Materiał sfinansowany ze środków KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Strona główna / Regionalne / Gmina Zagórów / Susza na polach. Radni proszą o pomoc

Susza na polach. Radni proszą o pomoc

O problemie tegorocznej suszy w uprawach rolniczych na terenie gminy Zagórów na ostatniej sesji mówiła radna Małgorzata Kopaczewska.  – Sytuacja na polach jest dramatyczna, szczególnie w uprawach jarych. Dotarły do nas informacje, że w innych gminach rolnicy składają wnioski suszowe. Czy u nas będzie również taka możliwość? – pytała radna.

 – Za chwilę będzie już po żniwach i komisja znów nie będzie miała co szacować – dodała wzburzona radna. To jest potwierdzone. Susza występuje na terenie całej Polski.  – Suszą dotknięte są głównie zboża jare i ozime, truskawki oraz krzewy owocowe – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jak mówią lokalni rolnicy „tegoroczne plony wielu upraw będą niższe co najmniej o 20 procent, nawet do 40%. Na terenie Polski suszę notowano we wszystkich województwach, w 10 z nich (kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie) występowała we wszystkich gminach.

Burmistrz odpowiedział, że w środę na zaproszenie wojewody jedzie na spotkanie w tej sprawie. Wiadomo, że gmina Zagórów przystąpi do szacowania strat suszowych w uprawach. – W najbliższą środę planujemy zorganizować spotkanie  z sołtysami, by doprecyzować warunki pracy powołanej  komisji z rolnikami. Na szczęście w gminie Zagórów susza nie dotknęła tak mocno upraw, jak w innych gminach. Nie mniej jednak do szacowania strat przystąpimy – odpowiedział nam w czwartek rano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>