Strona główna / Regionalne / Gmina Zagórów / Ks. Lemański odwiedził Zagórów

Ks. Lemański odwiedził Zagórów

W minioną środę  Zagórów odwiedził  ks. Wojciech Lemański, wieloletni działacz na rzecz upamiętnienia  Żydów polskich, współzałożyciel społeczności Dom Pamięci „Starszym braciom w wierze”, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.  Duchowny odpowiedział
na zaproszenie Komitetu Społecznego Upamiętniającego Zagórowskich Żydów, który  8 czerwca bieżącego roku organizuje uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej  Żydom   z Zagórowa i okolic zamordowanym w Holokauście.

Księdzu towarzyszył Leszek Tyboń, prezes stowarzyszenia „Ekosan”, społecznik działający w wielu organizacjach zajmujących się pielęgnowaniem pamięci historycznej oraz dialogiem chrześcijańsko-żydowskim i międzykulturowym. Goście spotkali się z przedstawicielami Komitetu Społecznego: dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Łukaszem Parusem, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej Grzegorzem Cieślewiczem oraz dyrektor Gimnazjum im. Królowej Jadwigi Anną Eicke.
Gospodarze oprowadzili ks. Wojciecha i Leszka Tybonia po Zagórowie, pokazując miejskie zabytki (Pomnik Niepodległości, pomnik św. Jana Nepomucena, kościół parafialny)   oraz miejsca związane z życiem i kulturą zagórowskich Żydów (budynki przy Dużym Rynku i ul. Średniej, cmentarz żydowski).
Goście odnieśli się z aprobatą do działań Komitetu Społecznego i obiecali wziąć udział  w czerwcowej uroczystości.  Ponadto w trakcie rozmów wymieniono się doświadczeniami  i spostrzeżeniami na temat dbałości o pamięć o ludziach niewinnie zamordowanych, niemających imiennych grobów, wobec których część społeczeństwa odnosi się z ignorancją czy obojętnością.  Podczas dyskusji  pojawiła się następująca konstatacja: – Wydaje mi się, że w podejściu do przeszłości, historii Żydów polskich, nie odgrywają nadrzędnej roli ignorancja albo obojętność. Po prostu szwankuje edukacja. Nie wszyscy posiadają wiedzę o historii
i losach polskich Żydów, a brak tejże wiedzy powoduje letniość lub nawet wrogość  w stosunku do tematyki dotyczącej relacji polsko-żydowskich- powiedział ks. Wojciech Lemański.
Przedstawiciele Komitetu Społecznego serdecznie dziękują ks. Wojciechowi i Leszkowi Tyboniowi za przyjazd do Zagórowa i inspirujące, jednocześnie będące niezapomnianą lekcją, spotkanie. (mgok)

 

 

5 komentarzy

  1. Panowie gdzie wasze mycki z gołymi głowami na Kirchol ?????????

  2. Piękny Olo

    Może katolicy jak mycek nie noszą?

  3. Międlara zaproście jeszcze

  4. Wspieram takie akcje całym sercem, bo trzeba przywrócić Polakom pamięć o sąsiadach.
    Wspaniale widzieć ks. Lemańskiego w dobrym zdrowiu <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.