Strona główna / Informacje / Aktualności / Proboszcz z Koszut idzie na emeryturę

Proboszcz z Koszut idzie na emeryturę

Ks. Ksawery Wilczyński, od 22 lat proboszcz w parafii pw. św. Bartłomieja w Koszutach Małych 1 lipca przejdzie na emeryturę. Dzisiaj z rąk prymasa Wojciecha Polaka odebrał oficjalny dekret w tej sprawie. O tym, kto zastąpi ks. Ksawerego w Koszutach piszemy w aktualnym numerze Kuriera. Tam przeczytacie też Państwo o innych zmianach personalnych w parafiach w naszym powiecie.

31 komentarzy

 1. archidiecezja.pl
  tam wszystko jest

 2. Sam odchodzi czy go zmuszono….

 3. Ks. Wilczyńskiemu życzę dużo zdrowia i radości oraz Błogosławieństwa Bożego. Bóg zapłać za wszystko.
  Dziękujemy również ks. Wojciechowi Kowalskiemu który odchodzi do Mogilna, oraz ks. Mariuszowi Misiorowskiemu który odchodzi do Wrześni,
  Serdecznie witamy ks. Daniela Zientatę który przychodzi z Kiszkowa .Pozdrawiam.

  • Pani Barbaro ks. Daniel Zientara. Wiadomo przy pisaniu postów litera r została zastąpiona t.
   Ks. Szymon Pawłowski, dotychczas wikariusz w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu, został mianowany proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Brudni.
   Dla przypomnienia w latach 2007-2009 wikariusz w parafii św. Wawrzyńca w Słupcy.
   Nikt na ten temat nie napisał o byłych wikariuszach sprzed lat, którzy są teraz proboszczami może warto przypomnieć tak od 1989 roku?

 4. wszystkie szczegółowe informacje na stronie Archidiecezja Gnieżnieńska

 5. szkoda księdza spoko facet

 6. Sam odszedł czy został przymuszony….

  • Andy
   Ile ma lat ks.Wilczyński ? Jeżeli skończył 75 lat to w tym wieku odchodzą na emeryturę.Może biskup przedłużyć

  • no właśnie ks.Wilczynski ma 70 i co mi tu nie pasuje do całości……..są mniejszze pparafie i księża zostają albo dostają nowych- Brudzewo a tutaj łącza z Farą.

  • eda
   a może choruje i chciał odejść ?

 7. Szkoda proboszcza

 8. Dobry ksiądz, mało takich.Szkoda,że nie może zostać na parafii – to jego dom.Dziwny system. Parafianie to jego rodzina będzie nieszczęśliwy wśród obcych mu. KSAWERY BOG ZAPŁAĆ ZA obecność i pozostanie człowiekiem dla innych.

  • M.w.J
   A z jakiego powodu nie może zostać na parafii ?? W Zagórowie emerytowany proboszcz został

  • Szkoda, że emerytowany proboszcz Ksawery Wilczyński nie został rezydentem tak jak miało miejsce w parafii św. Wawrzyńca w Słupcy, gdzie ks. proboszcz i obecnie dziekan słupecki Tomasz Ryś wyraził zgodę by pozostał jego poprzednik ks. kanonik Józef Warga, który nie chciał być w domu emerytowanych księży w Gnieźnie, gdyż jak sam mówił nie znał księży z jego rocznika z archidiecezji gnieźnieńskiej, gdyż do 2003 roku był związany z diecezją włocławską podobnie jak parafia słupecka.
   Nie wiem czy też prosił o to czy nie i gdzie od 1 lipca będzie mieszkał ks. Ksawery?

 9. Tutaj był jego dom…tutaj był proboszczem od 22 lat…jest nadal naszym wspaniałym księdzem.
  Niestety jeszcze tylko kilka dni..Myślę ,że niewielu z nas spotka na swej drodze takiego księdza..
  Bóg zapłać za cały ten czas

  • RR
   co stoi na przeszkodzie by został jako rezydent ?

  • gon
   A gdzie ks kanonik Józef Warga obecnie przebywa ?

  • ks kanonik Józef Warga przebywa jako rezydent w parafii św. Wawrzyńca w Słupcy za zgodą dziekana słupeckiego Tomasza Rysia.

 10. Dziwna ta instytucja. Jedni księża szukają pracy by się utrzymać, inni zaś mają po dwie parafie. O co tu chodzi?
  Parafia Koszuty Małe nie jest taka mała. Połączenie jej z parafią św. Wawrzyńca w Słupcy jest bardzo ryzykowne. Któraś z tych parafii zapewne na tym ucierpi.Która??? Zobaczymy.

  • Na pewno straci najbiedniejsza? A szkoda, że nie został proboszczem ks. Andrzej Sobaszkiewicz obecnie nie mający swojego przydziału?
   Skoro jest duchownych mało to dlaczego się traci tych co są najbliżej pod ręką lub od razu młodych księży po święceniach wysyła się na kolejne studia? Uważam , że najpierw po święceniach minimum 5 lat na parafii i problem byłby mniejszy. Bo teraz pewnie kolęda rozpocznie się w Wawrzyńcu na początku grudnia? jak to ma miejsce w parafii Maksymiliana Maria Kolbe w Koninie u byłego proboszcza słupeckiej fary ks. prałata wikariusza biskupiego Wojciecha Kochańskiego.

