Strona główna / Regionalne / Gmina Strzałkowo / „To wielka strata dla całej społeczności”. Wspomnienie o Stefanie Śmidowiczu

„To wielka strata dla całej społeczności”. Wspomnienie o Stefanie Śmidowiczu

Jak już informowaliśmy na łamach portalu, w niedzielę 29 września w wieku 78 lat zmarł Stefan Śmidowicz, wieloletni sołtys Strzałkowa, przez kilka kadencji radny gminy Strzałkowo. Przez 26 lat – siedem kadencji (1989 – 2015) pełnił funkcję sołtysa sołectwa Strzałkowo, miejscowości liczącej ponad 5 tys. mieszkańców, będącej jedną z największych wsi w Polsce. Był w pewnym sensie legendą Strzałkowa. W okresie Jego sołtysowania na terenie miejscowości zaszły zmiany, jakie dostrzec można było gołym okiem. Jak sam podkreślał odchodząc w 2015 r.: – Strzałkowo zmieniło się nie do poznania, można powiedzieć, że zmieniło się z Polski drewnianej na murowaną. W 2015 r. sołtysem Strzałkowa została Jego córka, Marta Śmidowicz.

Przez dwie kadencje (2002 – 2010) zasiadał w Radzie Gminy Strzałkowo, będąc bardzo aktywnym radym i kolejno przewodniczącym komisji rewizyjnej oraz wiceprzewodniczącym Rady Gminy. Za swoją działalność na rzecz lokalnej społeczności otrzymał w 2016 roku honorowe odznaczenie „Złote Strzałki”. I dołączył do zaszczytnego grona kapituły Odznaczenia Honorowego „Złote Strzałki”.

Śp. Stefan Śmidowicz był emerytowanym policjantem. Swoją pracę zawodową rozpoczynał w słupeckiej komendzie. Później na skutek powikłań operacyjnych, niestety nie mógł wrócić do pracy. Trudnił się różnymi zajęciami, m.in. pracował w Spółdzielni Inwalidów Przyjaźń w Słupcy. Ponadto aktywnie działał w Gminnej Komisji Mieszkaniowej, która pełniła rolę doradcy w procesie przyznawania przez wójta mieszkań komunalnych. Stefan Śmidowicz poprzez swoje zaangażowanie w pracach na rzecz lokalnej społeczności dał się poznać jako człowiek skuteczny, służący doradztwem oraz pomocą każdej osobie.

Zarząd Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Słupcy, do którego śp. Stefan Śmidowicz należał, uhonorował Go Dyplomem Uznania. Ponadto przez wiele lat należał do Koła Łowieckiego nr 20 „Tumak” ze Strzałkowa. W trakcie obchodów 50-lecia organizacji uhonorowany został dyplomem za wieloletnią pracę na rzecz koła, a kilka lat później pamiątkowym grawertonem dla seniora myślistwa.

W październiku 2018 r. śp. Stefan Śmidowicz wraz z żoną Zofią obchodzili Złote Gody. Jubilaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Samorząd Gminy Strzałkowo oraz odznaczeni zostali medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmarł w niedzielę, 29 września w wieku 78 lat. Msza św. żałobna odbyła się w środę, 2 października w Kaplicy św. Łazarza w Strzałkowie. Spoczął na miejscowym cmentarzu parafialnym. Żegnali Go najbliżsi, znajomi, sąsiedzi, przedstawiciele władz samorządowych, funkcjonariusze policji, członkowie koła łowieckiego.

– Spotkaliśmy się dziś by pożegnać śp. Stefana Śmidowicza, którego śmierć jest wielką stratą dla całej społeczności gminy Strzałkowo. Choć chciałoby się powiedzieć wiele, trudno w tym momencie znaleźć odpowiednie słowa. Żadne z nich bowiem nie są w stanie wyrazić smutku i bólu, jaki w nas pozostaje. Śp. Stefan Śmidowicz był społecznikiem, pełnym troski o drugiego człowieka i naszą Małą Ojczyznę. Był osobą lubianą, szanowaną i cenioną. To właśnie ta sympatia i zaufanie, którymi potrafił zjednywać sobie ludzi, pozwoliła mu przez blisko 26 lat pełnić funkcję sołtysa Strzałkowa. Poprzez swoje zaangażowanie w pracę na rzecz lokalnej społeczności dał się poznać jako człowiek skuteczny, służący dobrą radą oraz pomocą każdej osobie. Mieszkańcy docenili to również wybierając Go dwukrotnie w wyborach do Rady Gminy Strzałkowo. W uznaniu zasług dla społeczności lokalnej otrzymał w 2016 r. honorowe odznaczenie „Złote Strzałki”. Wisława Szymborska napisała: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”. Pamiętajmy o śp. Stefanie Śmidowiczu. Niech spoczywa w spokoju – powiedziała zastępca wójta gminy Strzałkowo Lidia Śmidowicz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>