Strona główna / Regionalne / Gmina Zagórów / Zagórowski M-GOPS z wyróżnieniem

Zagórowski M-GOPS z wyróżnieniem

 

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  w Zagórowie został wyróżniony  przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego za innowację  utworzenia asystenta osoby starczej. Wręczenie nagrody odbyło się 14 listopada w Concordia Designe w Poznaniu.

Warto nadmienić, że pomysł utworzenia asystenta osoby starszej został utworzony przez zagórowski ośrodek jako jedyny w Polsce i dostrzeżony po krótki okresie swojego funkcjonowania. – Pracownicy  naszego Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zrobili diagnozę środowiska, z której jasno wynikało, że coraz większe jest zapotrzebowanie na wsparcie osób zależnych. W środowiskach zauważalna jest potrzeba usług po godzinach pracy opiekunek MGOPS oraz w weekendy i święta. W wielu przypadkach, tak naprawdę osoby nie potrzebują opiekunki, a asystenta, czyli osoby, która asystowałaby, wspierała osoby zależne w pełnieniu ról społecznych, nie pozwoliłaby na pogłębienie wykluczenia społecznego, dawałaby wsparcie emocjonalne, pozwoliłaby osobie starszej, zlaeżnej na decydowanie o sobie. Jak wiemy, osoby starsze, to nie tylko osoby, które potrzebują wsparcia we wszystkich czynnościach dnia codziennego. To również osoby, które częściowo sobie radzą i potrzebują po prostu obecności drugiej osoby, dzięki której mogłyby nadal uczestniczyć w życiu społecznym, bez problemu korzystać z świadczeń służby zdrowia, nie czułyby się samotne, wiedziałyby, że zawsze mogą na kogoś liczyć, mając wsparcie emocjonalne. Asystent pomaga  również w organizowaniu czasu wolnego osoby starszej, zależnej, i co najważniejsze, jest dostępny również w weekendy i święta. To wspólnie z podopiecznym ustala swój harmonogram dnia, po to, by osoby mogły na niego liczyć zawsze, kiedy tego potrzebują. I taki też był zamysł stworzenia asystenta osoby starszej. Udało nam się to wspólnie przeprowadzić, a wyróżnienie, którą otrzymaliśmy należy się wszystkim naszym pracownikom  – mówi Karol Błaszczak, kierownik Miejsko  – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Kierownictwo M-GOPS-u  w ostatnim czasie złożyło wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o utworzenie nowego zawodu w osobie asystenta osoby starszej.  – Myślę, że dzięki temu ten zawód byłby bardziej dostępny dla innych ośrodków, takich jak my. Uważam, że rozszerzenie usług opiekuńczych w tym zakresie, w środowiskach, takich, jak nasze jest niezbędne. Dzięki asystentom mamy większy, dokładniejszy obraz środowiska, w jakim mieszkamy – dodaje kierownik Błaszczak

Obecnie  w gminie Zagórów pomocą opiekuńczą objęte są 24 osoby, współpracujące z 8 opiekunkami. Odebranie wyróżnienia  idealnie wkomponowało się z Świętem Pracownika Socjalnego. „Z tej okazji wszystkim służbą społecznym życzyłbymniesłabnącego entuzjazmu, wiary w drugiego człowieka, siły w codziennej pracy i satysfakcji z niesienia pomocy innym”.

 

 

31 komentarzy

 1. Lepiej żeby Pan kierownik zlikwidował pijaństwo przy każdym sklepie na wsi i w mieście na dużym i małym rynku bo to jest największym zaniedbaniem ośrodka który udaje że nie ma problemu.

  • Gratuluję trzeźwości , lecz myślę że jest to globalne zaniedbanie.Ale jak się chce psa uderzyć to się kij znajdzie prawda. Życzę więcej pogody ducha, i bardziej realnego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

  • Lepiej jakbyś Trzeźwy odróżnił pomoc społeczną od pilnowania porządku. Jest to zadanie policji. Polskie prawo nie pozwala na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, oprócz do tego wyznaczonych (bary, restauracje, puby, etc.). Gratulacje dla pracowników G-MOPS.

 2. gratulacje

 3. Mieszkaniec

  GRATULACJE !!!

 4. Ewa Czubak W-wa

  Super inicjatywa, gratulacje.

 5. No pogratulować ,no ale z drugiej strony, to chcąc zaistnieć to trzeba działać a nie brylować na salonach, dziwne i zastanawiające to jest to że nikt w Polsce tego nie wprowadził, a taki zagorow biedny się szarpnął,myślę że to ma swoje drugie dno, może kiedyś wyjdzie szydło z worka.A wszystko kręci się wokół ludzi starszych ,to też dziwne.No kierownik myśli myśli ?!

 6. Najlepiej nie robić nic i wtedy nikt nie będzie krytykował. Brawa dla Ośrodka. Super sprawa. Chcieć to móc, a wszystkich krytykujących pozdrawiam z palcem w …i mówiem im tak. Chcesz krytykować? Ok, ale wcześniej daj coś od siebie i pokaż na co cię stać chyba, że wolisz stać pod sklepem i czekać na pomoc ośrodka.

