Strona główna / Regionalne / Gmina Strzałkowo / Nie chce biskupów na swoim pogrzebie

Nie chce biskupów na swoim pogrzebie

– Nie życzę sobie, aby którykolwiek z biskupów gnieźnieńskich, uczestniczył w moim pogrzebie. To oni przyczynili się swoim postępowaniem wobec mnie i nie tylko mnie, że podupadłem na zdrowiu – pisze były administrator parafii w Stawie ks. Andrzej Sobaszkiewicz. Na łamach Kuriera ks. Sobaszkiewicz opublikował swoją ostatnią wolę. Więcej w jutrzejszym Kurierze.

72 komentarze

 1. Pogrzeb to nie wesele. Gosci sie nie zaprasza.

 2. Tak sie zastanawiam czy z jego głową wszystko ok

  • Może wpierw warto pomyśleć ile dobra czynił i jak bardzo dla ludzi był oddanym w swej dotychczasowej pracy kapłańskiej. A potem może przyjdzie refleksja by takich opinii nie wyrażać. …

  • Z twoją napewno nie.

  • Z twoją F napewno nie.

 3. Wybacz im proszę bo to nie chrześcijańskie. Każdy odpowie za swe życie a komu wiele samo od tego więcej będą wymagać. Proszę zauważyć ze nie ma kim obsadzac obecny Pasterz parafii. To jest odpowiedź na takie postępowanie. Zmarło 6 księży którzy jeszcze pełnili funcje proboszczów. Kilku walczy z nowotworami kilku odeszlo z kapłaństwa a mamy 10 miesięcy dopiero tego roku. 2 nowych księży wyswieconych. Takiego roku nigdy nie było. NIGDY.

  • Co siejesz to zbierać będziesz. Co zbierać może tak fałszywy i obludny człowiek jakim jest Prymas Polak. Jak go zobaczę w telewizji, zaraz zmieniam kanał, przez co spada oglądalność. Twórcy programów miejcie to na uwadze.

 4. ja też nie chcę biskupów

 5. ja też nie chcę biskupów

 6. Ksiądz Andrzej jest bardzo lubiany. Ma prawo wyrazić swoje zdanie.

 7. Dziecko minionej epoki.

  Żal mi go to straszne jaki los go spotkał był proboszczem gdy bylam dzieckiem. To dzieki niemu szlam do kościoła on nam wszystko potrafił wytłumaczyć. Nie zasługuje na taki los.

 8. Ksiądz, proboszcz… A gdzie tu wiara, gdzie wybaczanie.

  • Czemu nie zapytasz o to Prymasa, który cały czas pomiata ks. Sobaszkiewiczem? On powinien dać przykład!

  • Wierzy się w Boga a nie pasibrzuchów

 9. Ktoś, pytaj najpierw odpowiedzialne za tę sytuację ks. Sobaszkiewicza. Dziekan w imię posłuszeństwa biskupowi kazał ks. Andrzejowi skakać do szamba a Prymas – w ogień. Gdzie tu przebaczenie?!

 10. Ludzie PRAWDY nigdy nie byli lubiani a tym bardziej tych, którzy niby tę prawdę głoszą Mamy tego dowody.

 11. Ma racje i to świętą,w dniach ostatnich to czyste serce i spokojne sumienie najważniejsze a nie czerwone dywany i frędzle.Kto poznał oddanie i postawę chrzescijanską ks Andrzeja ten wie że dla Boga jest on wygrany.Boli jedynie jego ziemska niedola niestety.

 12. Ksiądz, biskup, prymas… A gdzie tu wiara, gdzie wybaczenie.

 13. Na tym świecie nie ma sprawiedliwości.

  • pele – nie było, nie ma i nie będzie skoro jak widać, pasterze(nie wszyscy)naszego kościoła żyją w kłamstwie, nienawiści i pogardy dla człowieka. Tak bardzo bym chciał, by przestali mówić kazania, bo to i tak psu na budę, a przynajmniej w spokoju mógłbym uczestniczyć we Mszy Świętej. Obecnie słuchając co wygadują i widząc co robią, to mnie dosłownie jasna ch….a zalewa. Gdyby nie to, że wychowuję dzieci, nie wiem czy bym chodził do kościoła. Ja mam dość sytuacji nerwowych w codziennej pracy, po cóż mi jeszcze denerwować się w kościele. Ale tych „panów w sukienkach” to nie obchodzi. Oni tylko widzą swoje i siebie.

