Strona główna / Artykuły partnerów / 10 najpiękniejszych kwiatów wiosennych w Twoim ogrodzie

10 najpiękniejszych kwiatów wiosennych w Twoim ogrodzie

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Szare i pochmurne dni zdają się odchodzić już w zapomnienie. Coraz częściej zerkamy na kalendarz marząc już o ciepłych i słonecznych wiosennych dniach. Chyba nikt z nie wyobraża sobie pięknego ogrodu bez bajecznie pięknych wiosennych kwiatów. W tym artykule zaprezentujemy Wam drodzy czytelnicy najpiękniejsze wczesnowiosenne i wiosenne kwiaty jakie możemy spotkać w naszych ogrodach w Polsce.

Na 10 miejscu w naszym rankingu najpiękniejszych wiosennych kwiatów znajduje się cebulica syberyjska.

Cebulica syberyjska jest to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Zasługuje na uznanie ze względu na swoje bardzo delikatne, intensywnie niebieskie kwiaty. Kwitnie w okresie od marca do kwietnia. Idealnie pasuje do ogródków skalnych, rabat, świetnie wygląda pod drzewami i krzewami.

Gleba odpowiednia dla Cebulicy to gleba przepuszczalna, próchniczna, lekko wilgotna. Ten piękny kwiat uwielbia zarówno słońce jak i półcień.

Na 9 miejsce naszym zdaniem zasługuje skalnica Arendsa

Karminowo różowy kolor kwiatów tej skalnicy z pewnością Cię urzeknie. Kwiatów zazwyczaj jest kilka na jednym pędzie. Pędy rosną na wysokość około 20 centymetrów. Ta niezwykle urodziwa roślina uwielbia półcień, świetnie zadomowi się również na miejscach nasłonecznionych.

Gleba odpowiednia dla skalnicy Arendsa jest żyzna, próchnicza, wapienna i wilgotna. Aby pięknie rosła i kwitła nie może rosnąć w miejscach suchych lub nadmiernie mokrych. Świetnie nadaje się na rabatki i obrzeża zbiorników wodnych. Kwitnie w kwietniu i maju. Występują różne odmiany i gatunki skalnic oraz bogactwo ich kolorów od ciemnoczerwonych , granatowych nawet po białe.

Na 8 miejscu znalazł się śnieżnik lśniący prawdziwa perła wśród kwiatów ogrodowych

Śnieżnik lśniący jest niezwykle uroczym kwiatem wiosennym. Wytwarza 2 lub 3 łodygi na których tworzy piękne jasnoniebieskie wczesno wiosenne kwiaty o gwieździstym kształcie. Kwiaty mają intensywny niebieski kolor i białe środki.

Gleba odpowiednia dla śnieżnika lśniącego to gleba próchnicza, przepuszczalna i wilgotna. Na takiej glebie te kwiaty wiosenne będą pięknie kwitły i staną się prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu.

Nasza szczęśliwa 7 to przylaszczka pospolita – klejnot lasów

Różnego rodzaju przylaszczki w tym również opisywana przez nas przylaszczka pospolita to gatunki roślin wieloletnich z rodziny jaskrowatych.

Te piękne rośliny wiosenne coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. W Polsce nie są już więc jedynie ozdobą lasu. To zasługa bardzo łatwego rozmnażania z kłącza. Te niewątpliwie typowo wczesnowiosenne kwiaty lubią kompost i kwitną już od lutego zazwyczaj do końca kwietnia.  Przylaszczka bardzo lubi półcień i stanowiska cieniste, na stanowisku słonecznym wymaga częstego podlewania.

Gleba dla niej odpowiednia jest żyzna, ciężka, najlepiej wapienna. Zarówno kwiaty wiosenne jak i liście tej rośliny będą wyjątkowo ozdobne.

Na 6 miejscu stoi zawstydzony przebiśnieg, śnieżyczka

Przebiśniegi to pierwsze cebulowe kwiaty wiosenne. Jako wczesnowiosenne ozdoby naszego ogródka, te białe kwiaty najlepiej prezentują się w dużych grupach pod drzewami lub krzewami. Lubią miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Inne gatunki tego kwiatu są bardziej wymagające w uprawie w Polsce.

Te białe kwiaty wiosenne najlepiej rosną na glebie próchniczej, przepuszczalnej ale świetnie poradzą sobie nawet na piaszczystej glebie.

Miejsce  5 w naszym rankingu należy do krokusa ‚Pickwick’

Różne gatunki krokusa charakteryzują się bogatą gamą kolorów i odmian. Te wiosenne kwiaty świetnie prezentują się porozrzucane jakby w „nieładzie” lub posadzone po kilka w trawie. Mają piękny intensywny zapach oraz intensywne żywe kolory. Te rośliny wiosenne najlepiej czują się w nasłonecznionym miejscu.

Gleba idealna dla krokusów to gleba żyzna, i wilgotna. Krokusy podobnie jak wszystkie cebulowe rośliny wiosenne lubią być nawożone.

Miejsce 4 czyli prawie podium należy do… niezapominajki

Te dwuletnie rośliny wiosenne same wysiewają się do gruntu. Niezapominajka pięknie wygląda w dużych kępach. Te piękne drobne kwiaty z żółtym oczkiem świetnie prezentują się w każdym miejscu naszego ogrodu, zarówno na rabatach, jak i na brzegu oczka wodnego. Można spotkać gatunki Niezapominajki o kwiatach białych i różowych.

Te wiosenne kwiaty nie wymagają żadnych specjalnych warunków glebowych – rosną dosłownie wszędzie.

Na 3 miejscu podium stanie dumny hiacynt

Hiacynty to wieloletnie cebulowe rośliny wiosenne. Mają bardzo intensywny i piękny zapach. Gęste kwiatostany podobnie jak inne gatunki roślin cebulowych lubią miejsca słoneczne.

Gleba na jakiej hiacynty czują się najlepiej to gleba żyzna i przepuszczalna. Hiacynty lubią również być regularnie nawożone.

 

Zaszczytne miejsce numer 2 należy do zapewne niezadowolonego z tego faktu, niezwykłej urody Narcyza

Narcyzy to najpopularniejsze ozdobne wiosenne rośliny cebulowe. Najpiękniejszą odmianą narcyza jest nNarcissus bridal cCrown o pięknych pełnych białych kwiatach.

Narcyzy są bardzo łatwe w uprawie. Nie wymagają żadnych szczególnych warunków glebowych. Należy jednak pamiętać o odpowiednim posadzeniu cebuli kwiatu do 2/3 wysokości. Te wiosenne kwiaty uwielbiają nawożenie.

Zasłużone miejsce numer 1 w naszym rankingu najpiękniejszych wiosennych kwiatów zdobywa…

Tulipan!

Te rośliny wiosenne to sztandarowy symbol wiosny. Bogactwo kolorów kwiatostanu daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Kwiaty będą pięknie prezentowały się zarówno w ogrodzie jak i w wazonie na wiosennym stole.

Tulipany nie wymagają żadnych specjalnych warunków glebowych. Lubią miejsca nasłonecznione. Będą pięknie rosły i kwitły przy odpowiednim nawożeniu.

Więcej informacji  na temat kwiatów wiosennych znajdziecie również tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/kwiaty-wiosenne-_t

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.