Strona główna / Regionalne / Gmina Strzałkowo / Nie chce biskupów na swoim pogrzebie

Nie chce biskupów na swoim pogrzebie

– Nie życzę sobie, aby którykolwiek z biskupów gnieźnieńskich, uczestniczył w moim pogrzebie. To oni przyczynili się swoim postępowaniem wobec mnie i nie tylko mnie, że podupadłem na zdrowiu – pisze były administrator parafii w Stawie ks. Andrzej Sobaszkiewicz. Na łamach Kuriera ks. Sobaszkiewicz opublikował swoją ostatnią wolę. Więcej w jutrzejszym Kurierze.

51 komentarzy

 1. Pogrzeb to nie wesele. Gosci sie nie zaprasza.

 2. Tak sie zastanawiam czy z jego głową wszystko ok

  • Może wpierw warto pomyśleć ile dobra czynił i jak bardzo dla ludzi był oddanym w swej dotychczasowej pracy kapłańskiej. A potem może przyjdzie refleksja by takich opinii nie wyrażać. …

  • Z twoją napewno nie.

  • Z twoją F napewno nie.

 3. Wybacz im proszę bo to nie chrześcijańskie. Każdy odpowie za swe życie a komu wiele samo od tego więcej będą wymagać. Proszę zauważyć ze nie ma kim obsadzac obecny Pasterz parafii. To jest odpowiedź na takie postępowanie. Zmarło 6 księży którzy jeszcze pełnili funcje proboszczów. Kilku walczy z nowotworami kilku odeszlo z kapłaństwa a mamy 10 miesięcy dopiero tego roku. 2 nowych księży wyswieconych. Takiego roku nigdy nie było. NIGDY.

  • Co siejesz to zbierać będziesz. Co zbierać może tak fałszywy i obludny człowiek jakim jest Prymas Polak. Jak go zobaczę w telewizji, zaraz zmieniam kanał, przez co spada oglądalność. Twórcy programów miejcie to na uwadze.

 4. ja też nie chcę biskupów

 5. ja też nie chcę biskupów

 6. Ksiądz Andrzej jest bardzo lubiany. Ma prawo wyrazić swoje zdanie.

 7. Dziecko minionej epoki.

  Żal mi go to straszne jaki los go spotkał był proboszczem gdy bylam dzieckiem. To dzieki niemu szlam do kościoła on nam wszystko potrafił wytłumaczyć. Nie zasługuje na taki los.

 8. Ksiądz, proboszcz… A gdzie tu wiara, gdzie wybaczanie.

  • Czemu nie zapytasz o to Prymasa, który cały czas pomiata ks. Sobaszkiewiczem? On powinien dać przykład!

  • Wierzy się w Boga a nie pasibrzuchów

 9. Ktoś, pytaj najpierw odpowiedzialne za tę sytuację ks. Sobaszkiewicza. Dziekan w imię posłuszeństwa biskupowi kazał ks. Andrzejowi skakać do szamba a Prymas – w ogień. Gdzie tu przebaczenie?!

 10. Ludzie PRAWDY nigdy nie byli lubiani a tym bardziej tych, którzy niby tę prawdę głoszą Mamy tego dowody.

 11. Ma racje i to świętą,w dniach ostatnich to czyste serce i spokojne sumienie najważniejsze a nie czerwone dywany i frędzle.Kto poznał oddanie i postawę chrzescijanską ks Andrzeja ten wie że dla Boga jest on wygrany.Boli jedynie jego ziemska niedola niestety.

 12. Ksiądz, biskup, prymas… A gdzie tu wiara, gdzie wybaczenie.

 13. Na tym świecie nie ma sprawiedliwości.

  • pele – nie było, nie ma i nie będzie skoro jak widać, pasterze(nie wszyscy)naszego kościoła żyją w kłamstwie, nienawiści i pogardy dla człowieka. Tak bardzo bym chciał, by przestali mówić kazania, bo to i tak psu na budę, a przynajmniej w spokoju mógłbym uczestniczyć we Mszy Świętej. Obecnie słuchając co wygadują i widząc co robią, to mnie dosłownie jasna ch….a zalewa. Gdyby nie to, że wychowuję dzieci, nie wiem czy bym chodził do kościoła. Ja mam dość sytuacji nerwowych w codziennej pracy, po cóż mi jeszcze denerwować się w kościele. Ale tych „panów w sukienkach” to nie obchodzi. Oni tylko widzą swoje i siebie.