 14. Po co sie wypowiadal publicznie. Prymas nim pomiatal to na odwet powinien go zawstydzic i wybaczyc.. Niech sie tamten wstydzi.

 15. Jest prawo,,ostatniej woli,,

 16. Ktos, udajesz głupola czy rzeczywiście nim jesteś. Widać, że nie znasz kompletnie całej sprawy ks. Sobaszkiewicza a się wypowiadasz. Zawstydzić prymasa a zawrócić Wisłę kijem to jedno i to samo. Po drugie twoim zdaniem wybaczać to znaczy przyklaskiwać złu?
  Nie podpowiadaj ks.Sobaszkiewiczowi jak ma postępować, bo na ile go znam, wiem, że wie co robi i co robić należy. W 100% działanie ks. Sobaszkiewicza napewno nie ma nic wspólnego z odwetem. Odwet to Prymasa broń. Szkoda, że ks.Sobaszkiewicz w tej walce nie o własne sprawy ale sprawy pokrzywdzonych, jest niestety osamotniony. Czyli i my powinniśmy się wstydzić albo mu pomóc.

 17. Ktos – gdzie ma się wypowiedzieć i pokazać nam, jak nami manipulują i nas wykorzystują, skoro wszyscy się chowają i go olewają?
  Dla niego to jedyna droga na której nas informuje, ostrzega i broni. A my co? Zamiast wdzięczności jeszcze go szkalujemy i oskarżamy. To ci dopiero chrześcijanie.

 18. Bo można….. ,zwolnią z pracy ,zbesztają ,zlekceważą,pozbawią nieprawnie srodków do życia,zarzucą wiele wiecej niż sam możesz pomyśleć a to wszystko za co ?za karę…..i za prawdę….a na tym swiecie sprawiedliwosci nie ma niestety,a cena za prawdę wysoka bardzo,czego przykladem jest ks.Andrzej,a kto szybki do osądów niech pochodzi trochę w jego butach ……i pomysli sobie w duchu po której stronie wolałby,a po której w rzeczywistości by stanął!

 19. To sa czasy ostateczne …
  Zło będzie triumfowac ale do czasu. Wszędzie liczyć będzie się pieniądz ,pycha ,buta ,panowanie i brak miłości bliźniego. Ludzie staną się jak bestie bez współczucia ,litości i szacunku do drugiego człowieka.

 20. taka prawda

  Ciekawe dlaczego nikt nie pisze calej prawdy od poczatku ….o tym co bylo przyczyna zwolnienia ks Sobaszkiewicza z parafii ze Stawu. Więc ks Andrzej został przekonany przez byłego przewodniczącego gminy pana Paw…. jego kolege pana Pecz…..by zawalczyl o ziemię należące do Parafii .jesli by to się udalo to Ci panowie mieliby je dzierżawić zamiast śp.pana Kacz… Który dzierzawil je od kurii. Niestety misterny plan niewypalil i dwóch bohaterskich rolnikow szybciutko się wycofalo a ksiądz został usunięty z parafii za publiczna walke z kurią o ziemie które faktycznie do Stawu należą.Najgorsze ze tak dobry człowiek jakim jest ks Andrzej został zupełnie sam w tej nierównej walce..i to powinno byc pierwszym artykułem po zwolnieniu księdza….jak to został wmanipulowany w rolniczą zazdrość.

  • ty piszesz taka prawda? wcale jej nie znasz! pomawiasz ludzi! prawdy szukaj u św pamięci, to twoje urojenia przelałeś w tym komentarzu : kłamstwo wstydż się be!

