Strona główna / Regionalne / Gmina Strzałkowo / Wieczornica w rocznicę powstania FILM

Wieczornica w rocznicę powstania FILM

3 października, w 75. rocznicę zakończenia powstania warszawskiego, sekcja teatralna Strzałkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawiła spektakl pt. „Pamięć i nadzieja”. Inspiracją do jego przygotowania stały się dwie rocznice, które obchodzimy w tym roku: 80. wybuchu II wojny światowej i 75. powstania warszawskiego.

Bohaterami pierwszej części spotkania byli strzałkowianie: Wanda Janowska, która przeżyła trzy obozy koncentracyjne (Auschwitz – Birkenau, Ravensbruck, Buchenwald) i Bogdan Nurkowski – żołnierz biorący udział w Bitwie o Anglię. Ich historie opowiedzieli: Bogusława Janowska – córka Wandy Janowskiej i Elżbieta Karcz – chrześniaczka Bogdana Nurkowskiego. Przewodnikiem po powstaniu warszawskim był z kolei Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz Armii Krajowej, który zginął w pierwszych dniach powstania mając zaledwie 23 lata.

Pełny wzruszeń spektakl publiczność nagrodziła owacją na stojąco. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.

Jeden komentarz

  1. Powstańcy nie nosili biało- czerwonych opasek z literami AK.Na opaskach widniały litery WP (Wojsko Polskie).Przydałoby się trochę rzetelności,jeśli nawet by to miało boleć obecną władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>