Strona główna / Artykuły partnerów / Chcesz zarejestrować auto jako zabytek? Sprawdź, dlaczego warto!

Chcesz zarejestrować auto jako zabytek? Sprawdź, dlaczego warto!

Posiadanie zabytkowego pojazdu to nie tylko splendor, ale też cała masa przywilejów. Właściciel klasyka może korzystać ze specjalnych przepisów dotyczących badania stanu technicznego auta, jego rejestracji, ochrony oraz ubezpieczenia.

Zanim jednak będzie można korzystać z udogodnień zarejestrowanych tylko dla posiadaczy samochodów zabytkowych, trzeba przejść długą i wyboistą drogę. W pierwszej kolejności musimy uzyskać opinię rzeczoznawcy techniki samochodowej oraz wpis do rejestru zabytków, co wcale nie jest takie proste. Do tej pory za auto zabytkowe uznawane były modele liczące sobie minimum 25 lat, których kolejne egzemplarze nie były produkowane od co najmniej 15 lat. To już powoli się zmienia i w niektórych województwach na miano takie zasłużyć mogą wyłącznie pojazdy, których wiek nie jest niższy niż 30 lat. Z dalszej części artykułu dowiesz się, z jakich przywilejów możesz korzystać, gdy już otrzymasz żółte tablice.

Badanie techniczne

Z tej informacji ucieszą się właściciele klasyków, bowiem samochody zabytkowe nie podlegają okresowym badaniom technicznym. Wystarczy tylko raz poddać pojazd badaniom (przed rejestracją). Niestety zasada ta nie dotyczy aut wykorzystywanych do zarobkowego transportu drogowego.

Do wyłączeń zaliczane są także sytuacje, kiedy samochód zostanie skierowany na badanie techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego, starostę albo na wniosek samego posiadacza.

Ubezpieczenie OC

Właściciel klasyka ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu ale tylko wtedy, gdy zamierza wprowadzić go do ruchu. Nie ma obowiązku stosowania ochrony ubezpieczeniowej przez cały okres, kiedy samochód jest zarejestrowany. Wynika z tego, że auto może być ubezpieczone tylko w okresie użytkowania, jednak czas ten nie może być krótszy niż 30 dni.

Mimo wszystko warto zatroszczyć się o to, aby w razie nieszczęśliwego zdarzenia, które może mieć miejsce podczas przejażdżki zabytkowym autem, wizyty na zlocie klasyków lub  nawet garażowania, nie być pozostawionym samemu sobie. Rekompensatę finansową za poniesione szkody zapewni kompleksowa polisa ubezpieczeniowa dla zabytkowego pojazdu. Przykładowe ubezpieczenie skrojone na miarę znajdziesz tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>