  • Oj chętnie bym pokazał, chętnie bym pozmieniał w tym ośrodku!!! ,tylko sęk w tym ,że nie mam przebicia ,nie mam ukladow które by pomogły wygrać konkurs,nie trzymam nikomu palca w …… i dlatego nikt nigdy nie wejdzie na to czy inne stanowisko ,taka jest prawda

  • Zapraszamy Pana do OPS w Zagórowie chętnie poznamy Pana { Anonim} ośrodek otwarty jest dla wszystkich osób które potrzebują wsparcia. Myślimy że ma Pan na tyle cywilnej odwagi i skorzysta Pan z naszego zaproszenia. A i jeszcze jedno do tego nie trzeba mieć układów i znajomości tylko cywilnej odwagi. Z pozdrowieniami pracownik OPS

 7. mieszkaniec

  Z tym pijaństwem w miejscach publicznych to prawda bo przecież 99 procent spożywających to podopieczni pomocy społecznej i dzięki temu mają za co pić.

  • To nie do końca z tymi procentami, myślę że jeśli chodzi o pomoc osobą uzależnionym to jest troszkę inaczej niż piszesz. Zastanawiam się czy kiedykolwiek byłeś w OPS z zapytaniem jak na dzień dzisiejszy, wygląda pomoc dla osób uzależnionych ja byłem więc wiem. Trzeba pytać u źródeł a później wypisywać komentarze na tematy o których nie ma się pojęcia.

  • Miałem taki problem i nie jestem w tych 99 procentach więc problem jest o wiele szerszy niż Ci się wydaje. Nie można wszystkich problemów wrzucać do jednego worka zwanego pomocą społeczna.

 8. To powiedz co ty jako mieszkaniec tej gminy zrobiłeś dla drugiego człowieka a później wyciągaj daleko idące wnioski które ni jak mają się do rzeczywistości. Myślę że każdy mierzy swoją miarą. Gratuluję odwagi i życzę abyś wreszcie poczuł się dowartosciowany, odrobina samo krytyki by się przydała. Z wyrazami szacunku XYZ

 9. Sąsiad Dpsu

  Skoro Pan kierownik ma takie unikalne pomysły to niech wraca na stare miejsce i zrobi tam w końcu porządek.
  Obecny dyrektor naprzyjmował tam delikfentów nad którymi nie panuje co świadczy o jego bezradności na tym stanowisku.

  • Oj tylko nie on!!!!??,już tam był i ……. !!!!!zrobił, tylko dla siebie!!!! ,będziemy walczyć żeby tam nie wrócił , lepiej to niech już tu siedzi i niech te unikalne pomysły wprowadza.

 10. Panie sąsiedzie, chyba pan zartuje, to dopiero pomysł,szok !!!!!

 11. Opieka w Zagórowie pomaga tylko pijanym, nygusom i kłamczuchom którzy mają dochody a biorą 500+ . PRACOWNICY Z OPS SĄ MAŁo WYKSZTAŁCENI BO zdanie zaczynają od A

  • Drogi inteligentny Obywatelu muszę z przykrością stwierdzić iż nie masz pojęcia o czym piszesz, nawet nie wiesz ze OPS to nie Opieka Społeczna. Pozdrawiam

  • Zainteresowany

   Nie wiem dlaczego u was ludzie tyle jadu coś się udało zrobić, a wy jak zwykle tylko źle i źle. Artykuł był o wyróżnieniu za pracę z osobami starszymi w miejscu ich zamieszkania a nie w DPS. Pytanie do Obywatela do jakiej grupy zalicza Pan osoby starsze i zależne do nygusów, pijanych czy może kłamczuchy. Pana retoryka w większości jest oparta na nienawiści do drugiego człowieka, proszę napisać jak Pan się przyczynił tej społeczności.

 12. Niedługo nie będą potrzebni żadni „asystenci”, ponieważ Zagórów wymrze. Kto tu z młodych będzie siedział skoro żadnych perspektyw na przyszłość, szczególnie po ostatnich wyborach!

  • Do Stefano!W Zagórowie jest tyle pracy że byś się zdziwił.Tylko chęci trzeba mieć bo praca sama do domu nie przyjdzie.Narzekają tylko nygusy i Ci co uważają że w życiu wszystko im się należy. Duże gratulacje dla Ośrodka!

 13. Chciałbym sie dowiedzieć w jaki sposób i jakim osobom pomogły nagrodzone osoby

 14. Zagórowianin

  Chciałbym sie dowiedzieć w jaki sposób i jakim osobom pomogły nagrodzone osoby

  • Zapraszamy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagórowie jeśli jest Pan/Pani zainteresowana tematem . Postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na Państwa pytania.

  • Kłania się czytanie ze zrozumieniem, wyróżnienie nie jest osobowe lecz dla całej placówki. Myślę abyś przeczytał że zrozumieniem artykuł, a później zadawał pytania.

 15. Zagorowianin

  Pewnie już odpowiednia osoba na to stanowisko jest. Zobaczymy z jakich struktur tzn rodziny oczywiście

 16. Obserwator zadupia

  Kierownik tego klubu łubu dubu to wyciosany Jarząbek, lokalny Nikodem Dyzma

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>