 21. To jest krzyk rozpaczy człowieka i kapłana bez pomocy a zniszczonego całkowicie. Nie zasłużył na takie położenie. Prymas powinien natychmiast z nim się spotkać. ..tu idzie o wieczne zbawienie obojga i o zamknięcie sprawy i strasznego zgorszenia. Tylko Prawda może uleczyć i zwyciężyć. Straszna odpowiedzialność przed Bogiem.

 22. Prawda nie wszystkim służy a komu nie służy to widać …otwarcie .ludzie otwórzcie oczy!ks Andrzej za prawdę cierpi po dziś dzień a druga strona milczy…dlaczego pytam? Dlaczego milczy…?A ludziom to co tłumaczyć się nie trzeba ? A my to przepraszam co -lud ciemny niczym z epoki kamienia łupanego ,rozumu swojego nie mamy ?trzeba pomóc człowiekowi póki czas,żeby nie było zbyt późno….

 23. Jezus powiedział. Mnie prześladowali to i was prześladować będą

 24. Ewangelia na XXIV Niedzielę Zwykłą. Przebacz winę bliźniemu. Czytanie z Księgi Syracydesa
  TEGO KTORY SIE MŚCI SPOTKA ZEMSTA OD PANA.ON GRZECHY JEGO DOKłADNIE ZACHOWA W PAMIECI

  • Anonim, żeby tylko Prymas zechciał cię posłuchać i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Mam jednak wrażenie, że tego nie zrobi, bo „lepszych” od niego nie ma. Tak przynajmniej jemu się wydaje.

 25. Anonim przetłumacz Prymasowi to co napisałeś „z polskiego na nasze”, bo to że Polak, to nie znaczy, że rozumie ludu wolę.

 26. Ksiądz oskarża biskupa o przestępstwo. Sprawa trafia do Zbigniewa Ziobry
  (https://wiadomosci.wp.pl/ksiadz-oskarza-biskupa-o-przestepstwo-sprawa-trafia-do-zbigniewa-ziobry-6234755022387329a

  Poczytajcie i zobaczcie, kim jest ksiądz dla biskupa. Miłej lektury.

 27. Może warto dowiedzieć się prawdy o przekrętach księdza Sobaszkiewicza. Powinien podziękować, że prymas tego nie wywleka bo by poszedł siedzieć!

  • Ooo tu nie chodzi o Prymasa. Siedzieć to idzie się za łamanie prawa cywilnego i Prymas by mu nic nie pomógł. Teraz jest tylko cierpienie tego kapłana za PRAWDĘ i tylko PRAWDĘ. jeśli natychmiast się nie spotkają ,to źle to widzę. …bardzo źle.

  • Jakie przekręty ty mały człowieczku.

 28. Nie znam drugiego takiego księdza jakim jest ks.Andrzej.On służy ludziom i Bogu.A tym co tak Ks..skrzywdził to zapłaci sam Bóg.On widzi słyszy i czeka….Księże Andrzeju trwaj przy swoim ,jesteśmy z Tobą .Wspierałeś nas w zdrowiu i w chorobie.Pamiętam w naszych modlitwach o Tobie.A na tych w purpurach przyjdzie czas rozliczenia.

 29. ZR wylicz te przekręty ks. Sobaszkiewicza i skoro są prawdziwe nie bój się podpisać imieniem i nazwiskiem a nie ZR. To co napisałeś zasługuje na zgłoszenie do Prokuratury i ty wiesz o tym bardzo dobrze. Dlatego czynisz zarzuty ks. Sobaszkiewiczowi z ukrycia jak tchórz i świnia byś czasami sam nie siedział. Boli cię prawda? To wsciekaj się na tych, którzy zamiast ją głosić i nią żyć, swiadomie ją odrzucają, Pokaż więc swoją odwagę i wylicz te przekręty.

