Materiał sfinansowany ze środków KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Strona główna / Artykuły partnerów / 3 efektywne sposoby na oszczędzanie

3 efektywne sposoby na oszczędzanie

Choć blisko 45% rodaków deklaruje, że potrafi skutecznie oszczędzać, to w praktyce są to tylko czcze życzenia. Okazuje się bowiem, że regularne oszczędzanie dotyczy zaledwie 7% społeczeństwa.

Do podstawowych form należy rzecz jasna znana od pokoleń skarpetka, a także nieinwazyjne i stosunkowo bezpieczne – rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe. Metod na efektywne oszczędzanie oczywiście jest znacznie więcej, a jak wiemy ze starego porzekadła – diabeł tkwi w szczegółach, dlatego na początku warto zadbać właśnie o detale. Oto 3 skuteczne metody na efektywne oszczędzanie, które przygotowaliśmy dla Państwa wraz z portalem finansowym Banki24 Twoje Finanse.

Technologiczny wydatek.

Współczesność opiera się w dużej mierze na kartach kredytowych oraz wirtualnych możliwościach. Płacąc za zakupy w Internecie, nie odczuwamy na własnej skórze wartości wydanych pieniędzy, zaś sama perspektywa zakupów z wysokości fotela pozwala na błogie rozleniwienie, a w konsekwencji brak świadomości. Podobnie rzecz się ma z płatnością kartą kredytową – przyłożenie jej do terminala i krótki dźwięk świadczy o utracie kolejnych środków, a my przechodzimy wobec tego obojętnie. Do tego dochodzą bardzo często oprocentowania wynikające z użytkowania karty – w tej sytuacji mamy do czynienia z kolejną utratą pieniędzy. Warto bazować na gotówce, aby posiadać wspomnianą świadomość tego ile, i na co wydajemy. W sytuacji, jeśli chcemy postawić na oszczędzanie, warto pozbyć się takich udogodnień jak karta kredytowa czy limit w koncie osobistym.

Kreuj budżet – kalkuluj wydatki.

Dla wielu osób skutecznym rozwiązaniem może być stworzenie budżetu. Innymi słowy, chodzi o prostą tabelę w Excelu, która pozwoli podsumować stosunek wydatków i zarobków. Dzięki kolumnom możemy określać wydatki stałe, jak i te bonusowe. Trzymanie się w ramach owych rozliczeń z pewnością walnie przyczyni się do zaoszczędzenia dodatkowych środków. Dzięki spisaniu wszystkich wydatków, jakie ponosimy każdego miesiąca, możemy znacznie zoptymalizować koszty, jakie ponosimy. Tworząc taką listę wydatków, łatwiej będzie nam dostrzec, z jakich rzeczy możemy zrezygnować a za które z nich moglibyśmy płacić mniej niż dotychczas.

Poszukaj rozsądnych alternatyw.

Nasze auto uległo kosztownej awarii? Zanim odstawimy go do pierwszego lepszego mechanika, warto dokładnie przeanalizować zarówno koszta usługi, jak również ewentualne części zamienne. To właśnie w takich momentach kluczowe pozostaje znalezienie rozsądnej alternatywy i dotyczy to praktycznie wszelkich wydatków. Nie tylko naprawy samochodu u mechanika, ale również naprawy sprzętu rtv i agd, czy korzystanie z innych popularnych usług. Jeśli dla przykładu posiadamy dwa samochody, warto przeanalizować czy nie wystarczyłoby nam tylko jedno auto. Dwa samochody to generowanie większych kosztów – nie tylko koszt paliwa, ale również ubezpieczenie, przeglądy czy nowe części.

Oszczędności należy szukać w każdym możliwym miejscu – począwszy od prostych zakupów spożywczych, a skończywszy na zagranicznym urlopie. Powyższe 3 zasady z pewnością pozwolą zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>