 14. Po co sie wypowiadal publicznie. Prymas nim pomiatal to na odwet powinien go zawstydzic i wybaczyc.. Niech sie tamten wstydzi.

 15. Jest prawo,,ostatniej woli,,

 16. Ktos, udajesz głupola czy rzeczywiście nim jesteś. Widać, że nie znasz kompletnie całej sprawy ks. Sobaszkiewicza a się wypowiadasz. Zawstydzić prymasa a zawrócić Wisłę kijem to jedno i to samo. Po drugie twoim zdaniem wybaczać to znaczy przyklaskiwać złu?
  Nie podpowiadaj ks.Sobaszkiewiczowi jak ma postępować, bo na ile go znam, wiem, że wie co robi i co robić należy. W 100% działanie ks. Sobaszkiewicza napewno nie ma nic wspólnego z odwetem. Odwet to Prymasa broń. Szkoda, że ks.Sobaszkiewicz w tej walce nie o własne sprawy ale sprawy pokrzywdzonych, jest niestety osamotniony. Czyli i my powinniśmy się wstydzić albo mu pomóc.

 17. Ktos – gdzie ma się wypowiedzieć i pokazać nam, jak nami manipulują i nas wykorzystują, skoro wszyscy się chowają i go olewają?
  Dla niego to jedyna droga na której nas informuje, ostrzega i broni. A my co? Zamiast wdzięczności jeszcze go szkalujemy i oskarżamy. To ci dopiero chrześcijanie.

 18. Bo można….. ,zwolnią z pracy ,zbesztają ,zlekceważą,pozbawią nieprawnie srodków do życia,zarzucą wiele wiecej niż sam możesz pomyśleć a to wszystko za co ?za karę…..i za prawdę….a na tym swiecie sprawiedliwosci nie ma niestety,a cena za prawdę wysoka bardzo,czego przykladem jest ks.Andrzej,a kto szybki do osądów niech pochodzi trochę w jego butach ……i pomysli sobie w duchu po której stronie wolałby,a po której w rzeczywistości by stanął!

 19. To sa czasy ostateczne …
  Zło będzie triumfowac ale do czasu. Wszędzie liczyć będzie się pieniądz ,pycha ,buta ,panowanie i brak miłości bliźniego. Ludzie staną się jak bestie bez współczucia ,litości i szacunku do drugiego człowieka.

 20. taka prawda

  Ciekawe dlaczego nikt nie pisze calej prawdy od poczatku ….o tym co bylo przyczyna zwolnienia ks Sobaszkiewicza z parafii ze Stawu. Więc ks Andrzej został przekonany przez byłego przewodniczącego gminy pana Paw…. jego kolege pana Pecz…..by zawalczyl o ziemię należące do Parafii .jesli by to się udalo to Ci panowie mieliby je dzierżawić zamiast śp.pana Kacz… Który dzierzawil je od kurii. Niestety misterny plan niewypalil i dwóch bohaterskich rolnikow szybciutko się wycofalo a ksiądz został usunięty z parafii za publiczna walke z kurią o ziemie które faktycznie do Stawu należą.Najgorsze ze tak dobry człowiek jakim jest ks Andrzej został zupełnie sam w tej nierównej walce..i to powinno byc pierwszym artykułem po zwolnieniu księdza….jak to został wmanipulowany w rolniczą zazdrość.

 21. To jest krzyk rozpaczy człowieka i kapłana bez pomocy a zniszczonego całkowicie. Nie zasłużył na takie położenie. Prymas powinien natychmiast z nim się spotkać. ..tu idzie o wieczne zbawienie obojga i o zamknięcie sprawy i strasznego zgorszenia. Tylko Prawda może uleczyć i zwyciężyć. Straszna odpowiedzialność przed Bogiem.