 30. Wczoraj w Słupcy spotkałem ks. Andrzeja Sobaszkiewicza. Zapytałem go o reakcję Prymasa na artykuł w Kurierze.Odpowiedź była krótka: „zero reakcji i zero odpowiedzi” To by znaczyło, że ks. Andrzej ma rację, że obecny proboszcz w Stawie, pozwolił na ponowne zabranie przez Kurię w Gnieźnie tych 23h ziemi. Łatwo się dysponuje nie swoim a co gorsze, oszukuje parafian. Trzy lata jest proboszczem a działań prawie zero. Taki to pożyje!!!

 31. Czy ktoś może mi powiedzieć co proboszcz parafii Staw poczynił w sprawie kaplicy w Unii? Sam przecież powiedział, że kaplica w Unii jest ważniejsza niż problem kościoła w Stawie. Postarał się u Konserwatora o wpisanie tej kaplicy do rejestru zabytków i nadanie numeru? Przecież Konserwator napisał ks. Sobaszkiewiczowi, że obecny proboszcz współpracuje z Konserwatorem. Jaka jest troska obecnego proboszcza świadczy choćby to, że nowy płot wokół kościoła wkrótce będzie murszał i gnił, gdyż on był tylko zakonserwowany a po roku wymagał pomalowania środkiem zabezpieczającym. Ponieważ tego nie zrobiono, płot ten już dziś posiada nalot zielony, czyli mech. Tak się podchodzi do sprawy gdy się płaci za wszystko nie z własnych pieniędzy. Wielu zapewne gospodarzy powiedzieliby:”gospodarz do d***”. Tego zaś Prymas nie widzi i toleruje, bo najważniejszą rzeczą jest, być uległym i wypłacalnym. Szkoda mi Was ludzie z parafii Staw a mogliście mieć tak dobrze.

 32. ZR co z tymi ” przekrętami księdza Sobaszkiewicza” o których pisałeś(aś). Zapomniałeś(aś) czy dopiero wymyślasz?
  Jakie to jest podłe i chamskie, niegodne człowieka, gdy się wymyśla paszkwile i bezmyślnie rzuca się w eter. Może kiedyś ktoś tobie tak uczyni. Zobaczysz jak to boli. Gdybyś miał(a) choć odrobinę uczucia ludzkiego, napisałbyś(napisała) choć jedno, krótkie słowo – PRZEPRASZAM. Ale to trzeba być człowiekiem.

 33. Okazuje się, że Prymas nadal ma to gdzieś. Udanego i „utalentowanego” Prymasa dał nam Watykan no nie?! Historia będzie o nim mówić dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugo, tylko co?

  • Dlatego nie ma kim obsadzić parafi i je łączy by 1 ksiądz obsłużyć musiał 2 parafie…..tylko jest tak ślepy ze taką sytuacja jest odpowiedzią z GÓRY za poniewieranie pracowitych prawych i odwaznych kaplanow. A także za brak jakiejkolwiek troski i zainteresowania chorymi kapłanami. Raz w roku iść do DKE na opłatek to fikcja. Powinien być choć raz w miesiącu. Zaraz połączy kolejną parafie koło Inowrocławia. …czytajcie na stronie AG.

 34. Rzeczywiście….kolejne parafie łączone. ..wynika ze strony Archid.gniez. szkoda ludzi.

 35. A jak by Prymas podjął się duszpasterstwa na tych laczonych parafiach? Może by wreszcie zrozumiał, że to parodia i niszczenie ośrodków duszpasterskich. Zresztą co to go obchodzi.

 36. Dziekana w Miłoslawiu też Prymas olewa. Na miejsce chorego wikariusza (ponoć z winy prymasa lub tego drugiego), nie daje innego. Jak dziekan milczy to niech zapycha. Śmiechu warte to wszystko i kpina z ludzi. Niech Prymas tak dalej postępuje, to jeszcze trochę a będzie zamykał kościoły. Czy on rzeczywiście tego nie widzi?

