Strona główna / Regionalne / Gmina Strzałkowo / Chciał wymienić piec. W Strzałkowie nie może

Chciał wymienić piec. W Strzałkowie nie może

Jak podkreślają urzędnicy, zgodnie z uchwałą Rady Gminy Strzałkowo dofinansowanie obejmuje tylko wymianę systemu węglowego na ekologiczne.

Na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową otrzymaliśmy maila od jednego z Czytelników, który po przeczytaniu naszego artykułu informującego o jakości powietrza w Strzałkowie napisał, że ma ciekawe informacje dotyczące walki ze smogiem: – Chcę wymienić piec centralnego ogrzewania, tzw. śmieciuch na piec klasy 5 spełniający wymogi normy PN-EN 303-5:2012 zasilany ekogroszkiem (proces spalania w takim piecu maksymalnie ogranicza emisję groźnych substancji) i zwróciłem się do Gminy Strzałkowo o dotację na wymianę pieca powołując się na uchwałę Rady Gminy mówiącą o dofinansowaniu. Jak się dowiedziałem od pracownika gminy dotacja do takich piecy nie jest możliwa, bo pali się w nim ekogroszkiem, a on jest produktem węgla kamiennego. Napisałem maila z zapytaniem do Urzędu Miasta Słupca i tam otrzymałem informację, że dofinansowanie na terenie Słupcy do piecy klasy 5 zasilanych ekogroszkiem jest możliwa, ponieważ spełnione są warunki normy wyżej wspomnianej i bardzo restrykcyjne wymogi co do spalania piecy klasy 5. Pracownik Urzędu Gminy w Strzałkowie stwierdził, że w naszej uchwale nie ma wspomnianych piecy klasy 5 na ekogroszek i nie będzie dofinansowania. Spytałem się dlaczego w oddalonej Słupcy jest to możliwe, a u nas nie. Nie każdego stać na ogrzewanie gazowe oraz piece na pellet, olejowe, elektryczne, a tylko na takie można otrzymać dofinansowanie.

Więcej w Kurierze.

6 komentarzy

 1. Moim zdaniem słuszne podejście jest w Strzałkowie. Nie po to był gaz podciągnany żeby teraz dotowac „eko” groszek. Jak walka że smogiem to na poważnie a nie marnować pieniądze na polsrodki.

  • Czytelnik Eko

   Piece klasy 5 na ekogroszek to nie półśrodki, lecz nowoczesne rozwiązanie dla tego typu paliw.Kotły z automatycznym podawaniem paliwa. Jak już wspomniano istotny wpływ na parametry emisyjne ma odpowiednia organizacja procesu spalania. W dostępnych na rynku kotłach klasy 5 proces spalanie przebiega współprądowo – są to kotły na węgiel, w których paliwo do komory spalania podawanie jest automatycznie. Odpowiednio dystrybuowane powietrze pierwotne oraz podawane w sposób zautomatyzowany małymi dawkami paliwo dostarczane są do górnej warstwy rozżarzonego paliwa – strefy spalania – z tego samego kierunku. Dzięki temu lotne produkty odgazowania przechodzą przez strefę żaru o wysokiej temperaturze, ulegając prawie całkowitemu spaleniu.Z racji wydłużenia obiegu spalin niemal niezbędnym elementem stał się wentylator wyciągowy ułatwiający ich odprowadzenie. Skutkiem wprowadzonych zmian jest zdecydowane obniżenie temperatury spalin do poziomu 100-120°C.Modyfikacje nastąpiły również w komorze palnika. Zastosowano katalizatory ceramiczne celem zmniejszenia emisji poprzez dopalenia gazów spalinowych. Należy podkreślić, że za zasadniczą część emisji odpowiada palnik.

   Technologia poszła do przodu , ale niewiedza oraz myślenie ludzi widzących ekogroszek jako trujące paliwo zostało.

  • Tylko że są jeszcze okoliczne wioski co nie mają gazu więc co mają podłączyć

 2. To jest wynik niewiedzy ludzi myślących, że ekogroszek jako pochodna węgla kamiennego nie jest eko. Tak przyznaje rację, że samo paliwo nie jest eko, ale proces spalania tego paliwa w wysoko zaawansowanej technologii piecy klasy 5 spełniającej rygorystyczne normy staje się już eko. Liczy się to co leci z komina , a nie to co wsadzimy do pieca

 3. 1. Ekogroszek to po prostu węgiel, paliwo kopalne. Nazwa „ekogroszek” to nazwa handlowa, tym samym mógłby się nazywać „zdrowy węgielek”.
  2. Starania producentów piecy są duże, bo z tego żyją, ale nie oszukujmy się, to nadal węgiel kamienny.
  3.Technologia poszła do przodu – oczywiście, ale mam propozycję – ja palę gazem ziemnym, „czytelnik” ekogroszkiem – stańmy przy swoich kominach i oddychajmy tym, co z nich wylatuje, zobaczymy kto dłużej postoi na dachu 😉
  4. „Liczy się to co leci z komina , a nie to co wsadzimy do pieca” – no to zdanie jest bomba, chyba dziecko z przedszkola to napisało !!!! Albo idiota…..?

 4. Tylko że są jeszcze okoliczne wioski co nie mają gazu więc co mają podłączyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.