 22. Prawda nie wszystkim służy a komu nie służy to widać …otwarcie .ludzie otwórzcie oczy!ks Andrzej za prawdę cierpi po dziś dzień a druga strona milczy…dlaczego pytam? Dlaczego milczy…?A ludziom to co tłumaczyć się nie trzeba ? A my to przepraszam co -lud ciemny niczym z epoki kamienia łupanego ,rozumu swojego nie mamy ?trzeba pomóc człowiekowi póki czas,żeby nie było zbyt późno….

 23. Jezus powiedział. Mnie prześladowali to i was prześladować będą

 24. Ewangelia na XXIV Niedzielę Zwykłą. Przebacz winę bliźniemu. Czytanie z Księgi Syracydesa
  TEGO KTORY SIE MŚCI SPOTKA ZEMSTA OD PANA.ON GRZECHY JEGO DOKłADNIE ZACHOWA W PAMIECI

  • Anonim, żeby tylko Prymas zechciał cię posłuchać i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Mam jednak wrażenie, że tego nie zrobi, bo „lepszych” od niego nie ma. Tak przynajmniej jemu się wydaje.

 25. Anonim przetłumacz Prymasowi to co napisałeś „z polskiego na nasze”, bo to że Polak, to nie znaczy, że rozumie ludu wolę.

 26. Ksiądz oskarża biskupa o przestępstwo. Sprawa trafia do Zbigniewa Ziobry
  (https://wiadomosci.wp.pl/ksiadz-oskarza-biskupa-o-przestepstwo-sprawa-trafia-do-zbigniewa-ziobry-6234755022387329a

  Poczytajcie i zobaczcie, kim jest ksiądz dla biskupa. Miłej lektury.

 27. Może warto dowiedzieć się prawdy o przekrętach księdza Sobaszkiewicza. Powinien podziękować, że prymas tego nie wywleka bo by poszedł siedzieć!

  • Ooo tu nie chodzi o Prymasa. Siedzieć to idzie się za łamanie prawa cywilnego i Prymas by mu nic nie pomógł. Teraz jest tylko cierpienie tego kapłana za PRAWDĘ i tylko PRAWDĘ. jeśli natychmiast się nie spotkają ,to źle to widzę. …bardzo źle.

  • Jakie przekręty ty mały człowieczku.

 28. Nie znam drugiego takiego księdza jakim jest ks.Andrzej.On służy ludziom i Bogu.A tym co tak Ks..skrzywdził to zapłaci sam Bóg.On widzi słyszy i czeka….Księże Andrzeju trwaj przy swoim ,jesteśmy z Tobą .Wspierałeś nas w zdrowiu i w chorobie.Pamiętam w naszych modlitwach o Tobie.A na tych w purpurach przyjdzie czas rozliczenia.

 29. ZR wylicz te przekręty ks. Sobaszkiewicza i skoro są prawdziwe nie bój się podpisać imieniem i nazwiskiem a nie ZR. To co napisałeś zasługuje na zgłoszenie do Prokuratury i ty wiesz o tym bardzo dobrze. Dlatego czynisz zarzuty ks. Sobaszkiewiczowi z ukrycia jak tchórz i świnia byś czasami sam nie siedział. Boli cię prawda? To wsciekaj się na tych, którzy zamiast ją głosić i nią żyć, swiadomie ją odrzucają, Pokaż więc swoją odwagę i wylicz te przekręty.

 30. Wczoraj w Słupcy spotkałem ks. Andrzeja Sobaszkiewicza. Zapytałem go o reakcję Prymasa na artykuł w Kurierze.Odpowiedź była krótka: „zero reakcji i zero odpowiedzi” To by znaczyło, że ks. Andrzej ma rację, że obecny proboszcz w Stawie, pozwolił na ponowne zabranie przez Kurię w Gnieźnie tych 23h ziemi. Łatwo się dysponuje nie swoim a co gorsze, oszukuje parafian. Trzy lata jest proboszczem a działań prawie zero. Taki to pożyje!!!