  • A skąd ma wziąć. ..by dac….to że nie ma kapłanów jest ODPOWIEDZIĄ Z GÓRY na te decyzje jak traktuje się księży. Groził syspensa kapłanom co są przeciw imigrantom. …to by trzeba ze. Piusa V i króla Jana III Sobieskiego exkomunikowac. Podobnie papieża Innocentego XI i O Kordeckiego co bronił przed Szwedami. Niebo milczy slowem ale daje konkretna odpowiedz….trzeba byc ślepym i to bardzo…
   A będzie jeszcze gorzej z powolaniami. ..będzie oj będzie.

 37. Na miejscu prymasa starałbym się o zniesienie celibatu a wówczas mógłby sam wesprzeć liczbę powołań.
  Synowie może chcieliby pójść w ślady taty

 38. Rys, skąd ma wziąć by dać ? Niech się zwróci do biskupa tarnowskiego to z 25 przyśle tam maja nadmiar i na misje wysyłają. Parafie takie jak Miłosław w Diecezji Tarnowskiej maja po 2 wikariuszy

  • Kiedyś też było 2 wikarych w Miloslawiu. Guzik prawda z tym tarnowem. Spodek powolan 3 krotny.

 39. Przy takich zachowaniach biskupów wobec kapłanów i wiernych, powołań nie będzie. Poddanstwo i zastraszanie dawno się skończyło. Niestety biskupi tego nie widzą, zaś ślepo poddani, ugruntowuja ich w tej ciemnocie. Po co ci biskupi pojechali na rekolekcje? I tak się nie zmienią. Pozory pobożności? Chyba tak. Przecież tylko oni posiadają monopol na „mądrość” i
  ” nieomylnosc”. Tak są ugruntowani. Dlatego nie potrafią przyznać się do błędów.

 40. Apel do proboszcza w Stawie. Jeśli jesteś chłop i masz cywilną odwagę, powiedz ludziom w niedzielę, że dałeś kurii pełnomocnictwo na przywlaszczenie 23h ziemi w Łubowie. Przekonamy się po której stronie jesteś. Skoro Prymas nie udzielił zgody ks. Sobaszkiewiczowi na wgląd do Księgi Wieczystej, to potwierdza, że taka jest prawda. Jeśli jest inaczej, proszę w gablocie wywiesic najnowszy wyciąg z Księgi Wieczystej dotyczącej tej ziemi w Łubowie.

  • Znasz kawał o Łodzi. ….. ludz się ludz ale nie oceniać nie osądzać. Sędzia stoi u drzwi i On wymierza sprawiedliwość. Do Mnie należy pomsta -mówi Pan.

 41. Rys- zobacz ilu w Tarnowie maja alumnów w Seminarium a ilu w Gnieźnie a później krytykuj i pisz o guziku prawdy

  • A ilu mieli…podobnie Kraków. Rzeszów 25 lat temu miał 150 a dziś 50.

 42. ks. Andrzej

  Do „taka prawda”

