Strona główna / Regionalne / Gmina Powidz / Powidz w audycji Radia Zet

Powidz w audycji Radia Zet

Na antenie Radia Zet słuchacze z całej Polski mogli usłyszeć o problemach Powidza związanych ze stacjonowaniem na terenie miejscowej bazy wojskowej żołnierzy sił amerykańskich. Głównym tematem audycji była kwestia natężenia ruchu ciężkich pojazdów wojskowych. Ze względu na umowy międzynarodowe gmina Powidz nie może pobierać od wojsk sojuszniczych podatków od środków transportowych.

Gmina Powidz zwróciła się niedawno do ministerstwa finansów z prośbą o wyjaśnienia w kwestii pobierania od sojuszniczych wojsk amerykańskich stacjonujących na terenie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego podatku od środków transportowych. Właśnie ten wątek poruszony został w audycji jednej z największych stacji radiowych w Polsce.

– Okazało się, że w przypadku wojsk sojuszniczych taki podatek nie może być pobierany. Wynika to m.in. ze specjalnej umowy międzynarodowej o statusie wojsk amerykańskich na terenie Polski. Wójt Jakub Gwit martwi się, że to dla gminy spora strata, bo ciężkie pojazdy wojskowe jeżdżą przecież po gminnych drogach – usłyszeli w minionym tygodniu słuchacze Radia Zet.

Na antenie Radia Zet wójt Jakub Gwit zwrócił uwagę, że ciężki sprzęt wojskowy i pojazdy przewożące ten sprzęt generują duży ruch, co jest dużym obciążeniem i naraża nawierzchnię dróg na zniszczenia.

– Generuje to określone koszty, nie da się tego ukryć. Ażeby chociaż usprawnić funkcjonowanie tego ruchu ciężkiego pojazdów trzeba by poczynić jakieś inwestycje. Nie mówię nawet o jakiś dużych, drogowych, ale chociażby żeby zabezpieczyć bezpieczeństwo pieszych, o jakichś odcinkach chodnikowych – mówił na antenie popularnej Zetki włodarz powidzkiego samorządu.

I jak trafnie zauważył prowadzący audycję radiową dziennikarz, na takie inwestycje gmina musi niestety wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni…

12 komentarzy

 1. panie wójcie tych życzeń bożonarodzeniowych to się nawet czytać nie chce, weź pan napisz krótko na temat i z sensem, a nie jakieś wywody na A4 z cytatami jakbyś pan wypracowanie na polski pisał, komu to się chce czytać, my prosty lud jesteśmy

  • komentarze to powinny być chociaż trochę a propos artykułu panie bobka. Takie uwagi można napisać na stronie gminnej, albo na facebooku, pod życzeniami.

 2. Gmina żyje z wojska. Bez wojska ta gminka nie ma racji bytu. Bez podatku od nieruchomości z lotniska ta gmina jest bankrutem. Więc Wójcik niech przestanie gadać głupoty. Cały czas bierzecie to też coś od siebie dajcie. Czy może ktoś wie jaki procent budżetu gminy stanowi utrzymanie urzędu? Może tam jest sporo rezerw.

 3. Fakt jest taki ze wójt zataił bardzo waźną kwestię ze od każdej działki budowlano rekrajacyjnej ppbierane sa bardzo duże podatki od gruntu a tych działek jest bardzo duźo na terenie gminy Powidz to gdzie są te fundusze .?????

 4. PO=Postkomuna Obywatelska, PSL=Postkomunistyczne Stronnictwo Lewackie, .N=Neokomunistyczna.

  Wykopać amerykanów z Powidza

  • Orion – a PiS ??????? czekam na odpowiedź

  • PO=Postkomuna Obywatelska, PSL=Postkomunistyczne Stronnictwo Lewackie, .N=Neokomunistyczna.

   prawo i socjalizm

 5. polon&nierad

  popieram wykopać amerykanów stąd, mam ich dość, banda i nic więcej, mieszkać tu się odechciewa, wójt nic dla mieszkańców nie robi

 6. mi to już nie chce sie patrzeć ani na wójta ani na amerykanów ani na te spelune szamana

 7. może i dowództwo amerykańskie ma prezencję ale wszystko to co stacjonuje w powidzu to brak słów

 8. wyrzucić amerykanów z Powidz . Dumni jesteśmy że posiadamy jedno z największych lotnisk wojskowym , a akupant nam chce zabrać , wyciąć 40 hektarów lasu . I za to my wszyscy zapłacimy , a okupantowy robimy wakacje w Powidzu , co to za wojsko jak z piwami chodzi po Powidzu. Ludzie obudzcie się bo będzie za póżno

 9. ci amerykanie to jakieś nieporozumienie, zarzygali ulice, szczają gdzie popadnie, wystawiaja swoje zady gdzie popadnie to wygląda jak poprawczak nie jak wojsko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.