 11. Nie rozumiem dlaczego nie może zostać na parafii jako emeryt

 12. Coraz trudniej zrozumieć tę instytucję i w nich rządzących, bo im na nas parafianach nie zależy. Mają nas za nic i to bardzo wyraźnie daje się odczuć. Poczekajcie jak będziecie mieli powołania. Poszukajcie sobie takich co to z rączki będą wam jadali i na „smyczy”dadzą się prowadzić. Dla Chrystusa jesteśmy przyjaciółmi a dla was -NIKIM. Odwalcie się więc od nas i przestańcie błaznować a przede wszystkim okłamywać.

 13. Księże Ksawery! Możesz być dumny z twego posługiwania i chociaż kończysz swoje posługiwanie nie otrzymawszy choćby tytułu kanonika za swoją posługę, to wiedz, że dla mnie jesteś kapłanem i człowiekiem o wiele bardziej wartościowym niż nie jeden kanonik, prałat a nawet biskup. Pamiętasz:”Pierwsi będą ostatnimi…”. Obyśmy się w wieczności o tym nie przekonali. Szczęść Ci Boże na dalsze dni i lata twojego życia.

 14. Aktualne wydanie nr 25/2017 http://www.wsieci.pl/-pnews-.html?utm_source=twitter&utm_medium=button&utm_campaign=wSieci-social-buttons

  Chcesz wiedzieć kim jest Prymas Polak to warto poczytać.

  • Okazuje się, że to jedna wielka klika. kardynał Nycz, Prymas Polak, Tusk, ks. Sowa i wielu innych oficjeli, którzy mają gdzieś dobro Narodu i Obywateli. Prymas w tym towarzystwie to MARIONETKA.
   Jak widać PO sprytnie przygotowywało sobie grunt pod współpracę z kościołem. To ci mamy człowieka mieniącego się Prymasem Polski. Aż dziw, że Prymas Wyszyński jeszcze dotychczas nie zainterweniował tam w wieczności w sprawie Polaka. Tak Polaka, gdyż osobiście nie uznaję jego prymasostwa. To człowiek niegodny tego zaszczytu.

 15. Parafianka niezbyt praktykująca

  Wielka szkoda że ks.ksiądz Ksawery odchodzi, bo jest wspaniałym człowiekiem ; inteligenty,mający ciekawe zainterseowania, poprostu człowiek z pasją.Dużorobił dla ludzi, zawsze po kolendzie rozdawał ciekawe materiały historyczne, które sam opracował, do dziś korzystamu z jego parafialnej ksiązki telafonicznej
  Zawsze na jego pomoc można było liczyć, psjonował się historią i chętnie dzieliły się z innym swoja wiedzą.A co najważniejsze nie były pazerny na pieniądze , co u większości księży jest rzadkością. Uważam że parafia koszucka bardzo dawno nie miała tak dobrego pasterza, No może starsi parafianie pomietają ks. Golę, ale to odległe czasy, bo upłynęło już pół wielk. Życze ks. Ksaweremu dobrego zdrowia i samych słonecznych dni.

 16. W odpowiedzi dla jackk z 14.06.br
  Dlatego nie można zostać emerytem na parafii bo to zależy kim byłeś.
  Prymas Polak dzieli swoich księży na: najlepszy, lepszy i do dupy. Jak myślisz, czemu ksiądz Ksawery nie może pozostać emerytem na parafii w Koszutach Małych? No…no…no…? Bo był widocznie do…

 17. wstydzący się takiego Prymasa

  Parafianie koszuccy! Słyszeliście jak parafianie ze Stawu olali wizytację Polaka. W całości była zaledwie garstka ludzi. Trochę więcej było na mszy z bierzmowaniem ale to tylko dlatego, że bierzmowani mieli swoich świadków. Prymas Polak myślał zapewne, że po dwóch latach odkąd wyrzucił księdza Andrzeja z parafii za to, że wraz z członkami Rady Ekonomicznej udowodnił Kurii kradzież ziemi parafialnej (23h), ludzie już mu to zapomnieli. Rozczarował się ale jak zwykle do tego się nie przyzna. U niego pokora i miłosierdzie to tylko słowa nie mające pokrycia. Wyciągnijcie z tego wnioski. Jedyna na nich metoda. Oni mają nas gdzieś to my tym bardziej. Dziekan podejmując się opiekować waszą parafią zrobił to dlatego, że jest przyjacielem Prymasa. Nie pomyślał jednak, że taka sytuacja będzie dodatkowym obciążeniem dla wikariuszy. Jak widać to też gorsza kategoria ludzi a więc nikt się z nimi nie liczy. Oto prawdziwy obraz naszych przywódców duchowych. Co za dno!

  • Nie tyle martwiła bym się o wikariuszy co o proboszcza. Nie wiem czy da sobie rade z tyloma dodatkowymi sprawami. Już teraz wygląda na przemęczonego – stwierdzam to po ostatniej wizycie w kancelarii. Nie wiem czy Prymas dobrze to przemyślał.

 18. zirytowany
  A co możesz dobrego powiedzieć na temat tego z Torunia ?

 19. Ks. Wilczyński został usunięty z parafii z powodu jego przywiązania do Tradycji Kościoła. Ks. Wilczyński podjął się sprawowania Mszy Świętej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego (mówiąc w skrócie Mszy Trydenckiej), i to najbardziej bolało księży i biskupów. To msza bez żadnego dodatku protestantyzmu, taka, jak powinna być msza. A dziś w kościele jest od góry tendencja aby katolicy tak na prawdę stali się protestantami, aby nie mogli uczestniczyć w swojej przez wieki odprawianej mszy Trydenckiej. I to był powód usunięcia ks. Ksawereego z Koszut i wywalenia go do emerytów, aby nie miał dla kogo odprawiac tej mszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>