  Przeglądając komentarze pod artykułem: „ Nie chce biskupów na swoim pogrzebie” jestem rozczarowany niektórymi wpisami. Po co ktoś bierze się za komentarz, nie mając zielonego pojęcia o sprawie Tak jest w wypadku wypowiedzi: „taka prawda”. Dlaczego ktoś tak twierdzi skoro jego wpis mija się z prawdą. Prawdopodobnie chodzi o podjudzanie i oczernianie a to już jest brzydkie, mówiąc bardzo delikatnie. Twórca tego wpisu połączył ze sobą dwie sprawy. Pierwsza to zawłaszczenie 23h ziemi przez kurię w Gnieźnie, znajdującej się w gminie Łubowo i druga sprawa, to dzierżawa ziemi parafialnej przez firmę „Rolpol” w Wólce. Odnośnie pierwszej sprawy, chodziło o to, że kuria bez wiedzy i zgody ówczesnego administratora parafii, ks. Sobaszkiewicza, samowolnie zlikwidowała Księgę Wieczystą i ukradła parafii Staw jej własność (23h ziemi), która była uprawiana przez gospodarstwo archidiecezjalne a nie przez indywidualnego rolnika. Gdyby wszystko powróciło do pierwotnego stanu, o co Radzie Ekonomicznej i mnie chodziło, to i tak ta ziemia nadal byłaby w dzierżawie gospodarstwa archidiecezjalnego a nie indywidualnego rolnika. Tak więc ani pan „ Paw…”ani pan „Pęcz……” nie mieli żadnych szans, by tę ziemię dzierżawić.
  Co do drugiej sprawy, Rada Ekonomiczna wraz ze mną, apelowała w rozmowach z panem „ś.p. Kacz……..”, o normalne warunki dzierżawy za ziemię, którą firma „Rolpol” dzierżawiła. Te warunki, które ja przejąłem, były śmieszne i niesprawiedliwe wobec parafii Staw. Przypomnę, że Rolpol płacił parafii dzierżawę w wysokości 5 kwintali pszenicy za hektar, gdy w innych parafiach stawka ta wynosiła od 8 do 12 kwintali. Do tego firma „Rolpol” pobierała w całości dopłaty. Kiedy poruszyliśmy sprawę wylewania tzw. deszczówki na parafialne ziemie, wówczas Zakład Ziemniaczany w Stawie odpowiedział administratorowi parafii, że ta sprawa jest rozliczana z firmą „Rolpol”, czyli kolejne korzyści. Pytam, czy to było uczciwe i sprawiedliwe? Mam jeszcze jedno pytanie: co tak zadziałało, że Kuria, która jedynie zatwierdza, ustaloną przez proboszcza parafii i dzierżawcę, dzierżawę, zgodziła się na jej 10 letni okres, skoro w większości jest to okres 5 letni? Jeśli się nie mylę, ktoś tu zadziałał, biorąc pod uwagę, że kończy się okres posługiwania w parafii ś.p. ks. Józefa Żebrowskiego a nie wiadomo jaki będzie następca. Chytre to ale i podstępne. Dorabianie się kosztem parafii. Kiedy więc pan „ś.p. Kacz…….” nie wyrażał zgody na zmianę umowy dzierżawnej, wówczas zwróciliśmy się do Kurii z prośbą o zmianę tych warunków. Niestety ktoś znów nas ubiegł i otrzymaliśmy niesłuszną i niesprawiedliwą odpowiedź. Gdyby jednak kuria wyraziła zgodę, to rozwiązanie tej sprawy miało być takie: pan „ś.p. Kacz……” godzi się na nowe warunki umowy i dzierżawi ziemię nadal, a jeśli nie, wówczas miało być ogłoszenie o możliwości dzierżawienia ziemi parafialnej i na zasadzie „kto da więcej” temu ta dzierżawa przypadłaby w udziale. Taka jest prawda. Jak z tego wynika ani pan „Paw….” ani pan „Pęcz…..” nie zabiegali o dzierżawienie tych gruntów. To więc co zostało im zarzucone, jest po prostu ohydnym paszkwilem i pomówieniem. Powinni zabiegać o przeprosiny i sprostowanie. Pytanie, czy warto? Tacy ludzie co potrafią niszczyć drugiego człowieka nie mają ani skrupułów ani wyrzutów sumienia.
  Co do mnie powiem tyle: jeśli ktoś uważa mnie za niedorajdę i dającego się” wodzić za nos”, to niech tak dalej myśli, gdyż przekonanie kogoś takiego, że inna jest prawda, jest chyba nie możliwe. Skoro ktoś potrafi bezczelnie nagrywać proboszcza ogłoszenia a potem z pewnymi materiałami jedzie do kurii i twierdzi, że jest szykanowany i zdobywa w nieuczciwy sposób poparcie kurii, to co można w takiej sytuacji zrobić, skoro chce się iść drogą prawdy i uczciwości. Szuka się wówczas winnego no i znaleziono go we mnie. W tej sytuacji w jakiej się znalazłem, pan „Paw…” i pan „Pęcz…..” byli jednymi z tych, którzy stanęli w obronie spraw parafialnych, narażając się choćby na to, co im zarzucono w tym komentarzu. Szkoda, że emocje i chęć zemsty są w człowieku silniejsze od kierowania się prawdą i uczciwością. Nie chcemy widzieć dobra jakie czyni człowiek, za to staramy się ze wszystkich sił mu dokopać. Pamiętajmy jednak, że wcześniej czy później każdy z nas otrzyma taką zapłatę, na jaką zasłużył.
  Pozdrawiam wszystkich mnie wspierających i pamiętających o mnie w swoich obiecanych modlitwach. Z Panem Bogiem.

