Strona główna / Artykuły partnerów / Aranżacja poddasza – jak zadbać o bezpieczeństwo

Aranżacja poddasza – jak zadbać o bezpieczeństwo

Posiadanie domu jednorodzinnego pozwala na dużo większą dowolność w podejmowaniu własnych decyzji architektonicznych niż mieszkania w bloku. W przeciwieństwie do wspólnot mieszkaniowych, nie są wymagane zgody sąsiadów. Dodatkowo, dom wolnostojący posiada możliwe do zagospodarowania poddasze. Planując wykorzystywanie tego pomieszczenia w inny sposób niż składzik, w szczególności, jeżeli chce się je przekształcić w pokój mieszkalny, należy wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa.

Funkcjonalne poddasze nie tylko zwiększa powierzchnię użytkową domu. Podnosi także wartość rynkową budynku. Bez względu na rodzaj pomieszczenia, jaki chce się osiągnąć po przekształceniu strychu, warto wziąć pod uwagę kilka cennych porad, które sprawią, że przestrzeń stanie się bezpieczna, funkcjonalna i nie będzie generowała nadmiernych kosztów. Z powodu biegnącego komina, najistotniejszym wydaje się być zainstalowanie detektorów dymu i czadu. Tego typu urządzenia można znaleźć w ofercie firm specjalizujących się w systemach alarmowych dla budynków. Jednym z nich jest iVolta, która udostępnia wygodne zakupy przez Internet.

Ochrona poddasza przed czynnikami naturalnymi

Dach jest szczególnie narażony na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych. Warto jest więc zadbać o jego gruntowne zabezpieczenie. Należy nie tylko wziąć pod uwagę możliwość zerwania go przez porywisty wiatr. Przydatna może okazać się wiedza, że najwytrzymalsze pod względem odporności na wichury są dachy o kącie spadu mniejszym niż 65 stopni, pokryte niewielkimi, odpowiednio ciężkimi dachówkami. Zminimalizuje to ryzyko zerwania dachu. Równie istotne jest odpowiednie zabezpieczenie przed deszczem. Przeciekający dach po prostu nie spełnia swojej funkcji. Nie powinno się zapominać także o oknach. Te można ochronić, instalując zewnętrzne rolety, które zaizolują je przed niekontrolowaną utratą temperatury. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie szyb laminowanych – w razie zbicia okna jego kawałki nie rozsypią się. Jeżeli planowane jest przeznaczenie poddasza na pokój mieszkalny, szczególnie dla małego dziecka, godne polecenia są okna uchylne.

Sposoby na bezpieczne poddasze

Poddasze, ze względu na bliskość komina, powinno być odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami takimi jak dym i czad. Każdego roku z powodu zatrucia czadem ginie kilkadziesiąt osób. Mając to na uwadze, zainstalowanie detektora tlenku węgla nie jest ogromnym wydatkiem, a może skutecznie uratować zdrowie, a nawet życie. W przypadkach zatrucia, niezwykle istotne jest szybkie wyniesienie poszkodowanych, a także przewietrzenie miejsca wystąpienia wycieku. Nie można więc zapominać o oknach, ale także wygodnych, wystarczająco szerokich schodach.

Zobacz także: Taras a zabezpieczenia antywłamaniowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.