Strona główna / Regionalne / Gmina Powidz / Policjanci szkolili żołnierzy amerykańskich

Policjanci szkolili żołnierzy amerykańskich

W 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu odbyło się kolejne szkoleniowe spotkanie z żołnierzami armii amerykańskiej. Prowadzili je policjanci i strażacy oraz przedstawiciele Urzędu Gminy w Powidzu. Głównym celem spotkania było zapoznanie amerykańskich mundurowych z przepisami polskiego prawa oraz propagowanie właściwych zachowań na akwenach wodnych, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych.
Szkolenie dla amerykańskich gości zorganizowano 10 lipca. Wzięli w nim udział Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Słupcy mł.insp. Jan Rabiej z policjantami i przedstawicielem Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, bryg. Rafał Chmiel Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy ze strażakami oraz wójt Jakub Gwit wraz z pracownikami. Tym razem prowadzący spotkanie skupili się na bezpieczeństwie podczas spędzania czasu wolnego od służby.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy w trakcie szkolenia propagowali akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Dzięki przygotowanym prezentacjom i filmom instruktażowym przybliżyli żołnierzom specyfikę Jeziora Powidzkiego, zapisy Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych oraz lokalne prawo obowiązujące w gminie Powidz. Na konkretnych przykładach omówili niewłaściwe zachowania na terenach przywodnych oraz podczas korzystania ze sprzętów pływających, pozwolenia oraz dokumenty uprawniające do wędkowania w Polsce. Policjanci zwrócili uwagę żołnierzy na zasady odpowiedzialności za nieprzestrzegania porządku i ładu publicznego. Strażacy przypomnieli o zakazach używania ognia w lasach. Wójt gminy Powidz zaprosił Amerykanów do korzystania z informacji zamieszczonych w języku angielskim na stronie internetowej lokalnego samorządu oraz przekazał informatory o gminie.
Spotkanie z żołnierzami amerykańskimi stacjonującymi w Powidzu było kolejnym z cyklu szkoleń. Wcześniej policjanci i żandarmi wojskowi informowali o obowiązujących w Polsce przepisach karnych w przypadku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa, wskazywali jak postępować, aby nie stać się ofiara przestępstwa oraz gdzie szukać pomocy, informowali o przepisach ruchu drogowego i zasadach poruszania się pojazdami służbowymi.

3 komentarze

  1. Daremne siły próżny trud, żeby coś do nich dotarło potrzebny jest B-52.

  2. dobrze że sojuszników szkoli policja „pełna harmonia” ponieważ w Powidzu staje się coraz bezpiecznie a wójtowi dziękuję za to że zdecydował się na monitoring Powidza

  3. Dlaczego nie przyjechali przeszkoleni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.