 43. Rys- ilu mieli nie jest ważne,ważne jest ilu mają i to im wystarcza a nawet wysyłają na misje.A Gniezno ilu ma ?

  • Jeszcze wystarcza. W Gnieźnie jeszcze 5 lat temu nie łączony był ksiądz z 2 parafiami. Jeszcze 5 lat temu……W Wawrxyncu było 3 wikarych w Kazały 2 wikarych. Koszty miały swego plebana i to jakiego! !!!!! Super gość

 44. Pod takim przywództwem i przy takim traktowaniu kleryków i księży, niech prymas nie marzy o powołaniach. Gdyby choć odrobinkę miał mądrości, honoru i pokory już by w tej sytuacji zrezygnował z prymasostwa i zarządzania archidiecezją.

 45. Rys. dlatego mówię kolejny raz, trzeba zwrócić się do biskupa Diecezji Tarnowskiej niech przeniesie minimum 25 księży do Diecezji Gnieźnieńskiej i problem będzie rozwiązany.Chętnych nie będzie brakowała

 46. Cisza jaka zapanowała po artykule jest dowodem, że Kuria w Gnieźnie okradła parafię STAW a Prymas to popiera. Ks. Sobaszkiewicz miał jednak słuszną rację. Szkoda, że nie ma odwagi Prymas, by przyznać się do błędu i oficjalnie przeprosić ks. Sobaszkiewicza za wyrządzone mu krzywdy. Tak przedstawia się prawda o Prymasie i działalności kurii – „K O M P L E T N E Z E R O”

 47. Dokładnie tak i wszystko na to wskazuje….a pytanie do parafian parafii Staw :macie tam swoją niezależną Radę Parafialną ??czy naprawde nikt wewnątrz nie jest w stanie dociec prawdy ???J czy już zupełnie nie zależy Wam na prawdzie,sprawiedliwości i poczuciu odpowiedzialności za prawdę….?Znieczulica społeczeństwa zabija dzisiaj na każdym kroku,szkoda tylko że nikt nie ma odwagi tak jak ks.Andrzej powalczyć o tę prawdę….i dziś sprawę pokazać w rzeczywistym świetle….czyli w faktycznym świetle w jakim jest dzisiaj.Dziwię się Wam ludzie ,szanowni parafianie Stawu bo to ten kapłan postawił wszystko na jedną kartę dla Was,dla Waszej parafii,a Wy zostawiliście Go dziś ma pastwę losu ,na poniewierkę …i zdaje się że nawet nikogo nie interesuje już ta sprawa ziemi ani jego los,sprawa o którą zawalczył i zaryzykował dla Was nie jest tak naprawde doprowadzina do konca,gdyż oficjalnie nikt nie ujżał koncowych postanowień.Z szacunku do ks.Andrzeja,i do samych siebie zechciejcie sprawę zbadac do konca ,gdyż uważam że jako Parafianie macie do tego święte prawo….