 31. Czy ktoś może mi powiedzieć co proboszcz parafii Staw poczynił w sprawie kaplicy w Unii? Sam przecież powiedział, że kaplica w Unii jest ważniejsza niż problem kościoła w Stawie. Postarał się u Konserwatora o wpisanie tej kaplicy do rejestru zabytków i nadanie numeru? Przecież Konserwator napisał ks. Sobaszkiewiczowi, że obecny proboszcz współpracuje z Konserwatorem. Jaka jest troska obecnego proboszcza świadczy choćby to, że nowy płot wokół kościoła wkrótce będzie murszał i gnił, gdyż on był tylko zakonserwowany a po roku wymagał pomalowania środkiem zabezpieczającym. Ponieważ tego nie zrobiono, płot ten już dziś posiada nalot zielony, czyli mech. Tak się podchodzi do sprawy gdy się płaci za wszystko nie z własnych pieniędzy. Wielu zapewne gospodarzy powiedzieliby:”gospodarz do d***”. Tego zaś Prymas nie widzi i toleruje, bo najważniejszą rzeczą jest, być uległym i wypłacalnym. Szkoda mi Was ludzie z parafii Staw a mogliście mieć tak dobrze.

 32. ZR co z tymi ” przekrętami księdza Sobaszkiewicza” o których pisałeś(aś). Zapomniałeś(aś) czy dopiero wymyślasz?
  Jakie to jest podłe i chamskie, niegodne człowieka, gdy się wymyśla paszkwile i bezmyślnie rzuca się w eter. Może kiedyś ktoś tobie tak uczyni. Zobaczysz jak to boli. Gdybyś miał(a) choć odrobinę uczucia ludzkiego, napisałbyś(napisała) choć jedno, krótkie słowo – PRZEPRASZAM. Ale to trzeba być człowiekiem.

 33. Okazuje się, że Prymas nadal ma to gdzieś. Udanego i „utalentowanego” Prymasa dał nam Watykan no nie?! Historia będzie o nim mówić dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugo, tylko co?

  • Dlatego nie ma kim obsadzić parafi i je łączy by 1 ksiądz obsłużyć musiał 2 parafie…..tylko jest tak ślepy ze taką sytuacja jest odpowiedzią z GÓRY za poniewieranie pracowitych prawych i odwaznych kaplanow. A także za brak jakiejkolwiek troski i zainteresowania chorymi kapłanami. Raz w roku iść do DKE na opłatek to fikcja. Powinien być choć raz w miesiącu. Zaraz połączy kolejną parafie koło Inowrocławia. …czytajcie na stronie AG.

 34. Rzeczywiście….kolejne parafie łączone. ..wynika ze strony Archid.gniez. szkoda ludzi.

 35. A jak by Prymas podjął się duszpasterstwa na tych laczonych parafiach? Może by wreszcie zrozumiał, że to parodia i niszczenie ośrodków duszpasterskich. Zresztą co to go obchodzi.

 36. Dziekana w Miłoslawiu też Prymas olewa. Na miejsce chorego wikariusza (ponoć z winy prymasa lub tego drugiego), nie daje innego. Jak dziekan milczy to niech zapycha. Śmiechu warte to wszystko i kpina z ludzi. Niech Prymas tak dalej postępuje, to jeszcze trochę a będzie zamykał kościoły. Czy on rzeczywiście tego nie widzi?

  • A skąd ma wziąć. ..by dac….to że nie ma kapłanów jest ODPOWIEDZIĄ Z GÓRY na te decyzje jak traktuje się księży. Groził syspensa kapłanom co są przeciw imigrantom. …to by trzeba ze. Piusa V i króla Jana III Sobieskiego exkomunikowac. Podobnie papieża Innocentego XI i O Kordeckiego co bronił przed Szwedami. Niebo milczy slowem ale daje konkretna odpowiedz….trzeba byc ślepym i to bardzo…
   A będzie jeszcze gorzej z powolaniami. ..będzie oj będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.