego zdaniem, wiele miejscowości w Polsce, mniejszych od Powidza, korzysta z takiej możliwości i staje się miastami.
Zgodnie z dokumentami historycznymi, akt lokacyjny dla Powidza (ius civile) według miejskiego prawa magdeburskiego został nadany w Gnieźnie 8 czerwca 1243 r. przez księcia Bolesława Pobożnego z dynastii Piastów linii wielkopolskiej. Jak zauważa radny Tomaszewski, w przypadku Powidza można by wziąć pod uwagę zarówno tradycję historyczną oraz występujący małomiasteczkowy układ urbanistyczny. Działania zmierzające do przywrócenia praw miejskich można by zakończyć do 2023 r., kiedy obchodzona będzie 780. rocznica nadania aktu lokacyjnego.
– Nawet wojskom amerykańskim, jak tutaj jest adres, tak słyszałem na poczcie, to pisze „City Powidz”. Była rocznica 750. lecia w 1993 r., w 2013 r. 770. lecia i teraz następna okrągła rocznica wypada w 2023 r. Byłoby to chlubne zdarzenie – powiedział Stanisław Tomaszewski. Jak do jego wniosku odnieśli się pozostali radni i obecny wójt Powidza Jakub Gwit? Przeczytasz w najbliższym Kurierze.

9 komentarzy

 1. i podatki wyższe…Panie co Pan mówi

 2. Królewskie miasto Powidz. Kiedyś to były czasy! Do dziś pozostało tylko jezioro (zresztą coraz mniejsze).

 3. Kto za tym pójdzie ma klapki na oczach. Strzałkowo też mogłoby być miastem, ale mądrego wojta maja i nie dają się nabrać na te ekscesy. A jakie to smutne we wsi tylko sklepy spożywcze i nic więcej nie opłaca się tu prowadzić. ŻAL żal

 4. Dla miast są różne programy i unijne źródła ich finansowania. Nie można bez przerwy tylko narzekać i być niezadowolonym. Nie ma już zbyt wielu Powidzan takich z dziada pradziada. Gdzieś się to wszystko rozmyło. Warto się zastanowić, skąd wziął się ten marazm. Warto poszukać jakiegoś rozwiązania, bo Powidz ma perspektywy. Trzeba je wykorzystać. Przeszłość nie powinna być balastem, powinna być motorem napędowym do działania, tak, ja to robili dawni mieszkańcy tej miejscowości. Był przecież i taki czas w historii Powidza, kiedy ta miejscowość była stolicą powiatu.

 5. były radny

  Panie radny lepiej pomyśl jak naprawić drogi , zwiększyć ochronę środowiska a przede wszystkim czystości jeziora .
  To są twoje pioretyty Twojej pracy a nie szukaj bzdurnego rozgłosu o sobie !!!!!!

 6. Czy zdjecie sobie panstwo sprawe, ze jako miasto nie bedziemy miec tylu dotacji i ekstra programow? Nauczyciele stracą duza czesc pensji, ceny wody i smieci jeszcze wzrosna, podatki lokalne, te od nieruchomosci… Po co nam to? Drogi tylko zaorac, infrastruktura wodna lezy, a chcecie panstwo mowic zescie z miasta? Nie zrobi sie z prosiaka szlachcica ubierajac go w zlote kierpce, kiedy ten do pasa w blocie stoi. Panie radny, rob sobie pomnik ze spizu innymi narzedziami, chcesz sie pan zapisac w historii, ale nie kosztem mieszkancow!!

 7. W 1934 było dokładnie tak samo. Rezygnujemy bo podatki, bo to, bo tamto…

 8. nie nie nie

  może by tak referendów, to zbyt ważna decyzja żeby sami radni i o tym decydowali

 9. 10 nowych miast powstalo w tym roku w Polsce w poprzednich latach podobnie czy trzeba wywazac otwarte drzwi czy wystarczy zasiegnac informacji w tych gminach czy cos przez to stracily czyzby ci wszyscy co zabiegali o miasta byli glupsi od powidzkich malkontentow?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>