 48. Dodam do L: Za ileś tam lat a może wcześniej, okaże się, że parafianom trudno utrzymać kościół parafialny i wówczas dochody z ziemi jakże okażą się zbawienne. Wiecie dobrze, że w tych trudnych chwilach, kuria się na was wypnie a więc nie pozwólcie sobie zabrać tego co jest własnością parafii. Niech Ci, którzy tę ziemię ofiarowali parafii, choć z góry widzą waszą troskę o ten dar. Jest to waszym świętym obowiązkiem wobec tych darczyńców. Biskupowi i proboszczowi wasza przyszłość zwisa i mają to gdzieś. Dziś są a jutro może już ich nie być, a więc co ich obchodzi przyszłość parafii Staw. Kradną więc co tylko się da a wasza bierność im na to pozwala. Szkoda, żeście tak łatwo i szybko skapitulowali. Taka postawa ludzi pozwala zarówno biskupom jak i politykom panoszyć się
  i czynić wszystko, na co mają ochotę. Samo psioczenie i bluzganie niczego nie zmieni. Oni muszą czuć siłę ludzi i wiedzieć, że bez przyzwolenia parafian czy Narodu nie mają co podskakiwać. Poproście więc, aby wasz obecny proboszcz, pokazał jawnie, najnowszy wyciąg z Księgi Wieczystej dotyczący ziemi parafialnej parafii Staw, znajdującej się w Łubowie. Zapewne tego nie zrobi, gdyż, prawdopodobnie dał kurii pełnomocnictwo do przejęcia tej ziemi. Ciekawe czy tylko 23h?

 49. Panie Krzysztofie, jako nowy Radny, niech się pan wykaże troską o parafię. Niech pan udowodni parafianom stawskim, że kuria nie okradła parafii z ziemi i że Księga Wieczysta jest taka jak była a nie z wpisem, że zwrócono jako DAROWIZNĘ. Jaka darowizna? Ktoś powiedział, że inaczej nie mogli. To po co ruszali. Skoro potrafili wbrew prawu sięgnąć po cudze, to niech teraz zrobią wszystko tak jak było. Dlaczego ma istnieć w dokumentach, że kuria dala parafii Staw skoro to nie prawda. Złamali prawo niech teraz robią wszystko by było tak jak było, zanim ukradli. Podać tę sprawę jeszcze raz do prokuratury, niech się tym porządnie zajmą.

 50. Proboszcz ze Stawu wyciągu z Księgi Wieczystej nie wywiesił czyli można z tego wyciągnąć wniosek, że udzielił kurii w Gnieźnie pozwolenia na zabranie parafialnej ziemi, znajdującej się w Łubowie. Podłość rozdawać czyjąś własność. Skoro taki hojny, niech odda kurii swój samochód, swoje oszczędności.Czemu tego nie zrobi? Bo to jego a to co nie jego ma gdzieś. Okrada parafię ale taki ma uznanie Prymasa. H I P O K R Y Z J A do n-tej potęgi i tacy nas umoralniają. Mnie już nie, bo mam ich tam, gdzie słońce nie dochodzi. Szacun dla ks. Sobaszkiewicza, że pisał prawdę i otworzył, myślę nie tylko mnie, oczy na tę rzeczywistość

 51. Parafianie stawscy, nie wstyd wam, (…). Czemu nie wywiesił najnowszego wypisu z Księgi Wieczystej? Trzy lata jest w waszej parafii, zbiera ofiary i co? Nic nie robi. Jak ksiądz Sobaszkiewicz odszedł tak do dziś nic się nie zmieniło, poza kawałkiem ogrodzenia w kierunku Stawu II. Miał się zabrać za kaplicę w Unii i co? I nic. Zwodzi was obietnicami a pieniądze śle do kurii. Jeśli nie to co do cho…. z tymi pieniędzmi robi. Jak długo pozwolicie się zwodzić!. Co robi Rada o ile jest? Jakże musi być rozczarowany ksiądz Sobaszkiewicz taką waszą postawą. odpowiedzcie sobie sami, czy chcecie by was i waszą parafię wytykano palcami? Ludzie otrząśnijcie się z letargu i zadbajcie o swoje, skoro wasz proboszcz ma to wszystko gdzieś

 52. …coś podobnego. Jak wiele komentarzy. A niby tylko z tego że biedny wyklęty ( pożal się Boże) ksiądz NIE ŻYCZY SOBIE obecności biskupów na swoim pogrzebie. Szkoda że nie zapytał czy jest godny tego,żeby zechcieli wziąć w nim udział. Biedny chory .człowieczek.Ale pogratulować MNIEMANIA O SOBIE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>